Szaszłyki z piekarnika – jak je przyrządzić, by były soczyste?
Znudziły Ci się kotlety drobiowe, masz już dość schabowych czy mielonych? Może czas na małą odmianę w postaci szaszłyków z piekarnika? Takie danie to niebanalny pomysł na obiad, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym. Poznaj recepturę na przyrządzenie tego przysmaku.
Soczyste szaszłyki z piekarnika – poznaj ich sekret
Soczyste szaszłyki z kurczaka z piekarnika z dodatkiem pieczonych ćwiartek ziemniaków albo frytek, a także surówek to szybki sposób na obiad. Niestety, w piekarniku bardzo często trudno uzyskać efekt soczystości znany z grilla. My jednak wiemy, co zrobić, żeby szaszłyki z piekarnika nie były suche.
Sekretem smacznych szaszłyków jest wcześniejsze zamarynowanie mięsa. Co więcej, mięsne składniki powinny znajdować się w marynacie przez minimum pół godziny. Jeżeli chcesz, by smak był bardziej wyrazisty, możesz marynować mięso nawet kilka godzin.
Przepis na szaszłyki z piekarnika
Chcąc przygotować szaszłyki do piekarnika zgromadź takie składniki jak:
• 0,5 kg piersi z kurczaka,
• 1 papryka żółtka,
• 1 papryka czerwona,
• 1 cebula,
• 0,1 kg boczku.
Składniki na marynatę:
• 1 łyżeczka papryki słodkiej,
• 1 łyżeczka papryki ostrej,
• sól do smaku,
• 50 ml oleju.
Czytaj także: Karkówka pieczona z warzywami - danie, które robi się samo
Jak zrobić soczyste szaszłyki z piekarnika?
Mięso dokładnie oczyść nożem i pokrój w dużą kostkę. Do przygotowania mięsa sprawdzą się doskonale noże z oferty Florina, które posiadają ergonomiczne uchwyty oraz ostrze dostosowane do obróbki mięsa.
Teraz czas na przygotowanie marynaty. Potrzebna będzie Ci dowolna miska, w której zmieści się pokrojone mięso. Doskonałym wyborem są naczynia z kolekcji Florina. Wykonane ze stali nierdzewnej czy szkła miski nie wchodzą w interakcję z mięsem, nie zmieniają jego smaku ani aromatu. Bez obaw mogą być też stosowane przez alergików.
Wymieszaj dokładnie ze sobą przyprawy: paprykę słodką, paprykę ostrą, sól i dolej wskazaną w przepisie ilość oleju. Zanurz mięso w marynacie, zakryj całość folią i umieść w lodówce na minimum 30 minut. Jeżeli masz możliwość przygotowania przysmaku wcześniej, mięso może być przechowywane w lodówce np. już od rana.
Czas na przyrządzenie innych elementów szaszłyków. Wszystkie wymienione w przepisie warzywa wraz z boczkiem należy pokroić na desce do krojenia na większe kawałki, które nadają się do nabicia na patyczek do szaszłyków. Dobrze, by każdy komponent Twoich szaszłyków miał zbliżoną wielkość do kawałków mięsa. Aby ułatwić sobie nabijanie, patyczki można uprzednio lekko zwilżyć wodą.
Składniki nabijaj w dowolnej kolejności – możesz np. nabić cebulkę, kawałek kurczaka, paprykę żółtą, boczek, paprykę czerwoną, kawałek kurczaka, paprykę żółtą. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco urozmaicić przepis i wzbogacić szaszłyki o dodatkowe warzywa, np. kawałki cukinii czy bakłażana. Do pomocy w nabijaniu warzyw i mięsa możesz zachęcić dzieci, które będą mogły świetnie się bawić w kuchni podczas przyrządzania tego posiłku.
Czytaj także: Szaszłyki na grilla - kilka smakowitych propozycji, które szybko się upieką!
Pieczenie szaszłyków – jak powinno przebiegać?
Dość sprawnie przygotowałeś szaszłyki, teraz pora na ich obróbkę termiczną. Pieczenie szaszłyków z kurczaka powinno odbywać się w temperaturze około 200 st. Celsjusza. Czas pieczenia musi wynosić około 18-20 minut. Szaszłyki możesz położyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub zastosować inne artykuły jednorazowe do pieczenia, dostępne w ofercie sklepu internetowego Florina. Szaszłyki z piekarnika w folii lub szaszłyki z piekarnika w rękawie doskonale zachowują aromat i przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom dań mięsnych.
Z kolei gdy zdecydujesz się na włożenie szaszłyków do naczynia do zapiekania, masz możliwość wygodnego obracania szaszłyków podczas pieczenia. W ten sposób zyskasz pewność, że szaszłyki z kurczakiem upieką się równomiernie ze wszystkich stron. W ofercie sklepu Florina znajdziesz naczynia żaroodporne, które świetnie radzą sobie z wysokimi temperaturami. Część naczyń została wykonana ze szkła, wiele z nich z porcelany czy też z ceramiki. Takie naczynia do zapiekania występują również w różnych kształtach – od prostokątnego, poprzez kwadratowy, po owalny. Do niektórych modeli dołączona jest odporna na działanie wysokich temperatur podkładka bambusowa, na którą można wyłożyć naczynie, gdy danie się upiecze.
Gdy warzywa zmiękną, a mięso będzie upieczone, wyłóż szaszłyki na talerz. Po przestudzeniu jedzenia, możesz posypać je posiekaną natką pietruszki lub podać z ulubionym sosem, np. ketchupem albo majonezem.
Tego rodzaju szaszłyki możesz przygotować również na grillu. Wówczas ich obracanie będzie znacznie bardziej komfortowe. Co więcej, tego rodzaju danie przyrządzone na grillu jest zwykle bardziej soczyste, ale – tak jak wskazaliśmy – możesz wygodnie upiec takie szaszłyki także w piekarniku.
Czytaj także: Jak zrobić karkówkę pieczoną w rękawie?