Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przebiega pasteryzacja w zmywarce?

2022-05-19
Jak przebiega pasteryzacja w zmywarce?

Sezon na przetwory trwa w zasadzie od momentu pojawienia się pierwszych warzyw i owoców. To właśnie najpopularniejsze rodzaje smakołyków, których trwałość można przedłużyć w procesie pasteryzacji. Poznaj jedną z ciekawszych metod wekowania słoików. Zobacz, na czym polega pasteryzacja w zmywarce do naczyń.

Pasteryzacja w zmywarce

Po unikalny smak lata zamknięty w słoiku można sięgnąć nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok. Ważne jednak, by dobrze zawekować słoik. Istnieją przynajmniej 4 metody na pasteryzowanie przetworów.

Zapewne wielu z nas doskonale zna sposób pasteryzacji polegający na zagotowywaniu słoików w garnku na kuchence. Inni natomiast wolą pasteryzowanie na sucho w piekarniku. Niektórzy sięgają z kolei po bardziej tradycyjne rozwiązanie, jakim jest wekowanie przetworów pod kocem. Taka metoda sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy bardzo gorące jedzenie przełożysz do wyparzonych, jeszcze gorących słoików i natychmiast umieścisz przetwory pod przykryciem. Ten sposób jest skuteczny jedynie w przypadku dżemów i konfitur z cukrem oraz grzybków marynowanych.

Czytaj także: Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? 

Bardziej wymagające potrawy wymagają znacznie większej temperatury. I tu pojawia się kolejne, czwarte rozwiązanie dotyczące pasteryzowania słoików. Otóż, czy słyszałeś o wekowaniu w zmywarce?

Pasteryzacja przetworów w zmywarce jest niezwykle prosta i znacznie szybsza niż klasyczne wekowanie w garnku. W zmywarce zmieści się jednocześnie o wiele więcej słoików niż w garnku, dlatego wekując w ten sposób zaoszczędzisz znacznie więcej czasu. Wystarczy minimum wysiłku, by cieszyć się smacznymi przetworami.

Być może to dla Ciebie dość kontrowersyjny pomysł, ale zauważ, że w trakcie uruchomienia programu zmywarki znajdujące się w niej rzeczy poddawane są działaniu wysokiej temperatury. Efekt jest więc praktycznie taki sam jak w przypadku umieszczenia słoików w garnku z wrzątkiem.

Czytaj także: Jak powinna wyglądać pasteryzacja ogórków?

Pasteryzacja weków w zmywarce

Pierwszym etapem pasteryzacji jest dobór odpowiednich naczyń, w których umieścisz przetwory. Interesujące słoiki, które nadają się do wekowania różnymi metodami, znajdziesz w sklepie florina.pl. W zasadzie możesz wybrać jeden z poniższych modeli:

słoik typu twist-off z metalową nakrętką, który po wyjęciu ze zmywarki należy położyć do góry dnem. Można w nich wekować zarówno na sucho, jak i na mokro. Ten typ jest dedykowany do zmywarek.

słoik typu weck z gumową uszczelką, zabezpieczającą przed dostaniem się do wnętrza powietrza. Takich słoików nie należy układać do góry dnem. Nie nadają się również do wekowania na sucho.

Czytaj także: Pasteryzacja mięsa w piekarniku. To proste!

Bez względu na to, jaką metodę pasteryzacji wybierasz, zawsze musisz też zadbać o to, by właściwie wyparzyć słoiki. Możesz do wyparzenia słoików wykorzystać także zmywarkę. Najpierw dokładnie umyj słoiki i nakrętki, a następnie włóż je osobno do urządzenia. Ustaw program na 75 st. Celsjusza. Po wyjęciu przelej gorącą wodą z czajnika. Pamiętaj, by nie dodawać do zmywarki żadnych detergentów.

Inną znaną metodą wyparzania słoików jest ich wygotowanie. Wystarczy wieczka i słoiki umieścić w zimnej wodzie, a następnie gotować przez 10 minut od momentu wrzenia. Miłośnicy przetworów często decydują się również na wyparzanie słoików w piekarniku. Wówczas należy na zimnej blaszce położyć umyte, suche słoiki bez nakrętek. Następnie piekarnik trzeba nagrzać do temperatury 100 st. Celsjusza i trzymać w nim słoiki przez 20-30 minut. Ta metoda jest polecana jedynie do wyparzania naczyń. Zrezygnuj z wyparzania tym sposobem zakrętek. Gumowe uszczelki i metalowe nakrętki najlepiej wyparzać we wrzątku.

Gdy słoiki są dokładnie wyparzone, czas napełnić je ulubionymi przetworami. Nie zapomnij o pozostawieniu 2-3 cm wolnej przestrzeni od góry słoika. Zapobiegnie to pęknięciu naczynia pod wpływem wysokich temperatur.

Czytaj także: Jak pasteryzować słoiki?

Co można pasteryzować w zmywarce?

Pamiętaj, że procesowi pasteryzacji w zmywarce możesz poddać w zasadzie każdy rodzaj przetworów. Jeżeli będziesz kierować się naszymi wytycznymi, powinna wyjść Ci zarówno pasteryzacja kompotów w zmywarce, jak i dżemów, konfitur czy innych słodkich przysmaków.

Pasteryzacja w zmywarce sprawdzi się też wówczas, gdy chcesz przedłużyć trwałość wytrawnych potraw. Bigos, gulasz, a nawet kiełbasę możesz wekować w tym urządzeniu. Jeżeli nie wiesz, co zrobić z niezjedzoną porcją obiadu, umieść ją w dobrze wyparzonym słoiku i poddaj procesowi działania wysokich temperatur w zmywarce. W ten sposób unikniesz marnowania żywności.

Czytaj także: Jak zawekować bigos?

Jak pasteryzować w zmywarce?

Przejdźmy teraz do właściwego opisu tego, jak wekować w zmywarce. Jeżeli wybrałeś słoiki z metalową nakrętką, poukładaj je do góry dnem i po prostu ustaw cykl myjący.

Jaki program należy uruchomić, by prawidłowo przebiegła pasteryzacja w zmywarce? Ile stopni jest potrzebnych, by doszło do pasteryzacji w zmywarce? Wekowanie tą metodą powinno odbywać się w temperaturze wyższej niż 60 st. Celsjusza i niższej niż 100 st. Celsjusza. Zazwyczaj zmywarki mają programy, gdzie temperatura wynosi 70-75 st. Celsjusza. Jest to parametr, który jak najbardziej umożliwia wekowanie.

Wedle wskazanej zasady powinna powieść się również pasteryzacja w zmywarce w temperaturze 65 stopni Celsjusza. Słoiki typu twist off umieść do góry dnem. Nie rób tego ze słoikami z gumową uszczelką. Pamiętaj, by do zmywarki nie dodawać żadnych detergentów. W urządzeniu nie powinny znajdować się również żadne inne naczynia. Przed pasteryzacją zadbaj o to, by zmywarka lśniła czystością.

Czytaj także: Wekowanie mięsa - jak to się robi?

Pasteryzacja w zmywarce – ile czasu?

Wiesz już, czy można pasteryzować w zmywarce oraz poznałeś ten sposób wekowania. Teraz zobacz, ile czasu słoiki należy wekować w tym urządzeniu. Nie ma tu konkretnych wytycznych, dlatego powinieneś zaczekać do końca cyklu. Możesz więc pozostawić swoje słoiki w zmywarce np. na 2 godziny.

Pamiętaj, by nie wyjmować słoików natychmiast po zakończeniu programu. Odczekaj kilka minut aż słoiki wystygną, a następnie za pomocą dobrych rękawic kuchennych wyjmij je ostrożnie z piekarnika i postaw na rozłożonych, chłonnych ręcznikach kuchennych.

Oba produkty znajdziesz w sklepie Florina.pl. Jeżeli chodzi o rękawice kuchenne dostępne w tym miejscu, to do wyboru masz niezwykle bezpieczne tego rodzaju akcesoria w różnych interesujących wzorach: od kwiatów po motywy geometryczne. Z kolei ręczniki kuchenne obecne w asortymencie marki Florina są niezwykle chłonne i ekologiczne, ponieważ nadają się do użytku wielorazowego.

W przypadku słoików twist off umieść je do góry dnem. Takie postępowanie ze słoikami z gumową uszczelką może skończyć się pęknięciem. Pozostaw naczynia do wystygnięcia nawet na kilka dni, a następnie schowaj w suchym i chłodnym miejscu.

Czytaj także: Wekowanie zup. Jak prawidłowo pasteryzować zupy?

Wekowanie w zmywarce – opinie

Okazuje się, że pasteryzacja w zmywarce doczekała się wielu pochlebnych opinii.

Wekowanie w zmywarce to sposób na oszczędzanie. Nie marnujesz czasu, bo masz możliwość jednoczesnego zawekowania większej liczby słoików niż w garnku. Poza tym nie musisz pilnować zmywarki aż do czasu zakończenia programu. Z kolei pasteryzowanie w garnku wymaga doglądania i troszczenia się, by słoiki wzajemnie się nie stykały. Jest to więc bardziej pracochłonny proces pasteryzacji.

Oczywiście, nie brakuje również zwolenników innych metod wekowania, jednakże warto pamiętać o możliwości, jaką daje zmywarka. Być może w ten sposób nieco przyśpieszysz proces pasteryzacji ulubionych smakołyków.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel