Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Patelnia teflonowa - jak o nią dbać?

2022-02-28
Patelnia teflonowa - jak o nią dbać?

Patelnia teflonowa to nadal jedno z najczęstszych akcesoriów spotykanych w polskich domach. Niestety teflon traktowany jest w tej chwili jak zło konieczne, ze względu na jego wpływ na zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie dbanie o patelnię teflonową sprawia, iż nic nam nie grozi, a jedzenie na niej przygotowane jest całkowicie bezpieczne. Jak zatem dbać o tego typu patelnie?

Jak dbać o patelnię teflonową?

Patelnia teflonowa to jedno z najpopularniejszych akcesoriów do smażenia. Dzięki temu, że teflon jest materiałem bardzo funkcjonalnym, o wysokiej wytrzymałości na temperaturę, znalazł swoje zastosowanie właśnie jako powłoka patelni oraz garnków. Patelnie teflonowe to tak zwane patelnie nieprzywierające, a zatem takie, które umożliwiają smażenie bez tłuszczu lub na niewielkiej jego ilości. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zdrową kuchnię bądź też są na diecie. Patelnia z teflonem przez wiele osób jest jednak uważana jako zły wybór. Dlaczego? Teflon jest substancją szkodliwą dla zdrowia, jednak samo smażenie na patelni z teflonem nie powoduje, iż szkodliwe polimery dostają się do naszego organizmu. Może tak się stać dopiero w momencie, w którym teflon zostanie rozgrzany do temperatury powyżej 260 stopni bądź też zostanie przez nas uszkodzony. Dlatego tak istotne jest, by podczas smażenia na patelni teflonowej używać miękkich akcesoriów silikonowych, nie zaś widelców czy noży. Mogą one uszkodzić powłokę, a co za tym idzie sprawić, że sama patelnia nie będzie nadawała się do użytku.

Czytaj także:

● Patelnia grillowa - jaka najlepsza? Przegląd najlepszych modeli Floriny!
● Jak smażyć na patelni grillowej?
● Jakie patelnie są niezbędnie w kuchni?

Nowa patelnia teflonowa – pierwsze użycie

Patelnia teflonowa przed pierwszym użyciem nie potrzebuje hartowania ani opalania, jak jest na przykład w przypadku woków. To sprzęt, który jest już prawie gotowy do użytku. Patelnie tego typu potrzebują jedynie dokładnego umycia w ciepłej wodzie. Wystarczy, że namoczysz gąbkę i dodasz trochę płynu do mycia naczyń, a następnie wytrzesz powierzchnię patelni. Co jeszcze lubi patelnia teflonowa? Pierwsze użycie może być poprzedzone natłuszczeniem powłoki za pomocą oleju spożywczego. Nie jest to jednak konieczne, by patelnia dobrze Ci służyła.

Czytaj także:

● Patelnia ceramiczna. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak jej używać? 
● Patelnia na indukcję. Jak wybrać najlepszą patelnię do gotowania na kuchni indukcyjnej?
● Patelnie nieprzywierające - dlaczego warto mieć je w swojej kuchni?
● Patelnia stalowa - jak używać? 

Jak smażyć na patelni teflonowej?

Patelnie teflonowe, a zatem patelnie aluminiowe czy stalowe, które zostały pokryte specjalną powłoką teflonową, charakteryzują się doskonałymi właściwościami ślizgowymi i ścieralnymi. Oznacza to, że jedzenie nie przywiera do patelni nawet wtedy, gdy nie ma na niej tłuszczu. Patelnia teflonowa bez tłuszczu usmaży mięso tak samo dobrze, jak na oleju. Chociaż patelnie stalowe czy aluminiowe z teflonem świetnie sprawdzą się podczas smażenia beztłuszczowego, to właśnie olej konserwuje teflon i zapewnia mu dłuższą żywotność. Warto mieć to na uwadze. Pamiętaj również, że jeśli patelnia teflonowa przywiera, prawdopodobnie znaczy to, iż nie jest już sprawna i należy ją wyrzucić. Nigdy nie używaj akcesoriów z teflonem, które straciły swoje właściwości.

Jak wyczyścić patelnię teflonową w środku?

Czym myć patelnię teflonową? Najlepszym sposobem na to, by pozbyć się zabrudzeń z teflonu, jest umycie patelni w ciepłej wodzie za pomocą gąbki z odrobiną płynu do mycia naczyń. Dzięki temu masz pewność, że teflon nie zostanie uszkodzony. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z druciaków, które mogą naruszyć powierzchnię powłoki teflonowej i sprawić, że straci ona wszystkie swoje właściwości. Nie warto także ryzykować mycia patelni sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym, gdyż również te składniki mogą przyczynić się do zarysowania teflonu. Pamiętaj także, by nie myć patelni bezpośrednio po smażeniu. Gwałtowne różnice temperatur, narażanie patelni na wysoką, a następnie niską temperaturę, nie hartują sprzętu. Mogą spowodować jego uszkodzenie. Dlatego zawsze odczekaj kilka minut po smażeniu, zanim umyjesz swoją patelnię.

Czy patelnię teflonową można myć w zmywarce?

Jak zapewne się domyślasz, patelnia teflonowa w zmywarce nie czuje się zbyt dobrze. Mycie mechaniczne nie jest polecane przy żadnej patelni – nawet jeśli producent zapewnia, że można to zrobić. Najbezpieczniejszym sposobem mycia patelni jest mycie ręczne. Dzięki temu masz pewność, że powłoka nie zostanie uszkodzona, a korpus odkształcony.

Czy patelnię teflonową można włożyć do piekarnika?

Być może zastanawiasz się, czy patelnię teflonową można włożyć do piekarnika. Ze względu na to, że teflon wytrzymuje temperaturę do 260 stopni, jest to możliwe. Jednak tylko teoretycznie. Tak naprawdę fakt, czy patelnia teflonowa w piekarniku będzie czuła się dobrze, zależy od tego, jak przygotował ją producent. Koniecznie czytaj opisy na opakowaniach, a także te znajdujące się na stronach internetowych. Zwykle jednak patelniami, które nadają się do używania w piekarniku, są te wytworzone ze stali.

Jak naprawić patelnię teflonową?

Spalona patelnia teflonowa niestety nie nadaje się już do naprawy. Prawdopodobnie straciła swoje właściwości. Jednak warto sprawdzić, czy po przypaleniu nadal będzie ona działać jak patelnia nieprzywierająca. To nie przypalenia, a porysowania są najbardziej niebezpieczne w przypadku teflonu. Porysowana patelnia teflonowa powinna od razu wylądować w śmietniku. Ze względu na to, że jej powłoka została uszkodzona, teflon przestaje działać zgodnie z założeniem, a także staje się niebezpieczny dla zdrowia. Mikrocząsteczki teflonu mogą bowiem przeniknąć do organizmu wraz z jedzeniem przygotowywanym na patelni.

Patelnia teflonowa – kiedy wymienić?

Żywotność patelni teflonowej jest naprawdę duża, o ile oczywiście dbasz o nią w odpowiedni sposób. Może służyć Ci wiele lat i doskonale się sprawować jako beztłuszczowa patelnia. Jednak w momencie, w którym powłoka straci swoje właściwości, będzie podrapana bądź uszkodzona w jakikolwiek inny sposób, należy ją wymienić i nie korzystać z niej więcej. Gdzie wyrzucić patelnię teflonową? Ze względu na to, że składa się ona z różnych materiałów niemożliwych do rozdzielenia, należy wyrzucić ją do odpadów zmieszanych.

Patelnia teflonowa, jeśli będzie odpowiednio zadbana, może służyć Ci dobrze przez długi czas. Warto wziąć ją pod uwagę podczas następnych zakupów.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel