Naleśniki z mąki jaglanej. Najlepszy przepis na naleśniki bez glutenu
Dieta bezglutenowa dla wielu osób oznacza rezygnowanie z ulubionych dań, takich jak chociażby naleśniki. Tak przecież nie musi być. Mąkę pszenną możemy z łatwością zamienić na inną – na przykład jaglaną. Jagły to doskonały zamiennik popularnych mąk w diecie bezglutenowej. Nadaje się do wypieków, ale także do naleśników. Jak zrobić naleśniki jaglane i dlaczego warto?
Naleśniki z mąki jaglanej – co mają, czego brakuje w zwykłych naleśnikach?
Naleśniki z mąką jaglaną to nie tylko dobre danie dla osób nietolerujących glutenu czy będących na diecie bezglutenowej. Jagły to przecież niezwykle zdrowa kasza, która charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza czy witamin z grupy B. Dlatego zastępując nią zwykłą pszenną mąkę możemy stworzyć coś naprawdę zdrowego – dużo lepszego od tradycyjnych naleśników. Mąka jaglana ma również fosfor, cynk i miedź, a zatem składniki niezbędne w diecie. Znajdziemy w niej także krzem, który wpływa pozytywnie na włosy i paznokcie. Oczywiście oprócz witamin i minerałów, mąka jaglana jest bogata w błonnik pokarmowy, który pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Niestety mąka jaglana ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę powinny używać jej rozważnie. Jakie zalety ma mąka jaglana? Naleśniki, które zrobimy z jej pomocą, będą miały piękny, żółty kolor, usmażą się idealnie, a ich struktura będzie bardzo delikatna.
Czytaj także:
● Jakie patelnie są niezbędne w kuchni?
● Naleśniki na słono - 6 przepisów
● Ciasto na naleśniki - podstawowy przepis
Naleśniki z mąki jaglanej – jak zrobić ciasto?
Jak przygotować naleśniki? Mąka jaglana może zastąpić mąkę pszenną, dlatego nie musisz zmieniać swojego ulubionego przepisu na naleśniki. Wystarczy zamienić jeden składnik na drugi. W naszym przepisie znajdują się:
• dwie szklanki mąki jaglanej,
• szklanka wody,
• szklanka mleka,
• dwa jajka.
A naleśniki z mąki jaglanej bez mleka? Takie także można przygotować – wystarczy zamienić mleko zwierzęce na mleko roślinne. Możesz na przykład zrobić naleśniki z mąki jaglanej i mleka kokosowego, które będą intensywnie pachnieć i smakować kokosem. A naleśniki z mąki jaglanej bez jajek? Jeśli jesteś na diecie wegańskiej, możesz pominąć jajka w przepisie. Dodaj jednak łyżeczkę sody oczyszczonej, by placki wyszły pulchne. Przepis na naleśniki z mąki jaglanej nie jest skomplikowany. Wystarczy, że wszystkie składniki wymieszasz za pomocą rózgi lub trzepaczki bądź miksera czy blendera. Upewnij się, że w cieście nie pozostały żadne grudki. Teraz przejdź do smażenia.
Czytaj także:
● Naleśniki ze szpinakiem? Sprawdź 5 wariacji na ich temat!
● Cienkie naleśniki - na krokiety i nie tylko!
● Naleśniki amerykańskie - sprawdzony przepis
Naleśniki z mąki jaglanej fit – na jakiej patelni?
Jak zrobić idealne naleśniki z mąki jaglanej? Przepis nie powie Ci, z jakiej patelni skorzystać. A to przecież kluczowe, by placki były fit! Jakie patelnie nadają się do smażenia naleśników? Oczywiście wszystkie patelnie do naleśników – płaskie, z niskimi ściankami, na których nie osadza się ciasto. Placuszki wychodzą okrągłe i doskonałe. Spójrz chociażby na patelnię Florina Bono, którą poleca Mateusz Gessler. Warto mieć ją w domu. Oczywiście wszystkie patelnie nieprzywierające, a zatem patelnie teflonowe czy też patelnie aluminiowe z odpowiednimi powłokami sprawdzą się podczas beztłuszczowego smażenia. Wystarczy odrobina oleju, którą rozetrzesz na patelni za pomocą gąbki czy też ręcznika papierowego. Zapomnij o tłustych naleśnikach, które robiono kiedyś. Teraz to przeżytek. Placuszki mogą być fit!
Czytaj także:
● Dutch baby - jak zrobić ten nietypowy naleśnik?
● Naleśniki kokosowe. Przepis na naleśniki z mlekiem kokosowym
● Przepis na kolorowe naleśniki, które wygonią nudę z Twojego domu!
Naleśniki z mąki jaglanej i kukurydzianej… i nie tylko
W kuchni warto eksperymentować. Jeśli zatem robisz naleśniki jaglane, dodaj do nich coś jeszcze. Na przykład mąkę kukurydzianą czy też ryżową. Naleśniki z mąki jaglanej i ryżowej są doskonałą opcją dla cukrzyków, którzy powinni uważać na indeks glikemiczny produktów spożywczych. Taka mieszanka znacznie obniża IG, dzięki czemu naleśniki są bezpieczne dla diabetyków. Oczywiście jeśli obawiasz się, że takie placuszki nie wyjdą, zrób naleśniki z mąki jaglanej i pszennej, łącząc oba światy – nowoczesny i tradycyjny.
Z czym zajadać takie placuszki? Będą smakować doskonale z owocami czy dżemem, czekoladą i serem – czyli dosłownie ze wszystkim. Jedz je tak, jak masz ochotę. W każdej wersji będą smakować przepysznie.