Babka wielkanocna – przepis na tradycyjną babkę i nie tylko
Czy święta wielkanocne są w ogóle możliwe bez pysznej babki? Prawdopodobnie tak, choć my nie chcielibyśmy żyć w takim świecie. To tradycyjne ciasto koniecznie musi pojawić się na Twoim stole. Jak przygotować babkę wielkanocną?
Babka wielkanocna – przepis na tradycyjny wypiek!
Przepis na babkę wielkanocną ma tyle twarzy, ile jest osób, które pieką babki. Wielkanocna babka pieczona jest w wielu domach, a przecież wiadomym jest, że każda kucharka i kucharz mają swoje sposoby na przygotowanie tradycyjnych dań kuchni polskiej. Przepis na babeczkę wielkanocną może się różnić, a my niektóre z tych różnic postaramy się wychwycić. Dlatego mamy dla Ciebie nie jeden, a trzy pomysły na babkę. Wybierz, która babka na Wielkanoc prezentuje się najbardziej kusząco.
Czytaj także:
● Dekoracje wielkanocne do domu - jak udekorować dom na święta?
● Jakie ciasto wielkanocne upiec?
● Jakie potrawy na Wielkanoc? Zaplanuj świąteczny obiad razem z nami!
● Wegańska Wielkanoc - jak ją zorganizować?
Babka wielkanocna wilgotna – jak ją zrobić?
Babka wielkanocna – wilgotna, słodka, po prostu doskonała. Taką pamiętamy ze świąt u dziadków czy też z czasów dzieciństwa. Mokra babka wielkanocna niektórym może wydawać się prawdziwym kulinarnym osiągnięciem. To rzeczywiście sztuka, która nie wychodzi najczęściej za pierwszym razem. W robieniu babki przydaje się doświadczenie i cierpliwość charakteryzująca zaprawionych w bojach kucharzy. Ale wilgotna babka wielkanocna z naszych przepisów jest całkiem możliwa do osiągnięcia. Jak ją upiec? Babka wielkanocna wymaga niewielkiej ilości składników – składa się zaledwie z mąki, proszku do pieczenia, jajek, cukru i wybranego tłuszczu oraz dodatków smakowych. Aby babki wielkanocne zawsze Ci wychodziły, musisz znać dobre proporcje, które umożliwią Ci przygotowanie ciasta sypkiego, a jednocześnie wilgotnego, słodkiego choć nie przesłodzonego. Wprost idealnego. Oprócz tego musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria – kubki, które ułatwiają odmierzanie składników, mikser pozwalający szybko wymieszać masę, blachy do pieczenia lub formy do babki. Nie obejdzie się także bez łopatki do serwowania ciasta i eleganckiej patery, na której postawisz swoją piękną babkę. Pieczenie czas zacząć!
Czytaj także:
● Stroiki wielkanocne na stół - jak je zrobić samodzielnie?
● Przystawki na Wielkanoc
● Co do koszyczka wielkanocnego?
● Baranek wielkanocny - przepis na baranka z ciasta, masła i cukru
Babka wielkanocna marmurkowa
Klasyczna babka wielkanocna marmurkowa to ciasto miękkie, puszyste, z doskonale zbilansowaną słodyczą. Pieczenie jej jest prawdziwą przyjemnością – zwłaszcza jeśli ma się w tym już jakąś wprawę. Jeśli to twoja pierwsza babka, nie obawiaj się, z naszym przepisem pójdzie jak z płatka. Jak zrobić idealną babkę, którą pochwalisz się podczas świąt wielkanocnych? Zacznij od przygotowania składników.
● 500 gramów mąki pszennej,
● kostki masła,
● czterech jajek,
● 200 gramów cukru,
● 100 mililitrów mleka,
● ekstraktu z wanilii (pół łyżeczki wystarczy)
● dwóch łyżeczek sody lub łyżeczki proszku do pieczenia,
● tabliczki gorzkiej czekolady.
Zacznij od wyciągnięcia składników z lodówki – powinny mieć temperaturę pokojową. Dzięki temu lepiej się ze sobą połączą. Mąka musi być przesiana. To napowietrza ją i pozwala zyskać jeszcze większą lekkość ciasta. W jednej misce umieść mąkę i sodę, w drugiej utrzyj masło z cukrem. Najlepiej zrobić to za pomocą miksera, jeśli jednak posiadasz makutrę, możesz zrobić to ręcznie. Ucieraj składniki tak długo, aż masa będzie jednolita, a cukier się rozpuści.
Dodaj jajka – jedno po drugim, ciągle miksując, następnie ekstrakt z wanilii. Do miski z masą jajeczną dodawaj odrobinę mąki na przemian z mlekiem. W tym czasie miksuj ciasto na niższych obrotach, by składniki połączyły się ze sobą. Ciasto jest już prawie gotowe. Teraz musisz rozpuścić w kąpieli wodnej czekoladę i dodać do niej połowę przygotowanego ciasta. Niektórzy zamiast czekolady korzystają z kakao. Przygotuj formę do babki, posmaruj ją olejem i posyp kaszą manną lub mąką. Wkładaj do niej ciasto naprzemiennie – raz jasne, raz ciemne. Piecz całość w temperaturze 170 stopni przez około 50 minut lub do suchego patyczka. Jeśli ciasto będzie już gotowe, nie przeciągaj go w piekarniku. W tym czasie może wyschnąć. Zamiast tego wyciągnij je i odstaw, by ostygło. Możesz już przygotować serwisy kawowe – z pyszną kawą to ciasto smakuje najlepiej.
Czytaj także:
● Wielkanocne śniadanie - jak powinno wyglądać?
● Przepis na mazurek wielkanocny, który pokochasz!
● 5 sposobów na parzenie aromatycznej i pysznej kawy
● Jaki dzbanek do herbaty najlepszy
Babka wielkanocna na oleju
Babka wcale nie potrzebuje masła. Nie potrzebuje także jajek. Babka wielkanocna na oleju jest wersją równie smaczną i wegańską. Wystarczy tylko masło zastąpić olejem, a mleko – mlekiem roślinnym. Odpuść sobie jajka – bez nich ciasto pięknie wyrośnie i będzie równie mokre.
Babka wielkanocna z olejem ma trochę inne proporcje, z którymi również można eksperymentować, by upiec ciasto, które będzie odpowiadać wszystkim domownikom. Na pół kilograma mąki pszennej potrzebne będzie Ci 200 mililitrów mleka roślinnego i 50 mililitrów oleju – rzepakowego lub kokosowego. Możesz dodać tyle cukru, co w poprzednim przepisie lub zmniejszyć jego ilość. To zależy od tego, jak słodkie desery lubisz. W przepisie na babkę na oleju znajduje się również sok z całej cytryny. Zacznij od zmieszania mleka roślinnego z sokiem z cytryny. Następnie przesiej mąkę i dodaj sodę oraz cukier. Dodaj olej do miseczki, w której znajduje się mleko, a później wlej całość do miski z mąką. Mieszaj energicznie (najlepiej mikserem) wszystkie składniki, by dokładnie się połączyły. Babka będzie wilgotna, o lekkim smaku cytryny. Piecz ją w temperaturze 190 stopni przez 40 minut – do suchego patyczka.
Babka wielkanocna fit
Babka wielkanocna fit to opcja w sam raz dla osób, które podczas świąt wielkanocnych będą na diecie. By nie popsuć efektu dotychczasowych starań, warto przygotować trochę lżejsze ciasto, takie jak babka wielkanocna bez cukru. Cukier z łatwością możesz zastąpić stewią lub ksylitolem – najlepiej w mniejszych ilościach, niż zakłada oryginalny przepis. Taka babeczka wielkanocna będzie mniej słodka, jednak równie smaczna. Jeśli boisz się, że będzie mało wyrazista, zawsze możesz dodać więcej ekstraktu waniliowego (naturalnego). To sprawi, że ciasto będzie aromatyczne i intensywne w smaku. Dietetyczna babka powinna zawierać także oleje roślinne zamiast odzwierzęcych – dlatego do pieczenia lepiej wybrać olej niż masło.
Zamiast kupować gotową babkę, zrób ją w tym roku w zaciszu swojego domu. Z naszymi przepisami możesz upiec takie ciasto, które przypomni Ci smaki z dzieciństwa.