Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patelnia stalowa - jak używać?

2022-02-14
Patelnia stalowa - jak używać?

Niektóre akcesoria kuchenne chyba nigdy nie wyjdą z mody. Jednym z nich jest patelnia stalowa, która – według logiki – powinna zostać wyparta już przez inne modele, dużo bardziej nowoczesne. A jednak tak się nie dzieje. Dlaczego? Ponieważ stal jest wielowieczna, a patelnie z niej wykonane będą służyć Ci przez wiele lat. Jak jednak używać stalowej patelni?

Patelnia stalowa - jak używać?

Patelnie, wbrew pozorom, można używać dobrze i źle. Doskonałym tego przykładem jest patelnia stalowa, która potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i umiejętnego użytkowania, by służyła Ci przez długie lata. Patelnie stalowe to nadal częsty wybór szefów kuchni, którzy mogą swobodnie operować nimi na kuchenkach gazowych. Nie myśl jednak, że na płycie indukcyjnej ten produkt się nie sprawdzi – obecnie patelnie tego typu produkowane są z myślą o wszystkich kuchenkach.


Czym charakteryzuje się tak zwana patelnia cygańska? Przede wszystkim jest niezwykle odporna na wgniecenia, temperaturę czy zarysowania. Można wręcz powiedzieć, że to akcesorium nie do zdarcia. Można myć ją w zmywarce, gdyż temperatura oraz mechaniczne mycie nie jest w stanie jej uszkodzić. Zawsze jednak poleca się myć patelnie ręcznie, nawet jeśli producent przedstawia inne możliwości.


Korzystając z patelni stalowej nie musisz używać specjalnych narzędzi (tego wymagają na przykład patelnie teflonowe) – nie zarysujesz powierzchni, nawet jeśli się postarasz. Patelnia stalowa (cygańska) jest jednak dość kapryśnym akcesorium, z którego trzeba nauczyć się korzystać. Wiele osób rezygnuje z zakupu tego produktu, gdyż wymaga on używania tłuszczu – czasem nawet bardzo dużych jego ilości. Nie do końca tak to wygląda. Wiele zależy bowiem od pierwszego użycia patelni oraz tak zwanego hartowania i wypalania. Z całą pewnością należy się jednak uzbroić w cierpliwość podczas pierwszych prób smażenia na patelni stalowej. Ze względu na brak powłoki nieprzywierającej, jedzenie może przywierać do stali. Tu jednak wkracza odpowiednia pielęgnacja, która ma temu zapobiegać.

Czytaj także:

● Patelnia grillowa - jaka najlepsza? Przegląd najlepszych modeli Floriny! 
● Jak smażyć na patelni grillowej? 
● Jakie patelnie są niezbędnie w kuchni?

Nowa patelnia stalowa – pierwsze użycie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, patelnia stalowa, która zostanie zahartowana i wypalona, będzie pracować z nami dużo chętniej. Stanie się także łatwiejsza do okiełznania – chociaż nadal będzie wymagać używania tłuszczu, przywieranie posiłków do powierzchni znacznie się zmniejszy. Zanim przejdziesz do tych czynności (opowiemy o nich poniżej), warto sprawdzić, co może zaoferować Ci patelnia stalowa. Pierwsze użycie zawsze powinno wiązać się ze zważeniem patelni w dłoni w celu sprawdzenia, jak się nią operuje. Inaczej niż patelnie aluminiowe, te wykonane ze stali są naprawdę ciężkie. Warto mieć to na uwadze już podczas zakupów. Zanim zaczniesz hartować patelnię, musisz dokładnie ją umyć. Możesz zrobić to w zmywarce, jednak nie jest to konieczne. Najlepiej umyć ją zwykłym płynem do mycia naczyń.
Czytaj także:

● Czym się kierować przy wyborze patelni?
● Patelnia - rodzaje i zastosowania
● Patelnia teflonowa - jak o nią dbać?

Patelnia stalowa – hartowanie

Hartowanie patelni stalowej to czynność, która pozwoli Ci okiełznać patelnię i sprawić, że jedzenie nie będzie tak mocno do niej przywierać. To istotne, gdyż umożliwi Ci smażenie na mniejszej ilości tłuszczu. Jak to zrobić?


● Zacznij od zalania patelni gorącą wodą – zostaw ją na pół godziny na powierzchni patelni, a następnie powtórz czynność. To umożliwi Ci pozbycie się fabrycznego oleju. Jeśli wcześniej patelnia była myta, teraz nie musisz już tego robić.

● Wysusz patelnię dokładnie – za chwilę będziesz wylewać na nią olej. Lepiej uniknąć sytuacji, w której zacznie on pryskać.

● Postaw patelnię na palniku i wlej na nią dużą ilość oleju. Następnie poczekaj, aż się rozgrzeje i wsyp pokrojone w kostkę lub talarki ziemniaki. Muszą one przykryć całą powierzchnię patelni. Obsmażaj ziemniaki na złoty kolor, a po tym wyrzuć je – nie nadają się do jedzenia. Tę czynność możesz powtórzyć jeszcze raz bądź nawet cztery razy.

● Poczekaj aż patelnia ostygnie i zlej olej. Wytrzyj ręcznikiem papierowym powierzchnię i pozostaw patelnię na całą dobę. Dzięki temu olej wniknie w naczynie, tworząc swojego rodzaju warstwę ochronną. Nadal nie będzie ona tak śliska, jak ta, która ochrania patelnie nieprzywierające, jednak umożliwi smażenie na mniejszej ilości oleju w przyszłości.

Patelnia stalowa – wypalanie

Wypalanie patelni stalowej nie jest czynnością konieczną. Możesz pominąć ten krok i po prostu korzystać ze świeżo zakupionego sprzętu w kuchni. Jednak wypalona i zahartowana patelnia będzie znacznie mniej kapryśna, a potrawy będą mniej do niej przywierać. Chociażby z tego powodu warto chwilę pobawić się w wypalanie. Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów na zahartowanie nowego sprzętu kuchennego – na przykład wypalanie patelni solą. Prażenie soli to stary sposób, który nadal używany jest w wielu domach głównie ze względu na jego prostotę. Wystarczy, że na patelnię wsypiesz grubą warstwę soli, a następnie zaczniesz ją prażyć. Gdy dno patelni będzie lekko brązowe, wystarczy tylko wysypać sól i przetrzeć patelnię ścierką czy też ręcznikiem papierowym. To prosta metoda, którą warto zastosować w przypadku wszystkich nowych akcesoriów stalowych – nie tylko patelni, ale także garnków.

Jak dbać o patelnię stalową?

Stalowa patelnia jest dość wymagającym akcesorium, które trzeba „wyczuć” przed używaniem go. Jednak sama pielęgnacja nie jest trudna. Wskazuje się nawet, by nie korzystać z żadnych detergentów, które mogłyby uszkodzić powłokę ochronną powstałą podczas hartowania. Dlatego też mycie może odbywać się bez użycia jakichkolwiek detergentów. O tym napiszemy jednak poniżej. Pamiętaj także, że patelnie stalowe po latach zmieniają swój kolor, lekko brązowieją bądź żółkną. Nie oznacza to jednak, że należy je wyrzucić. To całkowicie naturalne.

Jak smażyć na patelni stalowej?

Smażenie na patelni stalowej wymaga użycia tłuszczu – zawsze. Nie jest to patelnia beztłuszczowa, na której możesz tworzyć dietetyczne posiłki. Jeśli zależy Ci na takim produkcie, sięgnij po patelnie grillowe czy inne z nieprzywierającymi powłokami. Przed smażeniem przetrzyj patelnię ręcznikiem papierowym i postaw ją na kuchence. Pamiętaj, że stal potrzebuje trochę więcej czasu do nagrzania się, niż na przykład aluminium. Dlatego zanim położysz kawałek mięsa czy warzywa na patelni, upewnij się, że jest ona gorąca. Możesz wsypać na nią odrobinę mąki i sprawdzić, czy szybko zbrązowieje. Nie dopuszczaj do tego, by na patelni pozostały resztki jedzenia, które później znowu zostaną podgrzane. W ten sposób prosisz się o przypalenia.

Jak czyścić patelnię stalową?

Czyszczenie patelni stalowej nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy myć ją dokładnie po każdym użyciu, by pozbyć się zabrudzeń. Niektórzy zalecają, by nie myć patelni płynami do mycia naczyń, a jedynie gorącą wodą. To z pewnością wystarczy, by pozbyć się drobnych zabrudzeń oraz tłuszczu. W sytuacji, w której zabrudzenia są większe, możesz użyć także gruboziarnistej soli, którą przetrzesz powierzchnię patelni.

Patelnia stalowa nie wyjdzie z mody chyba nigdy. I nic w tym dziwnego – to świetne akcesorium kuchenne, które warto mieć w swoim domu. Tym bardziej, jeśli nie przeszkadza Ci smażenie na oleju.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel