Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piknik rodzinny – co zabrać?

2022-07-06
Piknik rodzinny – co zabrać?

Piknik rodzinny na świeżym powietrzu to coś, na co czeka niemal każdy z nas. Chłodne, zimowe i ponure dni wzbudzają niesamowitą tęsknotę za obcowaniem z naturą. Na zewnątrz jest coraz cieplej, codziennie widzimy więcej słońca. Przyroda rodzi się na nowo po śnie zimowym. Kwitnące kwiaty zaczynają nas otulać pięknym zapachem, a niezliczone ilości kolorów cieszą nasze oczy. Promienie słoneczne i błękitne niebo zachęcają do spędzania czasu poza budynkami. Wieczory są dłuższe, dzięki późniejszemu zachodzeniu słońca. Teraz wystarczy spakować rzeczy na piknik i ruszać w drogę!

 

Taki czas zdecydowanie warto spędzić na dworze ze znajomymi i rodziną. Połączeniem aktywności, która jest zarówno przyjemna, jak i pożyteczna, jest piknik rodzinny. Dlaczego? W trakcie pikniku możemy pozwolić sobie spożywać posiłek na łonie natury. Obcować niezwykle blisko z naturą. O genezie pikniku wiadomo tyle, że wywodzi się od francuskiej arystokracji, która posilała się w ten sposób podczas kolacji. Nie był to, jak obecnie, posiłek na świeżym powietrzu, a po prostu kolacja. Odbywał się tradycyjnie w domach czy mieszkaniach. Cechą charakterystyczną tego spotkania był wkład własny od każdego z gości. Zanim przejdziemy do rozważań, co zabrać na piknik, poznaj historię tego wyjątkowego sposobu na spędzanie czasu, a także powody, dlaczego powinniśmy spędzać czas na świeżym powietrzu.

Dlaczego powinniśmy spędzać czas na świeżym powietrzu?

Etymologia słowa piknik nie jest dokładnie znana. Jedna z tez jest powiązana z  imieniem głównego bohatera satyry z XVII w. Bohater lubił sobie dobrze zjeść, aczkolwiek jego zachowania w całym utworze mają mocne znamiona hipokryzji. W związku z tym słowo „piknik” przez lata kojarzyło się negatywnie. Z czasem jednak jego znaczenie ewoluowało, by w końcu stać się określeniem eleganckiej kolacji, na którą każdy przynosi coś od siebie.  

No dobrze, ale dlaczego powinniśmy spędzać czas na świeżym powietrzu? Każda aktywność na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na nasz organizm. Przebywanie na zewnątrz wzmacnia między innymi naszą kreatywność, dzięki której nasze myśli mogą być znacznie bardziej abstrakcyjne. Pozytywnie również wpływa na kondycję naszego mózgu, a jeśli zależy nam na dobrym śnie – tym bardziej powinniśmy czerpać garściami z długich, coraz to cieplejszych wieczorów. Posiłek zjedzony w formie współczesnego pikniku jest idealnym zwieńczeniem wszystkich korzyści wynikających z przebywania poza domem.

Co zabrać na piknik, żeby wydarzenie to zaliczyć do udanych?  

Rzeczy na piknik - koc

Co zabrać na piknik, aby ten był nie tylko okazją do zjedzenia pyszności, ale także wygodnego odpoczynku? Nie wyobrażamy sobie pikniku rodzinnego bez otaczającej nas natury, tak rzadko nam bliskiej. Ten czas zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej jest spędzać na kocu. Na nim będzie można ustawić rzeczy na piknik, które ze sobą przynieśliśmy lub zgodnie z zasadą przygotowali nasi goście. Dodatkowo koc będzie izolacją od jeszcze dość chłodnej gleby. Co więcej, dzięki niemu nie będzie nas drapać żadne źdźbło trawy. Jeden koc może okazać się niewystarczający w przypadku większej liczby zaproszonych gości. A jakie jedzenie na piknik przygotować?  

Co kupić na piknik? Grill podczas pikniku rodzinnego

Unowocześniając słowo piknik, bo cały czas sami rozwijamy jego znaczenie, parujemy go z grillem. Dlaczego by nie? Jest to świetna okazja nie tylko do zjedzenia przygotowanego wcześniej jedzenia, ale też do przyrządzenia różnych pyszności na miejscu. Na tego typu wydarzenie można zabrać ze sobą mniej przygotowanego jedzenia, ponieważ przyrządzisz je w trakcie spotkania. Jak widzisz, wśród rzeczy na piknik warto, by znalazł się też grill. Możesz go zarówno kupić, jak i wynająć. Do takiego przygotowywania pikniku przydadzą się również tacki, pozwolą łatwiej zorganizować jedzenie na ruszcie. Więcej przeczytasz w artykule Przepis na udanego grilla.

Co wziąć na piknik, aby bezpiecznie spakować jedzenie?

Transport jedzenia jest bardzo ważny. To, co można wziąć na piknik, aby bezpiecznie spakować jedzenie, to pojemniki na żywność. Pomogą wydzielić konkretne porcje, tak aby jedzenie nie zostało zmarnowane. Nie trzeba brać ze sobą całego zapasu truskawek czy papryki, można oddzielić konkretną ilość i gotowe. Jeśli chcesz zaskoczyć gości ciepłym posiłkiem, warto zaopatrzyć się w termos w tym celu.  

Jakie jedzenie na piknik? Propozycje na zimno

Co zabrać na piknik, aby ten był niezapomnianą podróżą kulinarną? To, co lubimy! Dobrze sprawdzą się owoce i rzeczy na surowo, ale również ciepłe posiłki przygotowane w domu. Ważne jest, aby przygotować sobie jedzenie wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Tak, aby długo było w odpowiedniej temperaturze, jeśli ta na zewnątrz mogłaby negatywnie wpłynąć na jego jakość. Warto zadbać o dobry transport pożywienia. Jeśli chcemy zabrać na piknik truskawki czy inne owoce, to musimy zabrać w odpowiedni sposób, tak by nie naciskały na siebie czasie drogi. Co kupić na piknik, jeśli zależy nam na ciepłym akcencie kulinarnym?  

Jakie jedzenie na piknik? Propozycje na ciepło

Jeśli chcemy gości poczęstować ciepłą kawą lub herbatą, warto pomyśleć o  termosie nierdzewnym Florina Claudio 1 l. Pozwoli na zachowanie temperatury oraz niesamowitego aromatu. Rozmiary pojemności produktów są różne, od najmniejszych pół-litrowych po dwulitrowe. Przy większej liczbie osób należy wybrać odpowiedni rozmiar, tak aby dla każdego wystarczyło. Termos może się sprawdzić, kiedy temperatura nieco spadnie i będzie pojawiał się chłodny powiew wiatru.

Rzeczy na piknik - zastawa i ręczniki

Piknik powinien być czasem spędzonym wygodnie. Dlatego wśród rzeczy na piknik powinna znaleźć się odpowiednia zastawa. Podczas przygotowania posiłków lub produktów na piknik rodzinny zwróć uwagę na sposób ich jedzenia. Jeśli przygotujesz dla przykładu zupę i przyniesiesz ją w termosie obiadowym, musisz mieć miski. Owoce w większości nie wymagają sztućców. Jeśli chcesz podać owoce, które należy obierać, zrób to wcześniej, by na pikniku rodzinnym tylko się nimi delektować. Obrane i pokrojone na części owoce są bardzo wygodne podczas posiłku na zewnątrz.

Przy odpowiednim zaplanowaniu możemy wybrać na przykład kanapki. Pokrojone odpowiednio, będzie można zjeść na jeden raz. Decydując się na inny rodzaj jedzenia, warto wziąć pod uwagę talerzyki. Przy aktualnych trendach i minimalizowaniu zużycia plastiku, lepiej wybrać papierowe. Najlepszym rozwiązaniem byłyby talerze wielorazowe.

Podczas spożywania posiłku, niezależnie od miejsca, warto mieć ze sobą jakieś ściereczki czy ręczniki. To niezawodne rzeczy na piknik. Dzięki odpowiedniemu materiałowi mogą być wielokrotnego użytku. Po co wyrzucać bez sensu ręczniki papierowe i kupować nowe, kiedy można kupić zestaw ściereczek kuchennych? Ich zastosowanie jest szerokie, nie tylko podczas pikniku!  

Co kupić na piknik? Nie zapomnij o wodzie!

Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest ważne w ogóle, zwłaszcza podczas czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Warto zwracać szczególną uwagę na odpowiednią ilość przyjmowanych płynów. Wpływają one nie tylko na nasze zdrowie, ale również poprawiają kondycję skóry i całego organizmu. Ze względu na warunki towarzyszące takim spotkaniom, jak piknik rodzinny, czysta woda może być problematyczna do uzyskania. Jednak dzięki butelkom z filtrem nawet woda z miejsc publicznych staje się przydatna do spożycia.

Na koniec spotkania posprzątaj po sobie!

Aby piknik zakończył się przyjemnie i nie zostawił po sobie śladów w postaci śmieci, posprzątaj po sobie. Nie chodzi o bycie perfekcjonistą, ale o dbanie o miejsce, w którym spędza się czas. Jest to bardzo ważne! Nie chcesz przecież przyjechać za tydzień na to samo miejsce, które będzie pełne śmieci. Co zabrać na piknik, by ułatwić sobie sprzątanie? Mogą to być zwykłe worki na śmieci lub siatki. Drobna rzecz, która nie zajmie dużo miejsca, a sprawi, że zostawisz po sobie miejsce czyste. I gotowe na Twoją kolejną wizytę.

Piknik rodzinny jest uniwersalnym pomysłem na spotkanie łączące pokolenia. Każdy odnajdzie się na tego typu wydarzeniu. Wspomniana wcześniej modyfikacja w postaci grilla podczas pikniku jest jedną z alternatyw spędzania tego czasu z osobami w różnym wieku. Jeśli możliwości są sprzyjające, można posiłek przyrządzić w domu, a zjeść go na zewnątrz. Rozwiązań jest bardzo dużo, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać o najważniejszym, aby dobrze spędzić ten czas. Nie liczy się wygląd, ale atmosfera, jaka towarzyszy spotkaniu.

Czytaj także: Magiczna majówka w domowym zaciszu Jak zorganizować przyjęcie w ogrodzie.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel