Mąka pszenna – co musisz o niej wiedzieć?
Mąka pszenna przez dziesięciolecia była niekwestionowaną królową każdej polskiej kuchni. Od kilku lat jej popularność drastycznie spada – mąka pszenna uważana jest wręcz za niezdrową. Czy na pewno tak jest? Co warto wiedzieć na temat mąki pszennej i kiedy po nią sięgać?
Mąka pszenna - fakty i mity
Uważasz, że mąka pszenna jest niezdrowa i nie warto jej wybierać, a jednocześnie chętnie sięgasz po mąkę orkiszową? Czy wiesz, że orkisz również jest rodzajem pszenicy? Jak to więc jest z tą mąką?
Mąka pszenna to nie tylko biała, mocno zmielona mąka pszenna tortowa, tak chętnie stosowana do pieczenia tradycyjnych ciast i ciasteczek. W sklepach znajdziesz również inne jej rodzaje, takie jak mąka pszenna pełnoziarnista, a nawet mąka pszenna bezglutenowa! Te rodzaje mąki pszennej powstają już z mniej rozdrobnionych ziaren i mają więcej wartości odżywczych.
Mąka pszenna w wersji bezglutenowej będzie też odpowiednia dla osób cierpiących na celiakię. Po klasyczną wersję mąki z pszenicy nie mogłyby one sięgnąć z uwagi na obecny w niej gluten.
Nie oznacza to jednak, że klasyczna biała mąka pszenna to najgorszy możliwy wybór dla wszystkich! Fakt – powstaje ona z pełnego przemiału pszenicy – jest więc pozbawiona wielu składników odżywczych. Zaletą takiej mąki jest jej bardzo delikatny smak – jeśli więc planujesz domowe wypieki, z żadną inną mąką nie będą smakowały równie dobrze!
Co więcej, mocno zmielona biała mąka jest lekkostrawna. Będzie więc odpowiednia dla osób z niektórymi schorzeniami – takimi jak np. refluks albo zespół jelita drażliwego. W przypadku tych schorzeń sięganie po inne rodzaje mąk może skończyć się zaostrzeniem objawów!
Mąka pszenna - wartości odżywcze
Z czego składa się mąka pszenna? Węglowodany, białko, śladowe ilości tłuszczu i błonnika to tylko niektóre ze znajdujących się w niej składników. W mące pszennej znajdziesz także cenne minerały: potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo i cynk. Jest ich jednak niewiele.
Ile kalorii ma mąka pszenna? W 100 g mąki typu 650 znajduje się ich 341. Pamiętaj jednak, aby nie bać się tych kalorii. Zdrowa, zbilansowana dieta powinna składać się zarówno z białka, tłuszczu, jak i węglowodanów. To one szybko zaspokajają głód i dostarczają energii!
Czy wyroby z białej mąki będą odpowiednie dla cukrzyków? Zależy, jaką jej wersję wybiorą! Spójrz na poniższe zestawienie.
- Mocno zmielona, tradycyjna mąka pszenna: indeks glikemiczny – 90.
- Mąka pszenna pełnoziarnista: ig – 45.
- Razowa mąka pszenna: ig dla typu 2000 – 45.
Typy mąki pszennej
W sklepach dostępna jest mąka pszenna różnych typów. Jakby tego było mało, znajdziesz też mąkę pszenną krupczatkę albo mąkę pszenną grubo mieloną (czyli tzw. mąkę sitkową). Jak się w tym nie pogubić?
Typ mąki określa, ile substancji mineralnych jest w niej zawartych. Im niższy, tym substancji tych znajduje się mniej.
- Najbardziej popularne typy (mąką pszenna typ 500, 450 i 550) zawierają więc ok. 0,5-0,58% substancji mineralnych. Tego typu mąki wykorzystasz do przygotowywania ciast, ciastek, omletów, babeczek, placków czy makaronu. Wystarczy stolnica, wałek i foremki, aby wyczarować z nich pyszne przysmaki!
- Mąka o wyższym typie to tzw. mąka pszenna chlebowa. Najdelikatniejsza tego typu mąka, tzw. bułkowa, to typ 650. Uniwersalna mąka pszenna 750 nadaje się do wypieku różnego rodzaju pieczywa. Mąki typu 1400, 1850 i 2000 będą z kolei odpowiednie do wypieku chleba pełnoziarnistego.
- Warto wspomnieć także, że istnieje delikatna mąka pszenna typ 00. Taka mąka nadaje się do pieczenia klasycznej włoskiej pizzy.
Mąka pszenna - przechowywanie
Planujesz zaopatrzyć się w mąkę pszenną różnych typów i zająć samodzielnym wypiekiem nie tylko ciast, ale też chleba lub bułek? W takim razie na pewno przyda Ci się niejeden pojemnik do przechowywania mąki. Po co? Nawet w mące przyniesionej prosto ze sklepu mogą bytować popularne szkodniki – podobne do ciem mole mączne. Jeśli pojawią się w Twojej kuchni, bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Owady mogą składać jaja w różnych produktach sypkich przechowywanych w nieszczelnych torebkach: mąkach, ryżach, kaszach i makaronach. Najskuteczniejszym sposobem na ich wyeliminowanie jest pozbycie się zapasów i dokładne wymycie szafek kuchennych.
Jeśli jednak postawisz na plastikowe albo szklane pojemniki, problem łatwiej będzie rozwiązać. Ewentualną obecność moli zauważysz w jednym miejscu. Owady nie wydostaną się ze szczelnego pojemnika, więc nie zanieczyszczą innych produktów w Twojej kuchni. Wystarczy więc, że pozbędziesz się jednego typu mąki i dokładnie oczyścisz jeden pojemnik!
Innym obok pojemnika do przechowywania niezbędnym gadżetem w kuchni jest łyżka. – zarówno zwykła, stołowa, jak i taka z miarką. Dzięki tej ostatniej łatwiej będzie precyzyjnie odmierzać składniki (i to bez wagi kuchennej)!
Co warto wiedzieć o mące pszennej (kcal, ig, wartości odżywcze)? Czy faktycznie nie jest korzystna dla zdrowia? Wszystko zależy od tego, po jaki typ mąki zamierzasz sięgać, jak często chcesz to robić oraz czy cierpisz na choroby związane z metabolizmem. Mąka pszenna w wielu przypadkach nie będzie wcale złym wyborem. A w niektórych – np. podczas wypieku tradycyjnych ciast – wręcz niezastąpionym!
Czytaj także:
Naleśniki z mąki jaglanej. Najlepszy przepis na naleśniki bez glutenu
Jak zrobić naleśniki z mąki kukurydzianej?
1 łyżeczka – ile to gram?
Ile to 3/4 szklanki? Podpowiadamy!/250 g mąki – czy wiesz, ile to szklanek?
Typy mąki – co musisz o nich wiedzieć?