Jak zrobić naleśniki z mąki kukurydzianej?
Mąka kukurydziana daje nam ogrom możliwości i doskonale nadaje się do kuchennych eksperymentów. Dzięki niej zrobimy chociażby niezwykle smaczną polentę czy też nachosy idealne na wieczór przed telewizorem. Jednak Polska to kraj, w którym królują naleśniki. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że to właśnie do ciasta naleśnikowego zaczęliśmy śmiało dodawać mąkę kukurydzianą. I co z tego wyszło? Coś pysznego!
Naleśniki z mąki kukurydzianej – czym się wyróżniają?
Naleśniki z mąką kukurydzianą charakteryzują się nie tylko innym smakiem, ale także nietypową barwą. Ze względu na to, iż mąkę tę otrzymuje się poprzez mielenie ziaren kukurydzy, ma ona naturalnie żółty kolor. I jest to widoczne również w placuszkach czy naleśnikach. Naleśniki na mące kukurydzianej będą miały również inny smak od tych przygotowanych na mące pszennej. Kukurydza jest słodka, jednak nie musisz obawiać się, że ta słodycz przenika znacząco do mąki – jest co najwyżej lekko wyczuwalna. Dlatego można z niej zrobić zarówno dania słodkie, jak i wytrawne. Placuszki z mąki kukurydzianej są inaczej wyczuwalne na języku – nie tak gładkie, jak te z mąki pszennej, ale też nie przesadnie suche czy szorstkie. Z pewnością jednak zauważysz różnicę. Mąka kukurydziana posiada wysoki indeks glikemiczny (IG = 70), dlatego nie jest polecana osobom z cukrzycą. Jednak jest to mąka naturalnie pozbawiona glutenu, dlatego można z niej przygotowywać ciasta, placki czy dania bezglutenowe.
Czytaj także:
● Jakie patelnie są niezbędne w kuchni?
● Naleśniki na słono – 6 przepisów
● Ciasto na naleśniki – podstawowy przepis
Jak zrobić naleśniki z mąki kukurydzianej?
Czy z mąki kukurydzianej można zrobić naleśniki? Oczywiście, że tak! Mąka kukurydziana do naleśników jest takim samym dodatkiem, jak zwykła. Ma związać ciasto i sprawić, że placki świetnie się usmażą. Proporcje nie różnią się od tych, które znasz z przepisu na zwykłe naleśniki. Dwie szklanki mąki, szklanka wody, szklanka mleka i dwa jajka. To wszystko. Oczywiście możesz dowolnie eksperymentować z ciastem, na przykład dodając do niego mleko roślinne zamiast zwykłego. Możesz również zrezygnować z jajek i zastąpić je odrobiną sody oczyszczonej bądź bananem – jeśli robisz placuszki na słodko. Ciasto na naleśniki z mąki kukurydzianej może być więc modyfikowane tak samo, jak ciasto z mąki pszennej. Samo jego wykonanie jest banalne. Za pomocą rózgi i trzepaczki bądź też miksera czy blendera wymieszaj całość, by pozbyć się grudek. Masa musi być gładka, by w naleśnikach nie można było znaleźć kawałków mąki. Ciasto naleśnikowe z mąki kukurydzianej jest już gotowe. Teraz czas na smażenie.
Czytaj także:
● Naleśniki ze szpinakiem? Sprawdź 5 wariacji na ich temat!
● Cienkie naleśniki – na krokiety i nie tylko!
● Naleśniki amerykańskie – sprawdzony przepis
Naleśniki z mąki kukurydzianej – przepis fit
Aby przygotować naleśniki z mąki kukurydzianej, musisz mieć odpowiedni sprzęt, na którym je usmażysz. Podobnie jak naleśniki z mąki pszennej, te placuszki także nie przepadają za dużą ilością oleju. Dlatego tu konieczne będą patelnie, które umożliwiają bezpieczne smażenie beztłuszczowe. Chodzi oczywiście o patelnie nieprzywierające, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, umożliwiają przygotowywanie dań przy wykorzystaniu minimalnych ilości oleju. To na przykład patelnie teflonowe, które znane są ze swojej wysokiej termostabilności i doskonałych właściwości ślizgowych. Opcjami będą także patelnie aluminiowe oraz patelnie stalowe, które posiadają dodatkowe powłoki, na przykład granitowe czy tytanowe. Dzięki nim podczas smażenia naleśników nie musisz się obawiać, że ciasto będzie przywierać. Dodatkowo same placuszki nie będą tłuste, tak jak kiedyś, gdyż wystarczy, że na patelnię nalejesz odrobinę oleju i rozprowadzisz ją za pomocą gąbki czy ręcznika papierowego. Mając patelnię, możesz przejść do smażenia. Ciasto nakładasz tak samo, jak w przypadku naleśników z mąki pszennej. Smaż je przez chwilę, aż krawędzie zaczną się zawijać. Następnie przerzuć placki za pomocą łopatki i znów smaż przez chwilę, aż ciasto będzie zarumienione.
Przepis na naleśniki kukurydziane z farszem meksykańskim
Jeśli masz już przygotowane pyszne naleśniki z mąki kukurydzianej, czas je czymś nadziać – najlepiej dobrym farszem. Pamiętaj, że placki możesz zajadać i na słodko, i na wytrawnie. My podamy Ci kilka pomysłów na to, jak je zrobić. Zacznijmy od farszu meksykańskiego, który jest bajecznie prosty. Pokrój kurczaka w kostkę (ilość zależy od tego, jak wiele naleśników masz do nadziania) i usmaż go na patelni. Gdy będzie już gotowy, odłóż go do miski. Teraz na patelni usmaż cebulę pokrojoną w kostkę i zgnieciony czosnek. Po chwili, gdy cebula się zarumieni, dodaj łyżeczkę papryki ostrej, łyżeczkę słodkiej i pół łyżeczki kminku. Wrzuć dwie puszki pomidorów i smaż wszystko przez trzy minuty. Dodaj pokrojoną w kostkę paprykę, małą puszkę kukurydzy oraz zwykłą puszkę fasoli. Smaż przez kilka minut – papryka powinna być miękka. Teraz na patelnię wrzuć kurczaka i poczekaj chwilę, by nabrał temperatury. Farsz jest już gotowy. Przepis na naleśniki z mąki kukurydzianej z farszem meksykańskim to łatwizna.
Przepis – naleśniki z mąki kukurydzianej na słodko
Czy można zrobić naleśniki z mąki kukurydzianej na słodko? Oczywiście, że można! Wystarczy dodać do nich swój ulubiony dżem, owoce lub czekoladę. Można także przygotować już same placki tak, by były słodkie. Jak to zrobić? Przepis na takie placuszki z mąki kukurydzianej jest banalnie prosty. Możesz wykorzystać go rano, gdy nie wiesz, co zrobić swoim pociechom na śniadanie. Przygotuj szklankę mąki kukurydzianej, dwa banany, mały jogurt naturalny i pół szklanki mleka. Możesz dorzucić także otręby bądź nasiona chia, jeśli chcesz, by placuszki były zdrowsze. Banana ugnieć dokładnie lub rozdrobnij za pomocą blendera ręcznego. Masa nie musi być bardzo gładka, bo kawałki banana i tak będą wyczuwalne w placuszkach. Dodaj do niej mąkę i pozostałe składniki. Jeśli chcesz, by placki były wyrośnięte, dosyp łyżeczkę sody oczyszczonej. Nie jest to jednak konieczne. Wymieszaj całość dokładnie, by pozbyć się grudek. Ciasto będzie gęste. Rozgrzej patelnię i wlej na nią odrobinę oleju. Zacznij nakładać małe placuszki bądź też dużą ilość ciasta – by zrobić jeden, duży naleśnik. Pamiętaj, że będzie on grubszy ze względu na konsystencję ciasta. Musi się zatem dłużej smażyć. Przewróć go i smaż z drugiej strony. Takie słodkie placki z mąki kukurydzianej i banana to niebo w gębie!
Mąka kukurydziana doskonale sprawdzi się jako zastępnik mąki pszennej. Jeśli masz ją w domu, koniecznie przygotuj naleśniczki według naszego przepisu. Będą doskonałym urozmaiceniem śniadania, obiady czy podwieczorku!