Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

1 łyżeczka – ile to gram?

2023-03-17
1 łyżeczka – ile to gram?

Wiele przepisów kulinarnych nie podaje konkretnej gramatury składników. Zamiast tego zastosowaną w nich miarą są m.in. szklanki i łyżeczki. W pierwszej chwili wydaje się wówczas, że danie łatwo będzie wykonać, nawet jeśli nie masz pod ręką wagi kuchennej! Czy na pewno? Czy zawsze 1 łyżeczka waży tyle samo? I jak przeliczyć łyżeczki na gramy?

1 łyżeczka

1 łyżeczka - ale jaka?

Przepisy kulinarne, które posługują się miarami takimi jak szklanki i łyżeczki wydają się bardzo wygodne. Nawet jeśli nie masz wagi kuchennej, przy ich pomocy upieczesz pyszne ciasto, zrobisz marynatę do mięsa albo odmierzysz ilość przypraw do sosu. Okazuje się jednak, że miara tego typu bywa bardzo myląca – i to z dwóch powodów.
Po pierwsze łyżeczka łyżeczce nierówna. Łyżeczki do herbaty mają różne kształty, a co za tym idzie, również różne pojemności! O ile podczas przygotowywania wytrawnych potraw, które możesz w każdej chwili spróbować, ma to mniejsze znaczenie, to już w przypadku wypieków może sprawić, że ciasto nie wyrośnie tak, jak powinno. Poza tym w przepisie nie zawsze pojawia się informacja, czy masz przygotować płaską łyżeczkę produktu, łyżeczkę czubatą czy kopiastą!
Druga kwestia to przeliczanie „łyżeczkowej” miary. 1 łyżeczka – ile to gram? Jeśli przyjmiesz ogólne założenie, że 1 łyżeczka to 5 gramów odmierzanego produktu, w niektórych przypadkach możesz bardzo się zdziwić! Dlatego też, kiedy przygotowujesz wypieki na ważne okazje (np. urodziny), wybieraj przepisy, przy realizacji których pomocna stanie się waga kuchenna, a nie łyżeczki i szklanki.
Miary, jaką jest łyżeczka, nie używaj też do odmierzania porcji leków! W tym przypadku stosuj zawsze miarkę dołączoną do opakowania. Prosty przykład? 1 łyżeczka witaminy C – ile to gram? Okazuje się, że nie 5, ale ok. 3 gramów!

1 łyżeczka to ile gram? Sprawdzamy!

Dlaczego odmierzanie składników potraw za pomocą łyżeczek może nie przynieść założonych rezultatów? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Ile waży 1 łyżeczka cukru kryształu? Najczęściej jest to standardowe 5 g. A ile gram ma 1 łyżeczka cukru pudru? Tutaj będą to już tylko 4 gramy!
  • Ile waży 1 łyżeczka kurkumy w proszku? Średnio na łyżeczce mieszczą się 3 g przyprawy.
  • A 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej? Ile to gram? W tym przypadku na 1 łyżeczkę nałożysz aż 10 gramów produktu!

Jak więc widzisz, nawet odmierzając wszystko dokładnie tą samą łyżeczką, uzyskasz różne ilości sypkich lub płynnych produktów. Jak w przeliczeniu na łyżeczki przedstawia się gramatura pozostałych podstawowych składników wypieków?

  • 1 łyżeczka soli - ile to gram? Na łyżeczce zmieści się 7 g soli;
  • 1 łyżeczka masła to standardowe 5 gramów;
  • 1 łyżeczka kakao liczy 3 g produktu;
  • 1 łyżeczka mąki - ile to gram? Jeśli odmierzasz mąkę pszenną, będą to 3 g, a jeśli np. ziemniaczaną - 4 g.
  • 1 łyżeczka gęstej, kwaśnej śmietany to 4 gramy produktu, a w przypadku rzadkiej śmietanki kremówki będzie to już 6 gramów.

Miarki kuchenne a 1 łyżeczka - ile gram odmierzać?

Jak nie pogubić się podczas pieczenia, a jednocześnie nie korzystać z wagi kuchennej? Skąd znać odpowiedź na pytane „1 łyżeczka cukru – ile to gram?” Wcale nie musisz! Wystarczy, że w Twojej kuchni pojawi się metalowa albo silikonowa miarka! Taki gadżet zdecydowanie ułatwi Ci pracę!
Miarka kuchenna składa się najczęściej z kilku połączonych ze sobą (albo złożonych jedna w drugą) łyżek lub łopatek o określonych pojemnościach. Wystarczy więc, że wyjmiesz pojemnik do przechowywaniaki lub cukru, wsuniesz do środka miarkę o wybranej pojemności i odmierzysz potrzebną ilość składnika. Ta metoda sprawdzi się zarówno, jeśli przepis podaje ilości w gramach, jak i wówczas, gdy operuje miarą szklanek i łyżeczek.

1 łyżeczka cukru – ile to gramów? A 1 łyżeczka kurkumy? Ile to gram przyprawy? Jeśli Twoje kulinarne dzieła przygotowywane ze składników odmierzanych łyżeczką nie zawsze były idealne, wiesz już, że odpowiedzi na te pytania nie są proste lub bez znaczenia. Łyżeczka nie zawsze wynosi standardowe 5 gramów tak jak szklanka produktu to nie zawsze 250 g, a nawet nie zawsze 250 ml. Warto pamiętać o tym podczas gotowania i w razie wątpliwości posiłkować się dokładniejszą miarą.

 


Czytaj także:
Naleśniki z mąki jaglanej. Najlepszy przepis na naleśniki bez glutenu
Jak zrobić naleśniki z mąki kukurydzianej?
Mąka pszenna – co musisz o niej wiedzieć?
Ile to 3/4 szklanki? Podpowiadamy!
Typy mąki – co musisz o nich wiedzieć?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel