Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak gotować warzywa na sałatkę?

2023-03-10
Jak gotować warzywa na sałatkę?

Sałatka jarzynowa to bez wątpienia królowa sałatek! Trudno wyobrazić sobie rodzinne imprezy albo święta bez niej na stole! Chcesz przygotować idealną wersję? Najważniejsze jest to, jakich składników użyjesz i w jaki sposób przygotujesz warzywa na sałatkę. Ile gotować każde z nich i czy włożyć je do jednego garnka? Solić i obierać przed czy po ugotowaniu? Oto najważniejsze zasady!

warzywa na sałatkę

Jak przygotować warzywa na sałatkę jarzynową i z czego dokładnie się ona składa?

Mimo że sałatka jarzynowa tradycyjnie przygotowywana jest w każdym domu, to przepis na nią może różnić się zależnie od regionu albo nawet upodobań konkretnej rodziny. Niezmiennymi składnikami tego dania są: ziemniaki, marchewka, pietruszka, seler, jajka oraz majonez. Co poza tym?
Wszystkie wymienione warzywa oraz jajka będą ugotowane, a więc zmiękną podczas obróbki. Sałatce trzeba jednak nadać chrupkości. W tym celu niektórzy dodają ogórki kiszone, a inni - konserwowe. Popularnym zabiegiem jest także dokładanie pokrojonego jabłka. W niektórych domach smak sałatki zaostrza się także poprzez dodanie do niej odrobiny musztardy. Wiele osób chętnie dodaje do sałatki również drobno posiekaną cebulę lub pora.
Ostatnim ważnym składnikiem sałatki jarzynowej jest groszek konserwowy - albo kukurydza. Czasem lądują w niej również pieczarki odsączone z zalewy, a nawet kapary!
Jak jednak przygotować warzywa na sałatkę? Nie wymaga to szczególnego nakładu pracy. Po prostu wyjmij je z lodówki i umyj! Teraz, zależnie od tego, jak wolisz – możesz od razu obrać warzywa ze skórki (pomoże Ci w tym obieraczka do warzyw) albo najpierw je ugotować.
Jak gotować warzywa na sałatkę? Jeśli zdecydujesz się je obierać, potrzebny będzie Ci tylko jeden duży garnek, w którym ugotujesz wszystko razem. Nieobrane warzywa lepiej rozdzielić: w jednym garnku gotuj ziemniaki, a w drugim: marchew, pietruszkę i seler.

Ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową?

Jak długo gotować warzywa na sałatkę? Dokładny czas tak naprawdę zależy od wielkości warzyw. Najważniejsza zasada mówi o tym, by nie gotować ich zbyt długo, aż będą zupełnie miękkie - wówczas rozpadną się w sałatce i zamienią ją w nieestetyczną breję. Jednak warzywa nie mogą być też zbyt twarde i niedogotowane! Ile czasu gotować warzywa na sałatkę? Zazwyczaj gotowanie trwa maksymalnie 30 minut. Co jakiś czas możesz sprawdzić widelcem stopień ugotowania warzyw. Im łatwiej będzie Ci nakłuć marchew lub pietruszkę, tym jest ona bardziej miękka (czyli bliższa ugotowaniu).
Pamiętaj też, że znaczenie ma nie tylko to, ile czasu gotować warzywa na sałatkę jarzynową, ale też, w czym je gotujesz. Najlepiej sprawdzi się wysoki garnek – woda powinna przykrywać wszystkie warzywa! Tylko od Ciebie zależy jednak, czy będzie to garnek ze stali nierdzewnej, czy np. garnek emaliowany.
Ugotowane warzywa wyłóż na durszlak - w ten sposób bardzo szybko je odcedzisz. Potem przełóż na talerz lub deskę do krojenia i poczekaj, aż ostygną.

Czy solić warzywa na sałatkę i czy można przygotować je dzień wcześniej?

Gotowanie warzyw na sałatkę, poza podstawowym pytaniem (tj. jak długo gotować warzywa na sałatkę jarzynową) wywołuje również kilka innych wątpliwości. Pierwszą z nich jest to, czy warzywa na sałatkę można ugotować dzień wcześniej. Oczywiście, można! Mało tego - do zrobienia sałatki z powodzeniem można wykorzystać warzywa, które są pozostałością z niedzielnego rosołu albo innej gotowanej zupy (niektórzy zalecają wręcz gotowanie warzyw na sałatkę nie w wodzie, ale w bulionie).
Ugotowane dzień wcześniej warzywa będą już idealnie ostudzone w momencie, w którym zechcesz zabrać się do pracy. Takie rozwiązanie może więc znacząco ułatwić Ci zarówno planowanie zadań, jak i ich późniejsze wykonanie. Pamiętaj też, że sałatki jarzynowej najczęściej nie zjada się od razu tego samego dnia - zwykle można przechowywać ją nawet przez 2-3 kolejne dni. Tak samo możesz więc przechować przygotowane warzywa. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób i wcześniejsze gotowanie warzyw, po ostudzeniu włóż je do lodówki.
Czy soli się warzywa na sałatkę jarzynową? Nie ma takiej potrzeby. Naturalne smaki warzyw idealnie się ze sobą komponują i tworzą tę wyjątkową, lubianą przez wszystkich kompozycję. Ponadto na koniec, po dodaniu do sałatki majonezu i musztardy po prostu spróbuj ją i zdecyduj, czy Twoim zdaniem wymaga dosolenia. Jeśli tak - zrobisz to na tym etapie.

Warzywa na sałatkę w szybkowarze - jak je przyrządzić?

Ile gotować warzywa na sałatkę w szybkowarze? Jeśli dysponujesz takim urządzeniem, przygotowanie sałatki jarzynowej stanie się znacznie mniej czasochłonne. Warzywa w tym urządzeniu będą ugotowane do miękkości już po 7, a nie jak tradycyjnie 30, minutach!
Jak je gotować? W szybkowarze umieść wszystkie warzywa – marchewki, pietruszkę, seler oraz ziemniaki – i zalej wodą. Płynu powinno być na tyle dużo, aby przykrył warzywa. Zamknięty szybkowar wstaw na kuchenkę na największą moc palnika. Kiedy woda się zagotuje (szybkowar puści parę przez gwizdek), zmniejsz moc palnika do minimum. Po 7 minutach warzywa będą gotowe.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Gotowanie warzyw to nie wszystko! Warto wiedzieć, że sałatka jarzynowa najlepiej smakuje, gdy wszystkie składniki dokładnie się „przegryzą”. W związku z tym dobrze jest przygotować ją kilka godzin - a najlepiej nawet 1 dzień - przed podaniem.
Obawiasz się, że ugotowałeś zbyt dużo warzyw i nie zdążysz zjeść sałatki w 2 dni, a po tym czasie będzie nieświeża? Nie łącz jej od razu z majonezem! Przechowaj w lodówce wymieszane warzywa, a majonez dokładaj jedynie do niewielkich porcji wykładanych na stół. W ten sposób przedłużysz „żywotność” sałatki - same warzywa, bez dodatku majonezu, psują się wolniej.

Jak ugotować warzywa na sałatkę jarzynową? Ile czasu na to poświęcić i czy można zrobić to wcześniej? Takie pytania zadaje sobie wielu, nie tylko początkujących kucharzy. Wszyscy starają się przecież jak najlepiej rozplanować sobie kuchenne zadania oraz jednocześnie przygotować potrawy, które zachwycą domowników i zaproszonych gości. Na szczęście przyrządzanie sałatki jarzynowej nie jest skomplikowane, a zasady można poniekąd dostosować pod swój styl życia i możliwości czasowe. A to kolejny powód, dla którego ta pyszna sałatka cieszy się aż takim uznaniem!

Czytaj także:
Sałatka wiosenna – 9 przepisów na lekkie sałatki z warzywami
Jakie potrawy na Wielkanoc? Zaplanuj świąteczny obiad razem z nami!
Jak jeść i przechowywać wiosenne warzywa?
Risotto z kurczakiem i warzywami – sprawdzony przepis
Kurczak z warzywami na patelni. 3 sprawdzone przepisy

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel