Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zawekować bigos?

2022-05-18
Jak zawekować bigos?

Bigos to jedno z ulubionych dań Polaków. Gości w naszych domach podczas zwykłych obiadów, spotkań przy świątecznym stole czy w trakcie wspólnych biesiad z przyjaciółmi. Jedynym minusem tej potrawy jest jej pracochłonność. Jednak i na to jest sposób! Wystarczy zrobić więcej bigosu i go zapasteryzować. Zobacz, jak zawekować bigos.

Wekowanie bigosu – dlaczego warto?

Aby przyrządzić bigos trzeba poświęcić na to kilka godzin. W tym czasie lepiej więc przygotować nieco więcej tej potrawy. Z pewnością martwisz się o to, że bigos – nawet też przechowywany w lodówce i w najlepszych naczyniach, np. garnkach emaliowanych – i tak po kilku dniach może się zepsuć. To niestety naturalny proces, na który nie ma nikt z nas wpływu.

Sposobem na to, by przedłużyć trwałość tego dania jest jego wekowanie. Wówczas zamiast poświęcać np. co tydzień lub dwa tygodnie pół dnia na zrobienie bigosu, wystarczy sięgnąć po zapasy i wyjąć słoik z bigosem ze spiżarni czy lodówki.

Czytaj także: Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Jak pasteryzować bigos?

Istnieje kilka sposobów na to, jak zawekować bigos w słoiki. Możesz zrobić to na sucho lub na mokro. Ta pierwsza metoda odnosi się do wekowania z użyciem piekarnika. Z kolei jeżeli wolisz tzw. pasteryzację na mokro, możesz do tego wykorzystać wrzątek w garnku lub zmywarkę.
Poniżej wyjaśniamy, jak pasteryzować bigos w słoiku.

Jak zawekować bigos w piekarniku?

Pasteryzacja bigosu na sucho, czyli w piekarniku, jest bardzo prosta. Oto, jak pasteryzować bigos w słoikach w piekarniku. Do zimnego piekarnika elektrycznego lub gazowego włóż chłodne słoiki z jedzeniem. Jeżeli bigos jest jeszcze ciepły, piekarnik może mieć już lekko podwyższoną temperaturę. Włącz nagrzewanie piekarnika do 130 st. Celsjusza (jeżeli masz piekarnik z termoobiegiem może to być 120 st. Celsjusza). Następnie, gdy urządzenie osiągnie taki poziom ciepła, trzymaj słoiki przez 20-30 minut wewnątrz. Słoje wyjmij dopiero, kiedy piekarnik przestygnie.

Czytaj także: Pasteryzacja mięsa w piekarniku. To proste!

Wekowanie bigosu do słoików w garnku

Chcąc zawekować bigos z użyciem garnka, najpierw wybierz odpowiednie naczynie. Sprawdzone garnki dostępne są w sklepie florina.pl. Najlepiej postawić na wysoki, a jednocześnie dość szeroki garnek, by pomieściło się w nim więcej słoików. Te warunki spełnia garnek emaliowany Emalia Polska Pleszew gładki z pokrywką 40 cm 40 l. Możesz też wcześniej wykorzystać ten garnek do ugotowania bigosu. Naczynie jest pokryte emalią, dlatego nie wchodzi w interakcje z kwaśnymi potrawami.

Na dnie garnka umieść ściereczkę – może to być również ręcznik kuchenny marki Florina, odporny na działanie wysokich temperatur. Teraz poukładaj słoiki, uważając na to, by się nie stykały. Zalej je wodą w taki sposób, by nie sięgała nakrętek.

Ile pasteryzować bigos? Danie pasteryzuj przez 20-30 minut. Pamiętaj o tym, by czas wekowania liczyć od momentu zagotowania wody, a nie od chwili umieszczenia słoików w garnku.

Czytaj także: Jak pasteryzować słoiki?

Pasteryzacja bigosu na zimę w zmywarce

Wekowanie w zmywarce jest znacznie szybsze niż w garnku, ze względu na to, że jednorazowo zmieści się w niej więcej słoików. Wystarczy ustawić program na temperaturę około 70-75 st. Celsjusza i poczekać do końca cyklu.

Nie wyjmuj słoików natychmiast, poczekaj do ich wystygnięcia. Przed wyciągnięciem na wszelki wypadek nałóż na dłonie rękawice kuchenne. Te ze sklepu Florina chronią dłonie przed wpływem wysokiej temperatury, a jednocześnie nie są śliskie i dobrze przylegają do rąk, przez co nadają się do przenoszenia słoików.

Czytaj także: Jak przebiega pasteryzacja w zmywarce?


Wekowanie bigosu w słoikach – jak wybrać właściwy słoik?

Czy wiesz, że każdy typ wekowania wymaga zastosowania innego typu słoika? Poznałeś metody pasteryzowania. Teraz przyjrzyj się lepiej rodzajom słoików, przeznaczonych do wekowania. Zasadniczo wyróżnia się słoik twist off, czyli klasyczne naczynie z metalową nakrętką, a także słój typu weck, z silikonową uszczelką. Oba typy słoików znajdziesz w ofercie sklepu Florina.pl.

Jeżeli decydujesz się na wekowanie w piekarniku, idealnym wyborem będzie słoik twist off. Sprawdzi się on też podczas innych metod pasteryzacji.

Nie możesz natomiast zastosować w urządzeniu grzewczym słoika z gumowymi uszczelkami, ponieważ mogą one ulec zniszczeniu. Oczywiście, jeżeli producent konkretnego produktu wskaże, że jest to jak najbardziej możliwe, możesz użyć do wekowania w piekarniku także tego typu słoja. Zasadniczo jednak jeżeli nie ma wyraźnego wskazania od producenta, że można zastosować słoiki typu weck do pasteryzacji na sucho, wybierz wekowanie na mokro.
Przed umieszczeniem jedzenia w słoiku, pamiętaj o tym, by naczynie i nakrętkę wyparzyć, np. gotując słój i pokrywkę we wrzątku przez 10 minut.

Czytaj także: Wekowanie zup. Jak prawidłowo pasteryzować zupy?

Czy zawekowany bigos musi stać w lodowce?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli bigos został poddany standardowej pasteryzacji, musi być przechowywany w lodówce. Z kolei gdy wydłużysz ją i np. dodatkowo poddasz bigos dwukrotnej lub trzykrotnej pasteryzacji, możesz umieścić go później w spiżarni.

Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, jak zawekować bigos z mięsem. Każde danie, w którym znajduje się mięso, powinno być tyndalizowane, a więc wekowane trzy razy. Da Ci to pewność, że potrawa nie ulegnie zepsuciu.

Czytaj także: Wekowanie mięsa - jak to się robi?

Wekowanie bigosu – jak długo można po niego sięgać?

Czas przydatności bigosu do spożycia zależy m.in. od tego, ile razy poddasz jedzenie pasteryzacji. Bigos jednokrotnie pasteryzowany może nadawać się do spożycia do 2 miesięcy od wekowania. Jeżeli wybrałeś tyndalizację, przedłużysz termin ważności tego przysmaku nawet do pół roku.

Istotny jest tu też sposób przechowywania. Wolniej psuje się bigos, który jest przechowywany w lodówce lub w temperaturze około 20 st. Celsjusza.

Czytaj także: Jak powinna wyglądać pasteryzacja ogórków? 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel