Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Puree z dyni — sposób na dyniowe nadwyżki! Co można z niego zrobić?

2022-09-13
Puree z dyni — sposób na dyniowe nadwyżki! Co można z niego zrobić?

Jesień to bez wątpienia sezon na dynię! To wspaniałe warzywo chętnie jadamy w postaci zup, sosów, ciast czy kiszonek. Nadaje się do smażenia, pieczenia, duszenia w całości lub w formie puree. Dynia przerobiona na puree nadaje się do mrożenia i wekowania. Jakie pyszne potrawy i wypieki można przygotować z dyniowego puree? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Jak zrobić puree z dyni?

Z dyniowego puree można wyczarować mnóstwo wspaniałych dań i wypieków, które urozmaicą codzienny jadłospis. Żeby przygotować ciasto dyniowe, placuszki, kremową zupę, pumpkin spice latte i inne smakołyki, należy przerobić dynię na puree. Jak zrobić puree z dyni, które stanie się bazą dla wymienionych wyżej pozycji?

To niezwykle proste! Puree z dyni można przygotować na dwa sposoby, a każdy z nich pozwoli Ci uzyskać odmienny smak i aromat. Podstawowy przepis na puree z dyni polega na jej ugotowaniu do miękkości i późniejszym zblendowaniu na gładką masę. Jak zrobić gotowane puree z dyni?  Wystarczy Ci dobrej jakości dojrzała dynia, ostry nóż, garnek i dobry blender.

Przygotowanie:  

Dynię obierz ze skóry, wyciągnij gniazdo nasienne i pokrój w drobną kostkę (im mniejsza będzie, tym szybciej się ugotuje). Wrzuć wszystko do garnka i delikatnie podsmaż bez użycia oleju, sporadycznie mieszając. Następnie dolej 100-150 ml wody i gotuj aż do miękkości. Gdy dynia będzie gotowa, ściągnij garnek z kuchenki. Do garnka włóż blender i zblenduj na gładką masę. Przypraw wedle uznania. Tak przygotowany mus dyniowy można przechowywać przez ok. 3-5 dni w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

A co jeśli wyszło go za dużo i chcielibyśmy przedłużyć jego trwałość — czy takie puree z dyni można mrozić? Jak najbardziej, puree można zamrozić. Najlepiej jest używać do mrożenia specjalnych woreczków, które zabezpieczą mus przed przywieraniem do dna lub ścian zamrażarki.

Nasz sposób na wspomniane powyżej puree z ugotowanej dyni jest niezwykle szybki i prosty, a smak tak przygotowanego puree będzie bardzo delikatny. Jeśli chciałbyś wydobyć z dyni nieco orzechowego posmaku, możesz przygotować swoje puree z pieczonej dyni. Podajemy przepis na pyszne, kremowe puree z pieczonej dyni.

Składniki:

· 1 duża dynia piżmowa

· 2 gwiazdki anyżu

· Sól

· Pieprz

· Papier do pieczenia

· Słoik

· Blender

· Nóż  

Przygotowanie:  

Dynię starannie umyj i przekrój. Wyciągnij ze środka gniazdo nasienne i pokrój na kawałki. Możesz ją obrać ze skórki, ale puree będzie jeszcze smaczniejsze, jeśli upieczesz ją wraz ze skórką. Przełóż dynię na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Posól delikatnie i połóż obok anyż. Wsadź do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni. Piecz ok. 20 minut, co jakiś czas sprawdzając czy już zmiękła.

Gdy skórka ściemnieje i się przypiecze, wyciągnij blachę z piekarnika. Pozwól dyni delikatnie przestygnąć, następnie przełóż ją do wysokiego naczynia, dodaj pieprz i zblenduj na głądką masę. Gotowe puree zdyni przełóż do słoików i wsadź do lodówki. Możesz je również zamrozić, używając do tego woreczków do mrożonek.

Puree z dyni – zastosowanie

Skoro wiesz już, w jaki sposób przygotować pyszne, kremowe puree z dyni, warto żebyś dowiedział się co można z niego zrobić. Mus z tego warzywa jest niezwykle uniwersalnym dodatkiem – puree z dyni możesz dodać do obiadu (np. zamiennie z puree ziemniaczanym), gdyż znakomicie sprawdza się jako dodatek do mięsa. Puree z dyni w słoikach możesz również zużyć jako bazę do sosów na słodko (np. do kawy) i słono z dodatkiem przypraw korzennych. 

Można je również wykorzystać do pieczenia – ciasto lub muffinki z puree z dyni znikną z talerza bardzo szybko. Masz chęć na coś nieoczywistego? Przygotuj placki z puree z dyni zamiast klasycznych placków ziemniaczanych i dodaj do nich sos jogurtowy. Ten smak po prostu zwali Cię z nóg!

Taki mus dyniowy nadaje się również do przyrządzenia pysznego kaszotto czy makaronu. Nieprzyprawione puree z dyni jest również odpowiednie dla niemowlaka i może stanowić doskonałą odskocznię od ziemniaków. W tym warzywie tkwi ogrom witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu malucha – wapń, selen, magnez, potas, cynk oraz witaminy C, A i E, a także kwas foliowy i niacyna. Najczęściej przyrządzaną potrawą z udziałem dyni jest zupa dyniowa. Jak ugotować aromatyczną zupę dyniową? Przepisu szukaj w kolejnym akapicie.

Zupa z puree z dyni – przepis

Gdy nadchodzi jesień, zupa z dyni to obowiązkowy element jadłospisu wielu Polaków. Pyszna, rozgrzewająca, kremowa zupa z puree z pieczonej dyni z naszego przepisu z pewnością przypadnie Ci do gustu. Oto potrzebne składniki:  

· 0,5 l bulionu warzywnego

· 0,7 kg dyni Hokkaido

· 1 duża cebula

· 2 marchewki

· 150 ml mleczka kokosowego

· Garść kolendry

· 10 g papryki wędzonej

· Sól

· Pieprz

· Garnek

· Ostry nóż

· Papier do pieczenia

· Oliwa

· Blender 

Przygotowanie:

Dynię starannie umyj, usuń gniazdo nasienne i pokrój w kostkę. Ułóż dynię na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i podlej oliwą. Wsadź ją do piekarnika nagrzanego do 150-160 stopni i piecz do miękkości. Gdy dynia się piecze, pokrój i obierz cebulę oraz marchewkę. Wrzuć je do garnka i wlej odrobinę oliwy. Podsmażaj warzywa do czasu, aż cebula się zeszkli. Następnie dodaj bulion warzywny i gotuj ok. 10 minut. Wyciągnij dynię z piekarnika i zblenduj na gładką masę. Puree przełóż do garnka z bulionem (najlepiej robi się to z pomocą łopatki lub łyżki). 

Całość przypraw wędzoną papryką, solą i pieprzem. Gotuj przez kolejne 10 minut. Pod sam koniec gotowania dolej mleczko kokosowe i zamieszaj. Zmniejsz ogień w palniku i gotuj przez 15-20 minut. W międzyczasie poszatkuj drobno liście kolendry. Gdy zupa już jest gotowa, przelej ją do miseczek i dodaj na wierzch kolendrę. Gwarantujemy, że najesz się do syta. Jeśli po zjedzeniu zupy czujesz niedosyt, możesz z pozostałej dyni przygotować babeczki. W kolejnym akapicie znajdziesz na nie przepis.

Babeczki z puree z dyni – przepis

Dyniowe słodkości to już w zasadzie klasyka. Gdy tylko liście spadają z drzew, a temperatura spada poniżej 15 stopni, zaczyna się czas na rozgrzewająco-korzenne ciasta i placki. Jeśli masz ochotę przygotować ciasto dyniowe z korzenną nutą, ale w odświeżonej wersji, mamy dla Ciebie przepis na jego mini wersję. Pyszne, ciepłe babeczki z puree z dyni zawrócą Ci w głowie!

Składniki:

·0,4 kg mąki pszennej

· 0,3 kg puree z ugotowanej dyni

· Łyżeczka proszku do pieczenia

· Łyżeczka sody oczyszczonej

· 0,16 kg cukru

· 20 g cukru wanilinowego

· 60 ml mleka

· 0,15 kg roztopionego masła

· 2 jajka

· 2 łyżki przyprawy do piernika

· 2 duże miski

· Łyżka

· Foremki do muffinek  

Przygotowanie:

Nagrzej piekarnik do 190 stopni. W międzyczasie wsyp do miski mąkę z sodą i proszkiem do pieczenia. Dodaj cukier, odrobinę soli, przyprawę do piernika i cukier wanilinowy. W drugiej misce roztrzep jajko z puree z dyni, a następnie dodaj masło oraz mleko i wymieszaj. Kolejnym krokiem jest stopniowe dodawanie do mąki masy dyniowej. Wymieszaj całość łyżką, aż utworzy się jednolita masa. Gotowe ciasto włóż do foremek do muffinek i piecz przez 20 minut. Podawaj z czym masz ochotę — cukrem pudrem, lukrem, sosem na bazie serka śmietankowego lub owocami. Życzymy smacznego!

Czytaj także:

Zupa dyniowa – najlepszy jesienny przepis                      

Krem z dyni – jak sprawić, by był aromatyczny?                          

Ciasto dyniowe – 5 wariantów na jesienne podwieczorki                        

Placki z dyni – na słodko i słono!                

Dżem z dyni. Z czym łączyć dynię w dżemie?                            

Dynia w occie. Zdradzamy przepis na marynowaną dynię                         

Przepis na babeczki dyniowe – na Halloween i nie tylko!                            

Ciasteczka dyniowe – jak je zrobić? 5 pomysłów                                                        

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel