Dżem z dyni. Z czym łączyć dynię w dżemie?
Dynia to jedno z tych warzyw, które świetnie sprawdza się także w daniach słodkich. Wszystko dzięki jej wyrazistemu, lekko słodkiemu i naprawdę przyjemnemu smakowi. Można stworzyć z niej pyszne placuszki na śniadanie, babeczki dyniowe czy też inne słodkości. Ale jednym z ulubionych przepisów na dynię, jest dżem. Dżem z dyni to idealny produkt na rozpoczęcie dnia. Można zajadać go na kanapkach czy też dodać do owsianki. Jest pyszny, kremowy i pełen witamin i minerałów. Jak go zrobić? Z jakimi owocami można łączyć dynię?
Dżem z dynią – tego nie może zabraknąć w Twojej kuchni
Jeśli przygotowujesz przetwory z dyni do słoików, musisz zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które będą niezbędne podczas gotowania. Co koniecznie przyda Ci się w kuchni?
● Ostry nóż – bez tego akcesorium w kuchni niewiele zdziałasz. I to nie tylko w temacie przetworów. Ostry nóż przyda Ci się do krojenia wszystkiego. Dynia jest dość twarda, dlatego tutaj tym bardziej musisz zaopatrzyć się w odpowiedni nóż.
● Deska do krojenia – a jak już kroić, to tylko na desce. Najwygodniej, najbezpieczniej, najczyściej. Tu sprawdzić się może deska plastikowa lub szklana, którą bardzo łatwo umyjesz, pozbywając się pomarańczowego koloru dyni.
● Duży garnek – najlepiej sprawdzony w boju. Gotowanie dżemu wymaga odpowiedniego garnka, z grubym dnem, który nie przywiera i niczego się nie boi.
● Waga kuchenna – dokładność w kuchni to podstawa, dlatego wszystkie składniki dobrze jest ważyć, by móc stosować się do przepisu. Niektórzy lubią robić wszystko „na oko”, inni kochają odmierzanie. Jakim typem jesteś Ty?
● Słoiki na przetwory – must have! Przetwory z dyni na zimę trzeba przecież w coś przełożyć. Zaopatrz się w dobre słoiki typu wek bądź zakręcane. Jeśli masz sprawdzone słoiczki, dobrze je wyparz, by pozbyć się bakterii i zabrudzeń.
Lista wcale nie jest taka długa, jak mogłoby się wydawać. Dżem z dyni na zimę zrobisz, korzystając z tylko kilku akcesoriów. Teraz czas przejść do przepisu.
Czytaj także:
● Zupa dyniowa - najlepszy jesienny przepis
● Krem z dyni - jak sprawić, by był aromatyczny?
● Ciasto dyniowe - 4 wariantów na jesienne podwieczorki
● Placki z dyni - na słodko i słono!
Przepis na dżem z dyni
Jak zrobić dżem z dyni? To bardzo proste. Warzywo świetnie sprawdzi się w tej roli i będzie dobrze współpracować podczas przygotowań. Aby otrzymać około 2 kilogramy dżemu, potrzebujesz jednej dużej dyni hokkaido (1700 gramów) bądź innej dyni o słodkim smaku. Obierz ją, pozbądź się gniazda nasiennego z pestkami i pokrój miąższ na mniejsze kawałki, które będą poddawane dalszej obróbce. Umieść dynię w garnku i wlej do niego sok z cytryny. Możesz dodać również sok z dwóch pomarańczy lub sok jabłkowy, jednak nie jest to konieczne. Dolej 250 mililitrów wody. Przykryj garnek i gotuj dynię przez około 25-30 minut. W tym czasie będzie ona mięciutka. Następnie chwyć blender ręczny i zmiksuj całość na gładko. Dodaj 200 gramów cukru i znowu zagotuj całość. Trzymaj na ogniu (mniejszym) przez 15 minut. Teraz jednak bez przykrywki, by cała woda pięknie odparowała. Dżem będzie miał przyjemną konsystencję – bardziej przypominać będzie mus, niż gęstą galaretkę. Możesz oczywiście dodać cukier żelujący, by uzyskać inną konsystencję, jeśli wolisz bardziej zwarte dżemy. Teraz musisz już tylko przełożyć otrzymany dżem do słoiczków, a następnie przejść do pasteryzacji. Dzięki temu przetwory przetrwają całą zimę, a nawet dłużej. Przetwory z dyni na słodko także warto mieć w swojej spiżarni, by od czasu do czasu sięgnąć po nie na śniadanie, czy przy przygotowywaniu ciasta.
Czytaj także:
● Puree z dyni - sposób na dyniowe nadwyżki! Co można z niego zrobić?
● Dynia w occie. Zdradzamy przepis na marynowaną dynię
● Przepis na babeczki dyniowe - na Halloween i nie tylko!
● Ciasteczka dyniowe - jak je zrobić? 5 pomysłów
Dżem z dyni – przepis z innymi owocami
Powyższy przepis pozwolił Ci przygotować dżem z dyni, pomarańczy i cytryny bądź dyni z dodatkiem cytryny. To jedno z najbardziej klasycznych połączeń. Dynia i pomarańcza świetnie ze sobą współgrają, dzięki czemu smak dżemu jest trochę bardziej wyrazisty, lekko kwaskowaty i słodki jednocześnie. W ten prosty sposób możesz otrzymać prawdziwą głębię smaku, która naprawdę zachwyca przy każdym kęsie. Dżem z dyni i pomarańczy to klasyka. A dżem z dyni i jabłek? W takim wydaniu dżem będzie nie tylko pyszny, ale również bardziej zwarty. Wszystko dzięki pektynom zawartym w jabłkach. Dżem z dyni i jabłek na zimę możesz zrobić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy obrać dwa, trzy jabłka, usunąć gniazda nasienne, pokroić je w kostkę i dodać do pokrojonej dyni w garnku. Koniecznie wlej wtedy szklankę wody, a także pomiń sok z cytryny. Jeśli chcesz, możesz jednak przygotować dżem z dyni, jabłek i pomarańczy. Zamiast wody, wlej po prostu sok pomarańczowy. Będzie pysznie! Kolejne kroki są takie same, jak w powyższym przepisie.
Idealny dżem z dyni powinien być słodki, lekko kwaskowaty i bardzo kremowy. Taki najlepiej będzie smakować w towarzystwie placuszków, owsianki czy bułek.