Chleb z garnka - jak go zrobić?
Ciepły, domowy chleb – to marzenie śniadaniowe wielu osób. Niestety robienie chleba wcale nie jest takie proste. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Jeśli do tej pory pieczenie niezbyt Ci wychodziło, koniecznie poznaj przepis na chleb z garnka. To świetny sposób na szybkie przygotowanie puszystego, idealnie doprawionego chleba – w sam raz na śniadanie dla całej rodziny.
Chleb z garnka – przepis
Aby zrobić chleb z garnka bez czekania, musisz upewnić się, że masz w domu kilka niezbędnych składników. Przepis na chleb z garnka będzie różnić się w zależności od wielkości bochenka, jaką chcesz uzyskać. Załóżmy jednak, że pragniesz upiec duży chleb dla rodziny. Potrzebujesz więc:
• 700 gramów mąki pszennej,
• 20 gramów świeżych drożdży (możesz zastąpić je suchymi drożdżami),
• 400 mililitrów wody,
• łyżki cukru,
• soli,
• oleju bądź oliwy.
Niektórzy dodają do tej mieszanki majonez, jednak nie jest to konieczne. Oczywiście aby przygotować puszysty i chrupiący chleb z garnka, musisz mieć także garnki pojedyncze, które dobrze znoszą wysokie temperatury. Pamiętaj, że chleb będzie piekł się w piekarniku. Idealnie sprawdzi się tu na przykład garnek aluminiowy Florina Chef kwadratowy 24x24x10,9 cm 4,6l. Zrobisz w nim duży, idealnie uformowany chleb. Możesz zapiekać go w piekarniku bez obaw, że coś się przypali bądź garnek ulegnie zniszczeniu. Zajrzyj też do naszej kategorii Mateusz Gessler poleca, w której zebraliśmy garnki (i nie tylko) wybrane przez naszego ambasadora, np. Garnek żeliwny Florina Hierro by Mateusz Gessler 24 cm 3,5l. Co jeszcze Ci się przyda? Oczywiście miarki kuchenne i waga kuchenna, by dobrze odmierzyć wszystkie składniki. Jeśli masz to wszystko, czas zrobić idealny chleb z garnka na szybko.
Czytaj także:
● Przepis na wyśmienity żurek
● Przepis na lunch idealny
● Nowoczesna kuchnia - co powinno się w niej znaleźć?
Łatwy przepis na chleb z garnka
Jak upiec chleb w garnku? Najpierw musisz przygotować ciasto. To naprawdę proste. Zacznij od zrobienia zaczynu z ciepłej wody i drożdży. Dodaj odrobinę cukru, by drożdże miały się czym żywić. Po dziesięciu minutach zaczyn będzie gotowy. Chleb z garnka z suchych drożdży robi się trochę prościej. Musisz połączyć wszystkie suche składniki i zalać je wodą. W tym czasie możesz przesiać mąkę do miski. Dlaczego to takie ważne? Dzięki przesiewaniu nie tylko pozbywasz się drobinek nieczystości z mąki, ale też sprawiasz, że staje się ona bardziej napowietrzona, co wpływa na puszystość chleba. Przyda Ci się do tego przesiewacz do mąki.
Gdy masz już suche składniki w dużej misce, dodaj zaczyn i połącz całość. Dolej oliwę. Ugniataj ciasto, tak długo, aż zacznie odchodzić od ręki. Miskę przykryj folią spożywczą i odłóż chleb z garnka na noc do lodówki. W tym czasie ciasto będzie mogło potroić swoją objętość. Rano delikatnie podważ ciasto, by wyjąć je z miski. Możesz w tym celu posmarować ręce oliwą – wtedy ciasto zacznie odchodzić szybciej i łatwiej. Połóż je na stolnicy obsypanej mąką i zacznij wyrabiać. Powinno pięknie odklejać się od blatu. Uformuj z niego kulkę i włóż do garnka, w którym będzie się piec. Może to być garnek stalowy, ale chleb z garnka żeliwnego też będzie doskonale smakować. Garnek powinien być wysmarowany oliwą. Przykryj go folią i odłóż, by ciasto wyrosło. Nie odkładaj go jednak do lodówki – tym razem potrzebuje ono ciepła. Po godzinie będzie miało piękny kształt i wielkość. Włóż garnek do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni i piecz go przez 10 minut pod przykrywką. Później zmniejsz temperaturę do 190 stopni i piecz przez 40 minut. Po tym czasie chleb będzie idealnie wypieczony, puszysty i przepyszny.
Czytaj także:
● Wiosenne kanapki - co na nich położyć?
● Co do koszyczka wielkanocnego?
Chleb z garnka pszenno-żytni, na zakwasie i kilka innych przepisów
Chleb z garnka niejedno ma imię. Możesz więc dowolnie zmieniać przepis i dopracowywać go, by pieczywo wyszło takie, jakie lubisz najbardziej. Idealnym przykładem jest chleb z garnka z ziarnami. Jest banalnie prosty do przygotowania. Musisz zrobić ciasto podobnie, jak powyżej. Jednak do mąki dorzuć około 50 gramów siemienia lnianego (całego), by już w samym chlebie znalazły się ziarenka, które świetnie wpłyną na perystaltykę Twoich jelit. Oczywiście warto dodać też ziarna na samą górę chleba. Wtedy zadbaj jednak o to, by góra ciasta, przed samym pieczeniem, została posmarowana wodą lub odrobiną oliwy. Sezam, mak czy słonecznik dobrze przyczepią się do ciasta i nie zaczną opadać pod wpływem temperatury. Możesz również posmarować go roztrzepanym żółtkiem.
A jak przygotować chleb z garnka na zakwasie? Zakwas to produkt powstały z mąki i wody, w którym podczas naturalnego procesu wytwarzają się dzikie drożdże. Jest to więc idealna alternatywa dla osób, które nie chcą używać kupnych drożdży i wolą zjeść chleb zrobiony od początku do końca przez nich. No, może bez przygotowywania samej mąki. Chleb na zakwasie doskonale rośnie i ma inny smak od tego z drożdżami. Jest bardziej kwaśny. Możesz zrobić zakwas pszenny lub pszenno-żytni w swoim domu. Zajmie to jednak kilka dni. Zacznij od zrobienia jednolitego, gęstego ciasta w czystym słoiku. Powinna znaleźć się w nim mąka (100 gramów) i letnia woda (niewielka ilość). Wymieszaj całość drewnianą łyżką, zakryj słoik gazą i odłóż w ciepłe miejsce. Następnego dnia musisz dokarmić zakwas wodą i taką samą ilością mąki. Rób tak codziennie przez co najmniej pięć dni. Zakwas będzie gotowy – idealny do chleba zrobionego w garnku. Musisz dodać go do składników na chleb zamiast drożdży.
A może chcesz upiec chleb z garnka na maślance? To wersja dla osób, które lubią nietypowe smaki i bardzo, bardzo wilgotne pieczywo. W tym przepisie niewiele się zmienia. Jedyną różnicą jest oczywiście maślanka. Potrzebujesz jej około 400 mililitrów na taką ilość mąki. Dodatkowo musisz mieć też około 50 mililitrów wody. Nie zapomnij o drożdżach – maślanka, choć zawiera naturalne bakterie, nie ma drożdży, które umożliwią chlebowi rośnięcie. Wymieszaj całość dokładnie i dalej podążaj za pierwszym przepisem. Oczywiście chleby możesz przygotowywać z różnych mąk. Pamiętaj jednak, że chleb graham z garnka będzie wymagać innych proporcji niż na przykład chleb pszenny. Mąka różni się masą i konsystencją, dlatego uważaj z eksperymentami.
Wiesz już, jak upiec chleb w garnku żeliwnym, stalowym czy nawet rzymskim. To idealny przepis dla osób, które uwielbiają świeże pieczywo i chętnie eksperymentują w kuchni. Jesteśmy pewni, że z tym chlebem śniadania wejdą na wyższy poziom przyjemności!