Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zupa jarzynowa

2023-07-28
Zupa jarzynowa

Chcesz przyrządzić pyszny, kolorowy i sycący obiad? A do tego chciałbyś, aby był odpowiedni zarówno na upały, jak i zimowe chłody? To możliwe! Przygotuj zupę jarzynową! Wiosną i latem będzie zachwycała kolorami młodych, świeżych warzyw. Jesienią i zimą, dzięki odrobinie aromatycznych przypraw, zamieni się we wspaniale rozgrzewającą ciało ucztę.

zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa - pyszne połączenie smaków i aromatów

Zupa jarzynowa to uniwersalne danie, które jak żadne inne kojarzy się z dzieciństwem. Często i chętnie serwowana była w wielu domach – choć większość dzieciaków niekoniecznie przepadała za jej smakiem. Dlaczego? Tradycyjna zupa jarzynowa składa się przede wszystkim z warzyw korzeniowych (pietruszka, seler, marchew). Ich smak nie należy do najbardziej lubianych przez najmłodszych.
Możesz jednak przygotować tę zupę inaczej! Tylko od Ciebie zależy, które warzywa pojawią się w potrawie. Postaw np. na groszek, fasolkę szparagową, brukselki, kalafior, brokuł, szparagi, czerwoną fasolę, pieczarki, a nawet soczewicę! Wybierz więc ulubione z wymienionych warzyw i do dzieła!

Odkryj tajniki zupy jarzynowej - prosty przepis i niezliczone korzyści dla zdrowia

Czy wiesz, że do przygotowania najprostszej zupy jarzynowej potrzebujesz tylko ok. 20 minut? Nie musisz niczego kroić – z kuchennych akcesoriów wystarczy Ci jedynie garnek. Jak to możliwe? Tak łatwa w przyrządzeniu jest zupa jarzynowa z mrożonki! To idealna opcja na zdrowy obiad dla zabieganych. Świetnie sprawdza się zwłaszcza zimą – mrożone warzywa prawie w ogóle nie tracą wartości odżywczych!
Sądzisz, że z mrożonki nie może powstać sycąca, pyszna zupa jarzynowa? Przepis na klasyczne danie wystarczy nieco zmodyfikować i nawet zupa z zakupionej w sklepie gotowej mieszanki warzyw zamieni się we wspaniały obiad!
Przede wszystkim do wybranej mieszanki warzyw dołóż soczewicę lub ciecierzycę. Wymienione strączki są pyszne, a dodatkowo stanowią świetne źródło białka. Czerwona soczewica albo ciecierzyca ze słoika wcale nie wymagają przy tym długiego gotowania. Kolejny krok to dodatek bulionu. Możesz postawić np. na koncentrat bulionu dostępny w sklepach w słoiczkach. Na koniec zagęść zupę, dodając do niej ziemniaki albo makaron!
Wszystkie te modyfikacje nie wydłużą czasu przygotowywania obiadu – powstanie za to pyszna, niemal domowa zupa jarzynowa!

Jak zrobić zupę jarzynową krok po kroku? Sprawdź nasz sprawdzony przepis

Najprostsza zupa jarzynowa z mrożonych warzyw to dla Ciebie za mało? A może latem wolisz postawić na świeże produkty? W takim razie mamy przepis idealny dla Ciebie! Tym razem jednak będzie Ci również potrzebna deska do krojenia i ostry nóż. Przydadzą się też miseczki – warto najpierw przygotować sobie wszystkie warzywa i ułożyć pokrojone w miseczkach. Potem będziesz tylko co jakiś czas dodawał do zupy kolejny składnik.
Jak przygotować pyszną zupę jarzynową? Na ok. 4 porcje potrzebne będą:

  • 500 g kalafiora lub brokuła;
  • 500 g ziemniaków;
  • 2 marchewki;
  • 1 cebula;
  • 150 g fasolki szparagowej;
  • 150 g zielonego groszku;
  • 1,5 litra bulionu drobiowego lub warzywnego;
  • ⅓ szklanki śmietany 18% lub 30%;
  • 1 łyżka masła lub oliwy;
  • garść koperku lub pietruszki;
  • sól i pieprz do smaku.

Zimą do zupy warto dodać także kurkumę, ostrą paprykę i kminek. Pamiętaj też, że Twoja wersja może nieco różnić się od powstałej z naszego przepisu zupy jarzynowej! Jak zrobić najlepszą dla siebie zupę? Dobieraj składniki zgodnie ze swoimi upodobaniami! Ziemniaki możesz wymienić na lane kluski albo makaron. Niektóre warzywa, jeśli za nimi nie przepadasz, pomiń lub zamień na inne. Tak naprawdę w zupie jarzynowej może znaleźć się prawie każde!
Zimą warto dodać do niej np. czerwoną paprykę. Jesienią możesz dorzucić bakłażany i dynię, a wiosną – cukinię. Pamiętaj jedynie, aby dodać ją pod koniec gotowania – cukinia będzie gotowa już w kilka minut!
Przyrządzanie zupy zacznij od przygotowania warzyw. Posiekaj drobno cebulę, marchew i ziemniaki pokrój w kostkę. Kalafior podziel na dość drobne różyczki. W garnku z grubym dnem roztop łyżkę masła lub rozgrzej oliwę. Dodaj cebulę i podsmażaj, aż zeszkli się i delikatnie zarumieni. Dodaj marchewkę i podsmażaj 2 minuty. Następnie do garnka wrzuć ziemniaki, zamieszaj (aby nie porysować naczynia, przyda Ci się drewniana lub silikonowa łyżka) i podsmażaj jeszcze 2-3 minuty. Po tym czasie wlej do garnka bulion i gotuj całość na małym ogniu ok. 5 minut.
Dodaj fasolkę szparagową, groszek i kalafior lub brokuła. Gotuj kolejnych 15-20 minut, aż warzywa będą miękkie. Na koniec dopraw solą i pieprzem oraz wsyp koperek. Zupę zdejmij z palnika i zabiel śmietaną. Najpierw odpowiednio ją jednak przygotuj.
Do miseczki ze śmietaną dodaj kilka łyżek gorącej zupy i zamieszaj. Dopiero teraz przelej mieszankę do zupy. Dzięki temu procesowi „hartowania” śmietany na powierzchni zupy nie powstaną nieestetyczne białe grudki.

Zupa jarzynowa - pełna witamin i składników odżywczych

Dlaczego warto do swojej kuchni wprowadzić zupy – zwłaszcza takie z dużą zawartością warzyw? Lekka zupa jarzynowa to pełnowartościowy posiłek pełen witamin i składników odżywczych! Warzywa są źródłem błonnika, który usprawnia pracę jelit. Co więcej, dzięki dodawanym do zupy warzywom w wielu kolorach, zapewniasz sobie porcję niemal wszystkich witamin oraz mikro- i makroelementów. Jeśli uzupełnisz ją dodatkowo o strączki (fasola, groch, ciecierzyca, soczewica), zupa będzie także źródłem niezbędnego w diecie białka.
Pamiętaj też, że warzywa to produkty niskokaloryczne – pomimo dodatku śmietany, w 100 ml zupy znajduje się jedynie ok. 50-60 kcal!
Kolejna korzyść to fakt, że zupę z warzywami mogą spożywać niemal wszyscy! Lekkostrawna zupa jarzynowa będzie odpowiednia nawet dla większości osób z problemami trawiennymi – o ile oczywiście nie mają zaleconej przez lekarza specjalnej diety eliminacyjnej!

Jako dziecko nie przepadałeś za zupą jarzynową? Teraz warto dać jej drugą szansę! Tym razem jednak przygotuj zupę na bazie ulubionych warzyw. Zobaczysz, jak zmieni się jej smak – i Twoje nastawienie do tego dania. Kto wie? Być może stanie się nawet Twoim ulubionym?

Czytaj także:
Zupa kalafiorowa
Minestrone
Zupa dyniowa

 

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel