Pieczony naleśnik - czego potrzeba, by go zrobić?
Naleśnik niejedno ma imię. O tym świadczą chociażby naleśniki wytrawne czy zapiekane. A co z pieczonymi? To świetny eksperyment kulinarny dla tych osób, które uwielbiają naleśniki i gotowanie. Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka przepisów na pieczonego naleśnika.
Pieczony naleśnik – czego potrzebujesz?
Aby zrobić pieczone naleśniki, musisz wyjść trochę poza to, co już wiesz o naleśnikach. Niepotrzebne Ci będą patelnie do naleśników, choć i tak warto mieć taką na podorędziu, gdy najdzie Cię ochota na tradycyjnego naleśnika. Nie, to nie miejsce i czas na patelnie nieprzywierające, a na blachy do pieczenia i naczynia do zapiekania! No, chyba że masz patelnię, którą można włożyć do piekarnika. Wtedy sprawdzi się doskonale podczas robienia pieczonych naleśników. Tak, pieczony naleśnik robi się w piekarniku bez wcześniejszego przygotowywania ciasta na patelni. To zupełnie inna technika niż przy naleśnikach zapiekanych, które najpierw należy usmażyć i nadziać farszem, a następnie zapiec z sosem i serem bądź też słodkim sosem. Naleśnik pieczony nie jest jednak problematycznym daniem. Musisz mieć do niego jedynie odpowiednie naczynie, a także ciasto, które przygotujesz z kilku składników.
Czytaj także:
● Jakie patelnie są niezbędne w kuchni?
● Naleśniki na słono - 6 przepisów
● Ciasto na naleśniki - podstawowy przepis
Naleśnik z piekarnika – jak zrobić ciasto?
Aby przygotować ciasto na naleśnik z piekarnika, musisz mieć tylko kilka składników. Potrzebujesz: szklanki mąki, szklanki mleka, 2 jajek, 2 łyżek oleju. To by było na tyle. Możesz dodać także laskę wanilii bądź naturalny ekstrakt waniliowy. Dzięki temu naleśniki z piekarnika będą delikatne i lekko słodkie. A może wolisz bardziej wytrawny naleśnik o intensywnym smaku kakao? Dodaj ten składnik i ciesz się wyśmienitym smakiem – wystarczy niewielka ilość kakao w cieście, by zmienić jego smak. Pieczony naleśnik ze śliwkami świetnie będzie smakować właśnie w wersji czekoladowej. Z kolei pieczony naleśnik z jabłkami dużo lepiej będzie prezentować się w wersji z wanilią, a jeszcze lepiej z cynamonem. Eksperymentuj i nie bój się dodawać przypraw. Wszystkie składniki zmieszaj w misce, używając rózgi lub trzepaczki bądź też miksera czy blendera. Co teraz? Zaczynamy robić pieczone naleśniki!
Czytaj także:
● Naleśniki ze szpinakiem? Sprawdź 5 wariacji na ich temat!
● Cienkie naleśniki - na krokiety i nie tylko!
● Naleśniki amerykańskie - sprawdzony przepis
● Dutch baby - jak zrobi tego nietypowego naleśnika?
Naleśnik pieczony w piekarniku – jak go przygotować?
Kiedy masz już gotowe ciasto, większość pracy jest za Tobą. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni i włóż do niego blaszkę do tarty, posmarowaną niewielką ilością oleju. Może to być także patelnia do pieczenia. Zawsze jednak musisz wysmarować tłuszczem powierzchnię, na którą wylejesz ciasto. Dzięki temu z łatwością je podważysz po upieczeniu. Po 15 minutach wyciągnij blaszkę – uważaj, jest gorąca. Przydadzą Ci się rękawice kuchenne. Postaw blaszkę na blacie i wylej na nią przygotowane wcześniej ciasto. Za pomocą łopatki zbierz resztki ciasta, które zostały w misce. Wstaw blaszkę do pieca. Ponowne pieczenie czas zacząć. Naleśnik w piekarniku będzie robić się przez maksymalnie 15 minut. Będzie lekko zarumieniony. Po wyciągnięciu go z pieca możesz ozdobić go dowolnymi owocami. Pieczony naleśnik z bananami smakuje równie dobrze, co ten z jabłkami czy innymi słodkimi dodatkami.
Pieczony naleśnik na trochę inny sposób
Jeśli chcesz, by dodatki znajdowały się w naleśniku, a nie na zewnątrz, możesz zrobić to w bardzo prosty sposób. W ten sposób przyrządzisz idealne naleśniki pieczone z jabłkami czy czekoladą. Jak to zrobić? Wystarczy, że na ciepłą blaszkę wlejesz część ciasta (upewnij się, że jest ono także na bokach blaszki), a następnie na nim ułożysz owoce czy kawałki czekolady. Przykryj je kolejną warstwą naleśnika. Wstaw do piekarnika na 15 minut. Deser będzie pyszny!
Fiński naleśnik z piekarnika
Fiński pieczony naleśnik to trochę inna wersja pieczonych naleśników, o których pisaliśmy wyżej. Różnice między przepisami są niewielkie, jednak warto o nich wspomnieć. Przede wszystkim w fińskim naleśniku, tak zwanym pannukakku, jest cukier puder, a także masło. Samo pieczenie również jest wydłużone. Jak zrobić pannukakku? Zacznij od roztopienia dwóch łyżek masła (około 50 gramów) w garnuszku. Gdy masło już się rozpuści, zdejmij garnek z płyty grzewczej i pozwól mu ostygnąć. Do miski wsyp szklankę mąki, wbij dwa jajka, dodaj szczyptę soli i łyżkę cukru pudru. Całość zalej dwiema szklankami mleka. Dokładnie wymieszaj całość, by upewnić się, że w cieście nie znajdują się żadne grudki mąki. Teraz czas na dodanie masła. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni. W tym czasie przygotuj blaszkę – może to być forma do tarty bądź keksówka. Wyłóż ją papierem do pieczenia, by upewnić się, że ciasto nie przywrze do blachy. Wstaw ją do piekarnika i piecz fiński naleśnik przez 30 minut. W tym czasie masa zetnie się i pięknie przyrumieni. Po wyciągnięciu naleśnika z piekarnika możesz go pokroić na kawałki i podawać z cukrem pudrem czy bitą śmietaną i owocami. Naleśnik fiński świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Pieczone naleśniki – w piekarniku, bez patelni – to nie tylko ciekawy kulinarny eksperyment, ale także naprawdę smaczne danie. Idealny deser dla maluchów i starszych zwolenników słodkości. Warto zrobić go choćby raz, by przekonać się, jak jest dobry.