Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nalewka z czarnego bzu? Oto nasz przepis!

2022-07-15
Nalewka z czarnego bzu? Oto nasz przepis!

Nalewka z czarnego bzu to jeden z leczniczych napoi znanych w medycynie alternatywnej. Pomaga w leczeniu przeziębień, zmniejsza ból oraz oczyszcza. Zobacz, jakie jeszcze właściwości skrywa i w jakich dolegliwościach pomaga. Poznaj nasze propozycje na to, jak przygotować nalewkę z kwiatów i owoców czarnego bzu.

 

Prosta nalewka z czarnego bzu

Nalewkę można przygotować zarówno z owoców czarnego bzu, jak i z kwiatów czarnego bzu. Taki napój można zrobić na bazie różnych alkoholi. Popularne rodzaje to:

·         nalewka z kwiatów czarnego bzu na wódce,

·         nalewka z czarnego bzu na spirytusie,

·         nalewka z kwiatów czarnego bzu z pomarańczą,

·         nalewka z soku czarnego bzu.

Przyjrzyj się lepiej, czym wyróżniają się owoce oraz kwiaty czarnego bzu i dlaczego warto wprowadzić je do diety.

Czytaj także: Słoiki - czyli w czym przechowywać przetwory?

Nalewka z kwiatów czarnego bzu – właściwości

Kwiaty czarnego bzu wyróżniają się szeregiem prozdrowotnych właściwości. Na uwagę zasługuje chociażby fakt, że znajdziesz w nich takie substancje jak: witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, wapń, potas, miedź, magnez, cynk, a także flawonoidy, sterole roślinne, cholina.

Ta wyjątkowa kompozycja składników odżywczych sprawia, że nalewka z kwiatów czarnego bzu charakteryzuje się działaniem antywirusowym, chroni błony śluzowe w drogach oddechowych, stabilizuje krwioobieg,  działa oczyszczająco i przeciwbólowo. Co więcej, substancje zawarte w kwiatach czarnego bzu przyspieszają metabolizm, wpływają łagodząco na stany zapalne skóry.

Nalewka z owoców czarnego bzu – właściwości

Chcąc uzyskać smaczną nalewkę z owoców czarnego bzu, np. z miodem, owoce trzeba zbierać na przełomie września i sierpnia. Nie nadają się one do jedzenia na surowo, ponieważ zawierają prunazynę i sambunigrynę – toksyczne substancje, które mogą być powodem zatrucia pokarmowego.

Jednak pod wpływem obróbki cieplnej toksyny się neutralizują. W składzie owoców czarnego bzu znajdują się: antocyjany, pektyny, witamina C, beta-karoten, wapń, potas, sód, żelazo i glin. Nalewka z owoców czarnego bzu, np. na spirytusie powinna więc pozytywnie wpływać na układ krwionośny.

Czytaj także: Nalewka z truskawek. Poznaj nasz przepis!

Nalewka z czarnego bzu – przepisy

Masz ochotę na pyszną o wielu walorach zdrowotnych nalewkę z czarnego bzu? Wybierz swój ulubiony przepis spośród przedstawionych poniżej. Nalewka z kwiatów czarnego bzu – przepis Chcąc zrobić wytrawną nalewkę z kwiatów czarnego bzu, baldachy najlepiej zbierać od maja do lipca. To najlepszy moment w roku, by zdobyć kwiaty nadające się na ten napój. Najbardziej odpowiednia chwila to poranek, kiedy właśnie odparowała rosa z rośliny.

Gdy przyniesiesz baldachy czarnego bzu do domu, od razu przystąp do działania. Kwiaty czarnego bzu mogą zostać ususzone poprzez podwieszenie nad sufitem lub suszone w piekarniku. Jeżeli chcesz skorzystać z tej pierwszej metody, zadbaj o to, by temperatura w piekarniku była niższa niż 40 st. Celsjusza, a drzwiczki do piekarnika były otwarte.

Do przyrządzenia nalewki będą Ci potrzebne:

·         50 baldachów kwiatów,

·         1 l spirytusu,

·         1 l wody,

·         20 dag limonki,

·         20 dag cytryny,

·         70 dag cukru,

·         1 łyżeczka arcydzięgiela.

Czytaj także: Jakie właściwości ma dżem z czarnego bzu?

Ugotuj syrop z cukru i wody. Umyj wszystkie składniki. Pokrój na plasterki cytryny i limonki. Pozbądź się pestek. Umieść naprzemiennie w słoiku kwiaty bzu i cytryny. Do przyrządzenia nalewki wykorzystaj słoiki marki Florina, ze względu na to, że zostały przygotowane z bardzo wytrzymałego szkła i cechują się szczelnością. Całość zalej przyrządzonym uprzednio syropem z cukru i wody. Do przelewania cieczy możesz wykorzystać lejek. Przykryj zawartość płótnem. Następnie odstaw w dobrze nasłonecznione miejsce na 10 dni. Mieszaj swój sok przynajmniej 1 dziennie. Wyłóż garnek gazą lub zastosuj durszlak i zlewaj do garnka. To również czas na dodanie spirytusu. Tak przyrządzoną nalewkę przelej w butelki i uzupełnij arcydzięgielem. Odłóż przygotowaną nalewkę na 4 tygodnie. Nie zapomnij o tym, by co 3 dni wstrząsnąć butelką. Doskonałymi naczyniami na tego rodzaju napój będą butelki dostępne w ofercie marki Florina. Wyróżniają się ogromną odpornością na pęknięcia, są szczelne i można wygodnie je przenosić w wybrane miejsce.

(Hyćka) nalewka z kwiatów czarnego bzu już gotowa.

Czytaj także: Czas na przetwory

Nalewka z kwiatów czarnego bzu z miodem

Jeżeli masz ochotę na nieco urozmaicenia, w procesie przygotowywania nalewki możesz dodać do niej odrobinę miodu. Wówczas cały alkohol zyska niepowtarzalny charakter i nieco słodszy smak.

Nalewka z owoców czarnego bzu

Chcąc przygotować nalewkę z owoców czarnego bzu, będziesz potrzebować około 1 kg tego składnika. Jeżeli masz kłopot z oszacowaniem ilości owoców, przydatna okaże się waga kuchenna. Wystarczy, że ją wytarujesz i położysz na niej swoje owoce, a podpowie Ci, ile one konkretnie ważą. Interesujące wagi kuchenne znajdziesz w ofercie sklepu Florina.

Poza tym sięgnij po 1 litr spirytusu, 0,5 litra wody i 0,25 kg cukru. Owoce powinny zostać dokładnie umyte i odsączone, a następnie przełożone do słoika. Zalej wszystko alkoholem. Nalewka powinna zostać schowana na miesiąc w ciepłym, ciemnym miejscu. Po miesiącu ją przefiltruj. Do nalewki dolej syrop z wody i cukru. Poczekaj tydzień i przefiltruj całość. Przelej do słoików lub butelek i zamknij szczelnie. Nalewka powinna być przechowywana w ciemnym i ciepłym miejscu. Napój będzie gotowy po około 6 miesiącach.

Czytaj także: Syrop z czarnego bzu. Jak go zrobić i dlaczego warto? 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel