Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiosenne porządki – jak je dobrze zaplanować?

2022-01-14
Wiosenne porządki – jak je dobrze zaplanować?

Gdy po zimie nareszcie przychodzi do nas wiosna, nawet sprzątanie nie wydaje się obowiązkiem, a raczej przyjemnością. Dlatego tak wiele osób już na samym początku wiosny planuje wielkie porządki, które umożliwiają pozbycie się z domu wszystkich pozostałości po zimie. Jak dobrze rozplanować te działania, by mieć pewność, że dom jest czysty, a my wykonaliśmy dobrze swoją pracę?

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki to swego rodzaju tradycja, którą każdy praktykuje w jakimś zakresie. Czasem są one niewielkie – myjemy okna, by dobrze przez nie widzieć, czy też chowamy do szaf wszystkie zimowe ubrania. Innym razem wiosenne porządki to czas na gruntowne zmiany i posprzątanie dosłownie wszystkiego, a nawet przemeblowanie mieszkań i domów. Nie istnieje jednak coś takiego jak recepta na wiosenne porządki – każdy wykonuje je tak, jak chce. Jeśli jednak zabierasz się za naprawdę duże sprzątanie, chętnie podpowiemy, co i jak zrobić, by ucieszyć się z efektu.

Zacznijmy od tego, kiedy zrobić wiosenne porządki. W tym roku doskonałym momentem do gruntownych porządków jest koniec marca. To czas, w którym pogoda jest już trochę bardziej łagodna, co pozwala umyć okna i wpuścić do domu trochę świeżego powietrza. Dodatkowo marcowe sprzątanie wypada na chwilę przed Wielkanocą. To oszczędzi Ci sporo czasu przed świątecznymi przygotowaniami. Możesz także zaplanować sprzątanie na tydzień lub kilka dni przed Wielkanocą, łącząc wszystkie obowiązki ze sobą. Sposoby na wiosenne porządki są zależne nie tylko od tego, jak duży mamy metraż, ale także od tego, jak podchodzimy do sprzątania. Jeśli wolisz robić wszystko na raz, przeznacz na działanie cały weekend. Z pewnością uporasz się ze wszystkim. Jeśli jednak nie masz czasu lub ochoty oddawać się wyłącznie porządkom, możesz zaplanować wszystko na cały tydzień – powoli, krok po kroku. Każdy sposób jest dobry, by trochę odświeżyć przestrzeń, w której żyjemy. Najważniejsze, by czuć się komfortowo ze swoim planem i wykonać go od A do Z.

Czytaj także:

● Wprowadź jesienny klimat do swojego domu. Triki na ciekawe dekoracje jesienne

● 5 sposobów na przytulny dom od zaraz

● Przygotuj swój dom na wiosnę!

Porządki wiosenne – zacznij od planu

Porządki wiosenne to nie przelewki. W tym czasie sięgamy we wszystkie miejsca, które zwykle zaniedbujemy, czyścimy półki i lodówki, okna, a nawet fugi! Tak, to naprawdę sporo pracy. Dlatego zanim rzucisz się w wir sprzątania, pomyśl o tym, co musisz zrobić. Stworzenie planu, według którego będziesz postępować podczas porządków, może naprawdę bardzo ułatwić Ci pracę. Jak stworzyć taki plan?

● Na dużej kartce papieru zrób tabelkę, w której na samej górze rozpiszesz wszystkie pomieszczenia, które znajdują się w domu. Nie pomijaj spiżarni, o której tak często zapominasz. Wiosenne porządki to czas sprzątania wszystkiego. Dosłownie wszystkiego.

● W każdym pomieszczeniu znajdują się rzeczy do zrobienia – umycie fug, wytarcie kafelków, posprzątanie w szafie, pozbycie się niepotrzebnych ubrań, przetarcie półek i tak dalej. W tabelce wypisz wszystkie rzeczy, które przychodzą Ci do głowy. Jest bardzo prawdopodobne, że z czasem, podczas szału sprzątania, przypomni Ci się coś jeszcze. Postaraj się o tym nie zapomnieć i dopisz czynność do listy. To umożliwi Ci przeprowadzenie naprawdę gruntownych działań w mieszkaniu czy domu.

● Jeśli chcesz, w tabelce możesz wypisać sobie także dni, w których masz zamiar zająć się danym pokojem. Najlepiej robić to kompleksowo – nie sprzątaj po jednej rzeczy w każdym pomieszczeniu. W ten sposób nie zauważysz różnicy, której oczekujesz, a to działa bardzo demotywująco.

● Przygotuj sobie wiaderko z najbardziej przydatnymi rzeczami. Musisz mieć oczywiście ścierki, worki na śmieci, ręczniki papierowe, preparaty do sprzątania, a także akcesoria, które mogą pomóc. Odkurzaczzmiotki i mopy to tylko kilka z nich. Z pewnością masz w domu takie przyrządy, z których korzystasz podczas sprzątania, jak na przykład mop parowy. Miej je zawsze przy sobie, pod ręką.

Nie zapominaj, że tak, jak przy każdym innym planie, warto mierzyć siły na zamiary. Nikt nie zmusza Cię do posprzątania całego domu jednego dnia. To ciężka praca. Porządki powinny odbywać się na Twoich zasadach.

Wiosenne porządki w domu

Wiosenne porządki w domu to nie przelewki. W zależności od tego, z jak dużą powierzchnią musisz sobie poradzić, porządki wiosenne w domu mogą zająć Ci nawet kilka dni. Ale spokojnie – podpowiemy, jak się za nie zabrać.

Od czego zacząć wiosenne porządki w domu? Od planu, o którym już mówiliśmy. To najlepszy sposób na to, by uporządkować porządkowanie. Brzmi dziwnie, ale uwierz, że to działa! Jeśli masz już przed sobą plan, wybierz pomieszczenie, z którym zaczynasz walkę. Kuchnia? Super, świetnie się składa – kuchnia zwykle jest najtrudniejszym pomieszczeniem. Dlaczego? Ze względu na częste gotowanie w kuchni nierzadko zbiera się nie tylko kurz, ale także tłuszcz. Oczywiście okapy umożliwiają zminimalizowanie tego typu zabrudzeń. Jednak w kuchni nadal czai się sporo zabrudzeń, z którymi musisz się uporać. Sprzątanie kuchni i innych pomieszczeń zawsze zaczynaj w kierunku od góry do dołu. Nie zabieraj się za odkurzanie na samym początku, bo po starciu kurzu i zabrudzeń z półek, podłoga znowu będzie brudna. To zostaw na koniec.

Rozpocznij od wyciągnięcia wszystkich produktów z szafek i przeniesienia ich do drugiego pomieszczenia. To samo zrób z lodówką – czyszczenie lodówki jest konieczne podczas wiosennych porządków. Stanowczo robimy to zbyt rzadko, a przecież lodówka jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Dlatego jeśli robisz gruntowne porządki, nie zapominaj o dokładnym umyciu lodówki. Pozbywaj się kurzu i zaburzeń z każdej półeczki, każdego miejsca ukrytego przed okiem Twoim i gości. Przecieraj na sucho i na mokro, by mieć pewność, że meble są umyte dokładnie. Lodówkę warto umyć środkiem bakteriobójczym, dzięki któremu pozbędziesz się wszystkich drobnoustrojów, które mogą wpływać na zapach w lodówce czy szybsze psucie się produktów spożywczych.

Następnie odkurz wszystkie talerze i kubki, puszki i puszeczki. Niestety, one także zbierają kurz, a jeśli odłożysz je na miejsce bez pozbycia się go, półki w kilka chwil znów będą wyglądały na brudne. Później zajmij się frontami, płytą i piekarnikiem, a dopiero na sam koniec podłogą. Jeśli nie ma na niej wielu zabrudzeń, możesz skorzystać z szufelki. Jednak odkurzacz załatwi sprawę dużo szybciej. Podobny schemat działania przyjmij przy każdym pomieszczeniu. Nie zapominaj o żadnym, nawet najbardziej ukrytym skrawku mieszkania. W łazience umyj kafelki i wyczyść fugi, w sypialni zajmij się przestrzenią pod łóżkiem, a w salonie przetrzyj półki z książkami. Dzięki temu kosze na śmieci szybko się zapełnią, a Twoje mieszkanie będzie czyściutkie.

Wiosenne porządki w szafie

Wiosenne porządki w szafie dla niejednej osoby są dużo trudniejsze od sprzątania całego mieszkania. To czas, podczas którego nie tylko układasz swoje ubrania, ale również pozbywasz się tych, w których już nie chodzisz. To świetna okazja do stworzenia paczki dla osób ubogich lub też sprzedania niektórych egzemplarzy. Do tego jednak trzeba przygotować się psychicznie.

Jak zrobić porządki w szafie? Zacznij od wyciągnięcia wszystkiego, dosłownie wszystkiego ze swojej szafy, szuflad, półek i innych miejsc, w których trzymasz ubrania. Możesz ułożyć je na dużą kupkę na łóżku. To świetny sposób na to, by rzeczywiście przejrzeć każdą pojedynczą rzecz. Musisz przecież znowu włożyć wszystko do szaf – nie da się tego zrobić bez ułożenia ubrań, wzięcia ich w dłonie i zastanowienia się. Jeśli jesteś osobą sentymentalną, nie zmuszaj się do wyrzucania rzeczy. Nie rób niczego, z czym czujesz się niekomfortowo. A jednak pamiętaj, że pozbywanie się ubrań, z których nie korzystasz, to ogromna oszczędność miejsca, a także doskonały sposób na to, by podarować coś pięknego komuś innemu.

Zacznij od przeglądania bielizny. Sprawdź stan wszystkich rzeczy, które masz. Zobacz czy są przetarte, czy nie straciły już swojego koloru, czy nie mają zabrudzeń, których nie da się już pozbyć. Takie rzeczy, zwłaszcza jeśli są bawełniane, możesz przerobić na szmatki do sprzątania. Nie musisz ich wyrzucać. To samo zrób ze skarpetkami. Włóż do szuflady tylko te rzeczy, które nadają się do noszenia.

Teraz trudniejsza część – ubrania. Sukienki i spódniczki, masa spodni i oczywiście koszulek. Przejrzyj każdą rzecz, a najlepiej również ją przymierz. Czasem zdarza się, że w szafach trzymamy ubrania, w które już się nie mieścimy. Sprawdź je również pod kątem zabrudzeń i przetarć. Jeśli masz koszulki, które są białe lub żółte pod pachami, mają przetarcia czy plamki, możesz zrobić z nich szmatki lub zostawić je jako rzeczy do noszenia po domu. Jednak pamiętaj, że nie potrzebujesz ich zbyt wiele.

Zniszczone ubrania najlepiej wyrzucić. Te, w które się nie mieścisz, bądź nie zgadzają się z Twoim obecnym stylem, odłóż na kupkę przeznaczoną do wydania. Możesz oddać rzeczy potrzebującym bądź sprzedać je za drobną sumę. Resztę ubrań odłóż do szafy. Zobaczysz, że będzie Ci dużo lżej po takich porządkach.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie na szczęście nie dotyczą każdego, a jedynie osób, które posiadają mniejsze bądź większe ogródki. Wiosenne porządki w ogródku również są praco- i czasochłonne, dlatego uzbrój się w cierpliwość i znajdź na nie jakiś wolny dzień. Wiosenne porządki na działce czy w przydomowym ogrodzie warto przeprowadzać podczas słonecznego dnia, gdy praca na świeżym powietrzu jest przyjemnością, a nie obowiązkiem. Kiedy wiosenne porządki w ogrodzie będą dobrym rozwiązaniem? Warto zabrać się za nie już w marcu, jednak jeśli pogoda nie będzie dopisywać, można zrobić je w kwietniu.

Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Najlepiej rozpocznij od zdjęcia wszystkich osłon zimowych, które zostały założone na rośliny, by chronić je przed mrozem. To jednak zrób w dzień pochmurny, by nie narazić pędów na działanie mocnych promieni słonecznych. Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest usuwanie pozostałości po liściach i gałązkach, a także pozbycie się owoców, które pozostały na drzewach, jednak nie nadają się do jedzenia. Jeśli posiadasz oczko wodne, koniecznie oczyść je z zaschniętych roślin i innych rzeczy, które mogły wpaść do niego podczas zimy. Pozbądź się dna z mułu, by przygotować oczko do sezonu wiosenno-letniego. Wiosna jest również czasem idealnym na przycinanie i przesadzanie roślin. Przyjrzyj się zatem wszystkim egzemplarzom w swoim ogródku i dobrze się nimi zajmij.

Wiosenne porządki to całe mnóstwo pracy, która jednak się opłaca. Gdy tylko skończysz sprzątanie, zobaczysz, że było warto. Twój dom będzie wyglądać jak nowy.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel