Kabaczek smażony – w cieście czy panierce?
Interesującą alternatywą dla mięsnych kotletów czy placków ziemniaczanych jest przygotowanie takiego przysmaku, jak kabaczek smażony. Można zrobić go w panierce z różnymi dodatkami lub po prostu w cieście. Inne rozwiązanie zakłada przyrządzenie kabaczka bez panierki. Zobacz, jak wygląda przepis i ile kalorii ma taki przysmak.
Kabaczek smażony bez panierki
Najmniej czasu i zaangażowania wymaga przygotowanie kabaczka bez panierki. Wystarczy tylko dobry nóż, np. z oferty marki Florina, którym pokroisz przysmak na plastry grubości około 1 cm. Do krojenia tego warzywa wypróbuj nóż szefa kuchni Florina Professional 20 cm, który jest niezwykle poręczny i wyposażony w antypoślizgową, ergonomiczną rączkę.
Poczekaj aż kawałki kabaczka puszczą wodę i je odsącz. Następnie oprósz dokładnie warzywo ulubionymi przyprawami i ziołami. Teraz możesz umieścić kawałeczki na dobrej patelni, np. na patelni teflonowej, którą znajdziesz w sklepie Florina, a następnie podsmażaj po obu stronach do momentu zarumienienia się przysmaku.
Czytaj także: 5 pomysłów na przetwory z cukinii - przepisy
Smażony kabaczek w panierce
Przepis na kabaczek smażony z użyciem panierki jest równie prosty, jak ten poprzedni. Wystarczy, że umieścisz warzywo na desce (najlepiej takiej odpornej na zarysowania, która nie tępi noży, np. z kolekcji Florina), pokroisz kabaczek w plasterki o grubości 0,5 cm – 1 cm. Następnie posól i popierz każdy z kawałków Przygotuj miseczkę, w której roztrzepiesz 1 jajko. Jeżeli masz ochotę, możesz dosypać do jajka posiekany koperek. Zamocz kabaczek w jajku, a następnie panieruj go w mące i bułce tartej.
Równie smaczny okaże się kabaczek smażony jedynie w bulce tartej. Możesz też przyrządzić to warzywo niczym kotlet po parysku, a mianowicie panierować go tylko w mące.
Czytaj także: Patison smażony - 4 odsłon
Kabaczek smażony w cieście naleśnikowym
Chcąc nieco urozmaicić danie, warto przyrządzić je w cieście takim jak na naleśniki. Kabaczek smażony w cieście to smaczna alternatywa dla tradycyjnej panierki. Sposób wykonania takiej potrawy jest prosty. Wystarczy, że przygotujesz ciasto na naleśniki, łącząc ze sobą takie składniki jak:
• 1 szklanka mąki,
• 1 jajko,
• 0,5 szklanki mleka,
• sól.
Czytaj także: Przetwory z kabaczka - 5 pomysłów
Roztrzep wskazane produkty w misce, a następnie zanurz w nich odsączone uprzednio kawałki kabaczka. Teraz możesz przenieść swoje kotleciki na patelnię i smażyć z obu stron. W procesie odwracania placków pomoże Ci łopatka – zwróć uwagę na to, by to narzędzie kuchenne było silikonowe lub drewniane. Takie materiały nie rysują powierzchni naczyń. Znajdziesz je w ofercie marki Florina.
Czytaj także: Jak ugotować leczo z kabaczka?
Ile kalorii ma kabaczek smażony?
Tak naprawdę liczba kalorii zależy od sposobu przyrządzenia dania. Wiadomo, że kabaczek smażony w panierce czy cieście będzie mieć większą kaloryczność niż kabaczek bez tego rodzaju dodatków. Kabaczek smażony w mące będzie mniej kaloryczny niż ten z bułką tartą.
Czytaj także: Kabaczek faszerowany - przepis z wykorzystaniem tego letniego warzywa
Istotne jest tu również zastosowanie oleju do smażenia. Jeżeli zależy Ci na tym, by obniżyć zawartość kalorii w Twoim daniu, wybierz patelnię nieprzywierającą z oferty marki Florina. Wówczas nie będziesz musieć stosować tłuszczu lub jego ilość będzie symboliczna. Tego rodzaju patelnie są rekomendowane przez ambasadora marki Florina, Mateusza Gesslera.
Kabaczek smażony bez panierki to mniej więcej 20 kcal na 100 g. Z kolei wersja panierowana ma około 90 kcal w 100 g.
Czytaj także: Jak zrobić kabaczek w zalewie słodko-kwaśnej?