Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Picie kawy – co musisz o niej wiedzieć?

2023-03-31
Picie kawy – co musisz o niej wiedzieć?

Należysz do grona prawdziwych kawoszy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez ulubionego, aromatycznego napoju o ciemnej barwie? Zapewne więc co jakiś czas zastanawiasz się, jak regularne picie kawy wpływa na Twój organizm. Słyszysz przecież kolejne doniesienia o jej rzekomej szkodliwości. Czy są prawdziwe? Sprawdź, co daje picie kawy i jak zaparzyć swój ulubiony napój, aby wydobyć cały jego smak oraz aromat!

picie kawy

Czy picie kawy jest zdrowe? Wyjaśniamy!

Czy picie kawy jest szkodliwe? Jeśli wypijasz do 3 filiżanek napoju dziennie, kawa będzie miała przede wszystkim pozytywny wpływ na Twój organizm! Dietetycy polecają zwłaszcza picie czarnej kawy, bez mleka i cukru – taki napój zawiera wszystkie cenne wartości odżywcze, a przy tym jest pozbawiony kalorii. Co daje picie kawy?

  • Kawa pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i przyspiesza zachodzące w organizmie procesy trawienne;
  • Jest źródłem witamin z grupy B, polifenoli oraz takich mikroelementów jak potas, magnez czy mangan;
  • Zawarte w kawie przeciwutleniacze hamują zachodzące w organizmie procesy starzenia;
  • Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre typy nowotworów, chorobę Parkinsona oraz depresję.

Wiele osób poleca także picie kawy z cytryną. Efekty? Pobudzenie metabolizmu, wsparcie regeneracji organizmu oraz zmniejszenie apetytu na słodycze!
Niestety, jeśli codziennie pijesz głównie kawę i zapominasz o nawadnianiu organizmu w inny sposób, mogą pojawić się negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy. Czym kończy się nadmierne picie kawy? Skutki uboczne to m.in.:

  • uzależnienie fizyczne o sile porównywalnej z uzależnieniem innymi używkami;
  • problemy ze strony przewodu pokarmowego (u niektórych może wywołać je zwłaszcza picie kawy na czczo);
  • zwiększenie prawdopodobieństwa ataku serca;
  • osłabienie pamięci.

Wywołane piciem kawy negatywne skutki dla zdrowia stają się odczuwalne po przyjęciu w ciągu dnia większej ilości kofeiny niż 500 mg. Przyjęcie 2000 mg kofeiny wiąże się już z poważnym zatruciem! Dla porównania: filiżanka kawy o pojemności 250 ml dostarcza ok. 70-140 mg kofeiny. Dlatego też ciesz się smakiem ulubionego napoju, ale z zachowaniem umiaru!

Jak parzyć kawę sypaną?

Najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem parzenia kawy jest przygotowanie kawy sypanej. Ten popularny typ kawy to po prostu drobno zmielona kawa ziarnista – przyrządzony z jej wykorzystaniem napój zachowuje więc wszystkie zdrowotne cechy ziaren. Jak zrobić kawę parzoną? Potrzebny będzie jedynie czajnik z wodą, łyżeczka i Twój ulubiony kubek lub filiżanka!
Do kubka wsyp 2 łyżeczki kawy i zalej ją przegotowaną wodą. Nie używaj jednak wrzątku – odczekaj ok. 1 minuty od zagotowania się wody. Następnie przykryj kubek z kawą małym talerzykiem lub spodeczkiem. Jak długo parzyć kawę? Proces ten powinien trwać ok. 4 minut. Jeśli lubisz kawę z mlekiem, dolej je dopiero po zaparzeniu się kawy.
Mieloną kawę możesz też przygotować w tygielku albo jako kawę po turecku. Jak parzyć kawę w tygielku? Wsyp do naczynia ok. 7 gramów kawy i zalej ją ciepłą wodą (najlepiej o temp. 60°C). Zamieszaj 10-15 razy i postaw na gazie. Gotuj do momentu pojawienia się na powierzchni kawy piany. Wówczas zmniejsz gaz i gotuj jeszcze ok. 1 minuty. Przelej przygotowaną kawę do filiżanki i poczekaj ok. 2-3 minut, aż zmielone ziarna osiądą na dnie.
Pragniesz przyrządzić popularną niegdyś kawę po turecku? W tym celu również przyda Ci się tygielek! Jak parzyć kawę po turecku w tygielku? Do naczynia wsyp łyżeczkę kawy, łyżeczkę cukru oraz odrobinę kardamonu i cynamonu. Wymieszaj wszystko i zalej zimną wodą (ok. 70 ml). Ustaw tygielek na gazie i podgrzewaj. Zdejmij z ognia, gdy zauważysz pierwsze oznaki wrzenia. Odstaw do ostygnięcia i powtórz gotowanie jeszcze 2 razy. Po ostatnim zagotowaniu kawy wypij ją od razu, gdy opadną fusy!

Jak parzyć kawę ziarnistą?

Kawę ziarnistą możesz przygotować na wiele sposobów. Najprościej po prostu skorzystać z ekspresu do kawy! Jednak prawdziwi miłośnicy czarnego, aromatycznego napoju wolą przyrządzić napar w kawiarce lub zaparzaczu. Przed zastosowaniem tych akcesoriów, konieczne jest zmielenie ziaren – w tym celu warto zastosować nowoczesny młynek do kawy, który pozwala na mielenie ziaren na różną grubość.
Jak parzyć kawę w kawiarce? Do dolnej części kawiarki wlej wodę. W większości naczyń wyraźnie zaznaczony jest poziom, do którego należy wlewać wodę – nie przekraczaj go! Najlepiej użyć wody gorącej. W ten sposób skrócisz późniejszy czas parzenia kawy na kuchence i uzyskasz lepszy smak napoju!
Następnie na sitku umieść zmielone ziarna – powinno ono być szczelnie wypełnione kawą. Zakręć kawiarkę i ustaw ją na kuchence. Jak długo parzyć kawę w kawiarce? Trzymaj urządzenie ma małym ogniu do momentu, aż zamiast strumienia kawy ze środka zacznie wypływać żółtawa piana. Wtedy zdejmij kawiarkę z palnika i przelej napój do szklanek.
Do przyrządzenia pysznej kawy może też posłużyć Ci zaparzacz, zwany inaczej kawiarką francuską lub tłokową. Jak parzyć kawę w zaparzaczu? Wyjmij z dzbanka tłok z sitkiem. Wsyp grubo zmieloną kawę (ok. 60 gramów kawy na 1 litr wody) i zalej gorącą wodą tak, aby jedynie przykryć kawę. Zamieszaj i odstaw na 30 sekund. Po tym czasie zamieszaj kawę ponownie i zalej resztą wody. Załóż pokrywkę zaparzacza i pozostaw na kilka minut. Jak długo parzyć kawę w zaparzaczu? Zaczekaj 3-4 minuty. Po tym czasie jednostajnym ruchem przyciśnij tłok. Jeśli zależy Ci, aby przygotowany napar nie zawierał nawet drobinki zmielonej kawy, zanim opuścisz tłok, zdejmij jeszcze raz pokrywę zaparzacza i zbierz łyżką kawowy osad z wierzchu naparu.

Co daje picie kawy i kiedy może okazać się szkodliwe? Jak się parzy kawę w kawiarce, a jak w zaparzaczu? Jak przyrządzić kawę po turecku? Jako miłośnik kawy powinieneś znać odpowiedzi na te pytania! Dzięki temu będziesz mógł przyrządzać swój ulubiony napój na wiele sposobów – zależnie od swoich upodobań i dostępnych w danej sytuacji akcesoriów. Nic już nie zaskoczy Cię podczas wakacji lub służbowego wyjazdu. Będziesz też wiedział, kiedy możesz liczyć na pozytywne skutki picia kawy, a kiedy lepiej zrezygnować z kolejnej filiżanki napoju.

Czytaj także:
Herbata rozgrzewająca – 6 przepisów nie tylko na zimę
Orzeźwienie na gorące dni!
Jak zrobić pyszny letni kompot z wiśni?
5 sposobów na parzenie aromatycznej i pysznej kawy
Orzeźwiająca lemoniada rabarbarowa. Idealna na czerwcowe garden party!
Picie zielonej herbaty – co warto o nim wiedzieć?

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel