Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile to 3/4 szklanki? Podpowiadamy!

2023-03-15
Ile to 3/4 szklanki? Podpowiadamy!

Chcesz upiec ciasto, ale nie masz wagi kuchennej? Nic nie szkodzi! Wystarczy, że zastosujesz tzw. przelicznik szklanek i sprawdzisz, ile to jest 250 g mąki, a ile 100 g cukru w szklankach. Następnie odmierzysz wskazane ilości produktów i gotowe! Zanim jednak zabierzesz się do pracy, właściwie wybierz… szklankę

3/4 szklanki

Ile to ¾ szklanki? I jaką szklankę wybrać do odmierzania składników?

Nawet jeśli w Twoim domu nie ma wagi kuchennej, możesz przygotowywać pyszne ciasta i desery. Za miarę niech posłużą Ci szklanki, łyżki i łyżeczki! Przy stosowaniu tego typu miar kuchennych zachowaj jednak szczególną ostrożność. Pamiętaj, że zarówno łyżeczki, jak i szklanki mogą różnić się między sobą rozmiarami oraz pojemnością. Jeśli złapiesz pierwszy lepszy przedmiot tego typu i to nim zaczniesz odmierzać składniki ciasta, skutki mogą być opłakane!
Jakie więc przybory wybierać, aby dowiedzieć się, ile to jest 250 g mąki (licząc na szklanki), albo odwrotnie – ile to ¾ szklanki cukru? Zawsze w takim przypadku składniki odmierzaj szklanką o pojemności 250 ml. Nieważne, jaki będzie miała ona kształt - liczy się właśnie pojemność! Dlaczego to takie istotne? Różne płynne lub sypkie produkty mają odmienną masę. W związku z tym ¾ szklanki mąki będzie miało zupełnie inną masę niż ¾ szklanki cukru albo płatków owsianych! Nie jest też prawdą, że typowa szklanka to idealnie 250 gramów mąki! Jak więc wygląda przelicznik? 250 g mąki - ile to jest szklanek?

250 g mąki - czy wiesz, ile to szklanek?

Podczas pieczenia najważniejsze jest właściwe dobranie ilości podstawowych składników - w tym mąki. Jeśli dodasz jej zbyt mało albo za dużo ciasto będzie miało nieodpowiednią konsystencję, a w efekcie może zupełnie się nie udać! Jak dokonać pomiarów bez wagi? Ile to jest 250 g mąki w przeliczeniu na szklanki?
Wiele zależy od tego, jakiej mąki używasz. Najczęściej w wypiekach pojawia się mąka pszenna. Szklanka o pojemności 250 ml mieści 160 gramów takiej mąki. Jeśli więc w przepisie jest informacja, że potrzebujesz 250 g mąki pszennej, odmierz jej ok. 1 ⅓ szklanki.
Przelicznik na szklanki inaczej wygląda jednak w przypadku innego rodzaju mąk. I tak np. szklanka mąki kukurydzianej to 115 g. Jeśli więc zastanawiasz się „250 g mąki - ile to szklanek?” w tym przypadku będzie to nieco powyżej 2 szklanek mąki.
A równie popularny orkisz? Co z tego rodzaju mąką? Przepis wymaga 250 g - ile szklanek produktu odmierzyć w tym przypadku? W szklance mieści się ok. 130 gramów mąki orkiszowej. Jeśli potrzebujesz 250 g tej mąki, odmierz więc koniecznie ok. 2 szklanek produktu.
Przelicznik szklanek na gramy (i odwrotnie) możesz zastosować także wówczas, gdy miarami stosowanymi w przepisie są szklanki, ale wolisz odmierzać wszystko dokładniej. ¾ szklanki mąki - ile to gram? Skoro szklanka mąki pszennej mieści 160 gramów, to ¾ szklanki będzie równe 120 g (¼ ze 160 to 40 g). Analogicznie z łatwością sprawdzisz, ile to jest ¾ szklanki mąki kukurydzianej, orkiszowej czy ziemniaczanej.

Ile to jest ¾ szklanki cukru?

Wiedza na temat tego, ile to jest ¾ szklanki mąki albo ile gramów mąki mieści się w pełnej szklance, może Ci nie wystarczyć. Do pieczenia ciast poza mąką wykorzystuje się również cukier. Tutaj miara wygląda następująco: 1 szklanka o standardowej pojemności 250 ml mieści ok. 200 gramów cukru kryształu. Jak więc przeliczyć: ¾ szklanki cukru, ile to gram? Podziel 200 na 4, a otrzymany wynik pomnóż razy 3. ¾ szklanki cukru to ok. 150 gramów.
A jeśli chcesz liczyć dalej i przeliczyć ilość cukru na łyżki? ¾ szklanki cukru - ile to łyżek? Łyżka stołowa mieści ok. 12 gramów cukru, a więc ¾ szklanki cukru to ok. 12,5 łyżki. Dzięki takim obliczeniom nie trzeba będzie podczas pieczenia brudzić zbyt wielu naczyń! Wystarczy pojemnik do przechowywania konkretnych produktów i łyżka, by odpowiednią ilość każdego składnika umieścić od razu w misce do ciasta, a nie dodatkowo w szklance lub kubku.
Pamiętaj przy tym, że taki przelicznik produktów sypkich nie jest niezawodny - łyżki i łyżeczki różnią się znacznie między sobą wielkością. O wiele lepiej do precyzyjnego odmierzania składników ciast i deserów sprawdza się waga kuchenna albo miarka, którą zakupisz w sklepach z małym AGD.

Ile to jest ¾ szklanki mleka?

Przelicznik szklanek na wagę możesz zastosować nie tylko do produktów sypkich. Przyda się również w przypadku odmierzania płynów. Dzięki niemu można określić, ile mililitrów mleka, oleju lub śmietany odpowiada ¾ szklanki. W przypadku mleka sprawa jest bardzo prosta: przelicza się je tak samo, jak wodę. Szklanka mleka liczy więc 250 g mleka, a ¾ szklanki to ok. 187,5 g mleka. W 1 szklance mieści się też odpowiednio: 225 g oleju oraz 220 g śmietany 18%.

Jeśli do tej pory nie byłeś pewien, jak odmierzyć 250 g mąki (ile szklanek odpowiada tej ilości), teraz znasz już odpowiedź! Przelicznik szklanka na gramy bywa bardzo przydatny, jeśli nie masz pod ręką wagi lub innej kuchennej miarki - zwłaszcza gdy zdajesz sobie sprawę z jego ograniczeń. Teraz nic Cię już nie zaskoczy, a Ty z łatwością odpowiesz sobie na pytanie „250 g mąki pszennej - ile to szklanek?” i użyjesz właściwej porcji składnika! Potem pozostanie tylko cieszyć się smakiem własnoręcznie przygotowanych wypieków!

Czytaj także:
Naleśniki z mąki jaglanej. Najlepszy przepis na naleśniki bez glutenu
Jak zrobić naleśniki z mąki kukurydzianej?
1 łyżeczka – ile to gram? 
Typy mąki – co musisz o nich wiedzieć?
Mąka pszenna – co musisz o niej wiedzieć?

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel