Baranek wielkanocny - przepis na baranka z ciasta, masła i cukru
Wielkanoc to najważniejsze święta dla osób praktykujących wiarę katolicką. Symbolizuje ofiarę, ale także niewinność i pokorę. Baranki składano w ofierze w czasach starożytnych, jednak ten symbol nadal pozostaje nam doskonale znany. Nic więc dziwnego, iż baranek stał się istotnym symbolem chrześcijańskim podczas świąt wielkanocnych – dni ofiarowania i odrodzenia. Baranek znajduje się na stołach w formie ozdoby i pamiątki. Najczęściej jest to figurka cukrowa, ale nie tylko. Baranki robi się również z ciasta, a nawet z masła.
Baranek wielkanocny – ozdoba stołu
Baranek wielkanocny to jedna z ozdób, którą znaleźć można w większości polskich domów, wśród rodzin obchodzących Wielkanoc. Wielkanocny baranek jest symbolem odrodzenia i ofiary, a zatem idealnie wpisuje się w istotny dla katolików element ofiarowania życia za grzechy i powstania z martwych. Baranki wielkanocne znaleźć można w sklepach z dewocjonaliami, sklepach przykościelnych, ale także tych, które w swojej ofercie mają głównie ozdoby do domu. Wielkanocne baranki wykonane z cukru znaleźć można nawet w sklepach spożywczych. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by na swoim stole postawić coś wyjątkowego i oryginalnego, pomyśl o samodzielnym przygotowaniu wielkanocnej ozdoby. Nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W tym tekście pokażemy Ci trzy sposoby na zrobienie ozdoby stołu, jaką jest baranek wielkanocny.
Czytaj także:
● Dekoracje wielkanocne do domu - jak udekorować dom na święta?
● Babka wielkanocna - przepis na tradycyjną babkę i nie tylko
● Jakie potrawy na Wielkanoc? Zaplanuj świąteczny obiad razem z nami!
● Wegańska Wielkanoc - jak ją zorganizować?
Baranek wielkanocny – przepisy
Z czego zrobić baranka wielkanocnego? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które znają baranki wyłącznie jako plastikowe bądź ewentualnie cukrowe ozdoby na stół. Przepis na baranka wielkanocnego pokazuje jednak, że tę dekorację można przygotować na różne sposoby – z masła, cukru i ciasta. A to przecież tylko te jadalne wersje. Z czego można zrobić baranka wielkanocnego? Glina czy masa solna narzucają się same, a przecież to nie jedyne możliwości. Pozostaje również plastelina czy papier mache. Tymi metodami również może powstać idealny baranek wielkanocny. Przepisy na te jadalne baranki będą oczywiście trochę bardziej rozbudowane. Wymagają nie tylko zdolności manualnych, ale także umiejętności kucharskich. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak stworzyć pięknego i smacznego baranka.
Czytaj także:
● Stroiki wielkanocne na stół - jak je zrobić samodzielnie?
● Przystawki na Wielkanoc
● Co do koszyczka wielkanocnego?
● Jakie ciasto wielkanocne upiec?
Baranek wielkanocny z masła
Baranek wielkanocny z masła nie wymaga gotowania czy pieczenia, dlatego jest mało prawdopodobne, że nie wyjdzie. Nie obawiaj się także, że będziesz marnować jedzenie – masło z baranka może zostać użyte tak samo, jak zwykłe masło. Najlepiej jednak skorzystać z niego już podczas Wielkanocy, by zminimalizować ryzyko tego, iż masło zjełczeje. Twoja ozdoba będzie pięknie wyglądać podczas rodzinnego śniadania i obiadu, a na kolację możesz schować ją do lodówki, by później skorzystać z niej już w bardziej tradycyjny sposób – do kanapek. Baranki wielkanocne z masła to piękna ozdoba, którą można przygotować w naprawdę łatwy sposób. Jak zrobić baranka wielkanocnego z masła? Do tego przydadzą Ci się akcesoria kuchenne: drewniana forma i folia spożywcza. Przygotuj również ziarenka pieprzu, które zastąpią oczy, a także rzeżuchę, na której postawisz swojego baranka. No i oczywiście chłodne, plastyczne masło, bez którego całe przedsięwzięcie się nie obejdzie. Pamiętaj, żeby wyciągnąć je odpowiednio szybciej z lodówki. Dzięki temu łatwo uformuje się w drewnianej foremce. Aby zrobić maślanego baranka, musisz wyścielić foremkę folią spożywczą. To sprawi, że masło łatwo od niej odejdzie. Następnie włóż masło do środka i zaciśnij obie części formy. Włóż ją do lodówki, aby masło stwardniało. Po godzinie lub dwóch wyciągnij ją z lodówki i otwórz delikatnie, by wyjąć baranka. Teraz przyda Ci się maselnica, na której możesz umieścić odrobinę rzeżuchy. Na niej połóż baranka z masła. W miejsce oczu delikatnie wciśnij dwa ziarenka pieprzu. I to wszystko – baranek z masła jest już gotowy.
Czytaj także:
● Przepis na mazurek wielkanocny, który pokochasz!
● 5 sposobów na parzenie aromatycznej i pysznej kawy
● Jaki dzbanek do herbaty najlepszy?
Baranek wielkanocny z cukru
Baranek wielkanocny z cukru to najbardziej znana forma tej popularnej ozdoby. Nierzadko znajduje się on w koszyku ze święconką, by następnie wylądować na stole razem z daniami. Baranek wielkanocny cukrowy pięknie prezentuje się w towarzystwie świątecznych dań, zwłaszcza jeśli są wykonane ręcznie. Robienie baranków można potraktować jako nową rodzinną tradycję, w której uczestniczą dorośli i dzieci. Dla maluchów lepienie baranków z pewnością będzie ogromną frajdą. Zwłaszcza, że można podczas niego popisać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Jak zrobić baranka wielkanocnego z cukru? Zacznij od przygotowania masy cukrowej, którą następnie będzie można wykorzystać do lepienia ozdoby. Z czego zrobić masę cukrową? W jej skład wchodzi:
● 70 mililitrów wody,
● 800 gramów cukru pudru,
● 4 łyżeczki żelatyny,
● 60 gramów glukozy w proszku,
● 3 łyżeczki margaryny,
● olejek pomarańczowy, cytrynowy lub migdałowy.
Zacznij od zalania żelatyny wodą. Odczekaj kilka minut, a następnie ogrzej żelatynę nad parą wodną, by dobrze się rozpuściła. Woda nie może się jednak gotować. Do żelatyny dodaj glukozę i wymieszaj całość. Ciągle podgrzewając, dodaj margarynę i zdejmij naczynie. Do masy dolej kilka kropli wybranego aromatu i przesiewaj cukier puder, mieszając łyżką, aby masa dała się dobrze wyrobić. Później możesz mieszać ją ręką. Cukier dodawaj powoli, by pilnować odpowiedniej konsystencji. Masa musi być lepka i plastyczna. Z tak przygotowanej masy możesz już lepić baranki, ale także inne ozdoby na ciasta. W lepieniu pomogą Ci sztućce – nóż do przecinania masy, widelec do nadawania odpowiedniej tekstury. Baranka można ulepić w kilka minut, jednak to zależne jest od umiejętności manualnych. Nie zniechęcaj się jednak – liczą się przede wszystkim chęci.
Baranek wielkanocny z ciasta
Baranek wielkanocny z ciasta drożdżowego to propozycja na stworzenie idealnej (bo niezwykle smakowitej) ozdoby na stół. Baranki z ciasta cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bo można zrobić je dość prosto, a następnie zjeść ze smakiem. Baranek z ciasta z pewnością sprawdzi się również w Twoim domu. Jak go zrobić? Zacznij od przygotowania ciasta drożdżowego z pół kilograma mąki, 200 mililitrów mleka, 30 gramów drożdży, odrobiny cukru, dwóch jajek i 60 gramów masła. Możesz dodać do niego także naturalny ekstrakt waniliowy, by ciasto było jeszcze smaczniejsze. Najpierw rozpuść drożdże w ciepłym mleku z cukrem i odczekaj, aż zaczną pracować. Następnie wrzuć do miski przesianą mąkę, jajka, roztopione masło i drożdże z mlekiem. Wyrabiaj tak długo, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Pozostaw je do wyrośnięcia przez godzinę. Teraz czas na lepienie baranka na blaszce wyłożonej papierem. Zacznij od oderwania kawałka ciasta i ulepienia mordki baranka. Drożdżowy baranek powinien mieć także oczy, którymi mogą być żurawiny czy rodzynki. Następnie zacznij robić tułów baranka. Z długich wałeczków zwijaj ślimaki, z których zrobisz tułów oraz rogi baranka. Drożdżowy baranek wielkanocny jest już prawie gotowy. Teraz przyszedł czas na pieczenie. Baranek wielkanocny z ciasta potrzebuje około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Po tym czasie będzie gotowy.
A jaką metodą będzie zrobiony Twój baranek wielkanocny?