Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Minestrone

2023-08-04
Minestrone

Masz ochotę na włoskie smaki w nowej odsłonie? W takim razie zamiast pizzy lub lasagne przygotuj minestrone! Ta włoska zupa na bazie sezonowych warzyw jest pyszna i bardzo pożywna. Idealnie sprawdzi się zarówno w czasie letniego przyjęcia w ogrodzie, jak i spotkania przy stole w środku zimy!

Minestrone

Minestrone - idealna zupa na każdą porę roku

Czym dokładnie jest minestrone? To jedna z najbardziej rozpoznawalnych włoskich zup. Do jej przygotowania najczęściej wykorzystywane są świeże warzywa: cukinia, szpinak, zielony groszek, papryka i kapusta. Zależnie od regionu Włoch, z którego zaczerpniesz przepis, ilość i rodzaj zastosowanych warzyw może się różnić. W niektórych regionach warzywa przed ugotowaniem są podsmażane, w innych – zupę przyrządza się z warzyw pieczonych.
Różnić będzie się też sposób podania zupy minestrone. Czasem będzie ona miała konsystencję gęstego przecieru warzywnego. W innych regionach zupa jest nieco rzadsza, a jej uzupełnieniem staje się drobny makaron, ryż albo chrupiące grzanki.

Minestrone - klasyczny włoski przepis na aromatyczną zupę warzywną

Jak zdążyłeś już zauważyć, nie istnieje jeden sposób przyrządzania zupy minestrone. Przepis zawsze jednak, niezależnie od regionu, zawiera te same podstawowe warzywa. Są to: cukinia, szpinak, groszek i fasolka szparagowa. Jak przygotować włoskie minestrone? Naszym zdaniem najlepiej użyć:

  • 350 g pomidorów;
  • 1 puszki białej fasoli;
  • 1,5 litra bulionu warzywnego;
  • 1 cebuli;
  • 250 g marchwi;
  • 150 g selera;
  • 200 g kapusty włoskiej;
  • 100 g zielonego groszku;
  • 200 g cukinii;
  • 100 g szpinaku (świeżego lub mrożonego);
  • 150 g fasolki szparagowej;
  • 100 g pora;
  • 2 ząbków czosnku;
  • 4 łyżek oliwy;
  • 1 małej pietruszki;
  • 100 g makaronu;
  • przypraw: 2 liści laurowych, soli, pieprzu, oregano, tymianku, chilli;
  • ewentualnie startego parmezanu (do posypania przed podaniem).

Zanim w Twojej kuchni powstanie włoska zupa minestrone, przygotuj wszystkie składniki. Weź ostry nóż i potnij w kostkę lub plastry warzywa (fasolkę szparagową pokrój na kilkucentymetrowe kawałki). Przyda Ci się przy tym duża deska do krojenia oraz miseczki, w których umieścisz pokrojone składniki czy odważony makaron.
Teraz możesz przejść do właściwego gotowania. W sporym garnku z grubym dnem rozgrzej oliwę. Wrzuć pietruszkę, marchew, pora, cebulę i seler, a potem podsmażaj przez ok. 6-7 minut. Co jakiś czas zamieszaj (najlepiej sprawdzi się silikonowa łopatka albo drewniana łyżka, którą nie porysujesz garnka). Do garnka dodaj pozostałe warzywa (poza fasolą z puszki!), przyprawy oraz bulion. Zamieszaj, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem ok. 15 minut. Po tym czasie warzywa powinny już zmięknąć.
Teraz dodaj fasolę z puszki i w razie potrzeby dopraw do smaku. Zupę podawaj z ugotowanym oddzielnie makaronem. Każdą porcję możesz dodatkowo posypać parmezanem.
Pamiętaj, że to niejedyny sposób na pyszną zupę minestrone. Przepisy, z którymi spotkasz się w internecie (albo w trakcie wakacji we Włoszech) mogą znacząco odbiegać od wskazanego. Jeśli więc nie jesteś miłośnikiem warzywnych dań, zawsze dokładnie sprawdzaj składy!

Jak ugotować pyszne minestrone? Sprawdzone porady

Prawdziwa zupa minestrone składa się z wielu składników. Dzięki temu jej smak jest tak głęboki i wielowymiarowy. Czy można jednak inaczej i… łatwiej? Oczywiście! Nawet klasyczne minestrone zawiera czasem mniej składników – jeśli więc nie lubisz niektórych z wymienionych w naszym przepisie warzyw, śmiało pomiń je lub użyj w mniejszej ilości.
Pamiętaj też, że na smak zupy wpływ mają nie tylko zastosowane warzywa, ale również dodatki. Dlatego też nawet w prostej zupie minestrone nie pomijaj przypraw! Zupa powinna być przynajmniej lekko ostra – w wielu regionach Włoch jest wręcz mocno pikantna!
Zwróć też uwagę na naczynia, a zwłaszcza garnek. Powinien być na tyle duży, aby pomieścić wszystkie składniki. Dobrze też, gdy wybierzesz model z grubszym dnem – dzięki temu jego powierzchnia nagrzeje się równomiernie i łatwiej będzie Ci dobrze podsmażyć warzywa.
Zupa minestrone może być przechowywana w lodówce 3-4 dni. Niektórzy uważają nawet, że kolejnego dnia smakuje jeszcze lepiej niż zaraz po przygotowaniu – smaki mają czas idealnie się połączyć. Jeśli Ty także chcesz zaserwować minestrone w inny dzień niż ugotowałeś zupę, pamiętaj, aby nie dodawać do garnka makaronu! Pod wpływem ciepła rozgotuje się, a całe danie przemieni w nieestetyczną breję.
Zamiast makaronu do zupy świetnie będą pasowały także domowe grzanki. Bułkę lub chleb pokrój w kostkę i podsusz na suchej patelni. Przez cały czas kontroluj stopień zrumienienia grzanek, aby ich nie przypalić!
Możesz też po prostu zblendować minestrone i podać w wersji warzywnego kremu. Wówczas jako dodatek do zupy świetnie będzie pasowało pieczywo czosnkowe!

Choć minestrone to dobrze znana włoska zupa, w Polsce nie cieszy się ona taką popularnością jak pizza czy lasagne. Mimo tego warto sięgać również po ten włoski przepis. Zupa minestrone jest lekkostrawna – idealna na początek każdego przyjęcia we włoskim stylu! A do tego to prawdziwa bomba witamin i cennych składników odżywczych!

Czytaj także:
Zupa jarzynowa
Zupa kalafiorowa
Zupa dyniowa

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel