Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki sokownik wybrać?

2023-08-09
Jaki sokownik wybrać?

Lato i jesień obfitują w świeże, soczyste owoce i warzywa! Chciałbyś sprawić, by ich pyszny smak i aromat pozostały z Tobą na dłużej? Przygotuj soki! W zimowe wieczory przypomną Ci o ciepłych, słonecznych dniach. Ich przyrządzenie jest bardzo proste – pod warunkiem że wybierzesz odpowiedni dla Twoich potrzeb sokownik!

sokownik

Jaki sokownik spełni Twoje potrzeby? Podstawowe informacje

Zastanawiasz się, jaki sokownik wybrać, aby być w pełni zadowolonym z nowego urządzenia? Na początek zwróć uwagę na to, jak działają sokowniki i jak powstają w nich pyszne soki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zakupie.
Sokowniki to urządzenia złożone z 3 naczyń połączonych ze sobą i ustawionych piętrowo. W dolnym naczyniu umieszcza się wodę, a w górnym – warzywa lub owoce oraz (ewentualnie) cukier. Następnie, w czasie podgrzewania wody, wytwarzana jest para wodna, która dociera do warzyw i owoców. Pod wpływem temperatury puszczają one ściekający do środkowego naczynia sok. Zazwyczaj naczynie to zaopatrzone jest w kranik – wystarczy podpiąć do niego załączoną do zestawu rurkę i przelewać sok od razu do przygotowanych wcześniej butelek!

Sokownik - jaki kupić?

Jak zapewne właśnie zauważyłeś, zasada działania sokowników jest bardzo prosta! Skąd więc tak duże różnice w cenach i opiniach o poszczególnych modelach? Wiele zależy od tego, z jakiego materiału urządzenie zostało wykonane oraz jaki jest jego rozmiar. To jednak nie wszystko! Jeśli zastanawiasz się, jaki sokownik kupić, zwróć też uwagę na:

  • materiał wykonania – najczęściej trzeba wybierać między modelami z aluminium lub stali nierdzewnej;
  • pojemność sokownika;
  • rodzaj urządzenia (parowe albo elektryczne);
  • dodatkowe funkcje – niektóre sokowniki umożliwiają także przygotowywanie musów, galaretek i dżemów, albo stosowanie ich w roli garnków do gotowania na parze!

Elektryczny czy parowy - jaki sokownik kupić? Różne rodzaje sokowników; różnice między sokownikami na zimno a na gorąco

Jeśli planujesz przyrządzać w domu pyszne soki i musy, na początek powinieneś zastanowić się, w jaki sposób miałoby się to odbywać. Klasyczne sokowniki (zarówno parowe, jak i elektryczne) wyciskają sok na gorąco. Z kolei do wyciskania soków na zimno służą zupełnie inne urządzenia – wyciskarki wolnoobrotowe. Zasada działania w ich przypadku jest inna niż przy sokownikach. Wyciskarki nie podgrzewają owoców i warzyw, ale je miażdżą. Który typ urządzeń jest lepszy? Zdania są podzielone.
Zwolennicy wyciskarek podkreślają, że niska temperatura pozwala zachować więcej cennych wartości odżywczych – zwłaszcza takich witamin jak np. C, A oraz z grupy B, które pod wpływem ciepła ulegają degradacji.
Z kolei miłośnicy tradycyjnych sokowników wskazują na to, że przyrządzone soki są od razu gotowe do przelania w butelki lub słoiki. Nie trzeba ich pasteryzować ani dodawać żadnych konserwantów – soki będą dobre do spożycia nawet kilka miesięcy! Na sokownik warto więc zdecydować się, gdy nie planujesz pić soków od razu, ale zamierzasz przechować je na zimę.

Elektryczny czy parowy - jaki sokownik kupić?

Czym różni się sokownik elektryczny od parowego? Przede wszystkim ten pierwszy wymaga podłączenia do prądu, a drugi – ustawienia na kuchence lub płycie grzewczej. Sokownik elektryczny jest też zazwyczaj wyposażony w dodatkowe funkcje, a przez to – droższy.
Sokowniki parowe znajdziesz w sklepach w o wiele bardziej atrakcyjnych cenach. Niektóre modele wykorzystasz także jako garnki do gotowania na parze.
Jeśli zdecydujesz się na wersję do ustawienia na kuchence lub płycie grzewczej, pamiętaj, że najważniejsze jest dostosowanie sokownika parowego do Twojej kuchni. Jaki wybrać? Przede wszystkim taki, który zadziała w połączeniu z Twoimi sprzętami!

Sokownik 5 czy 8 litrów - czy warto inwestować w sokownik o większej pojemności? Czym się kierować w wyborze?

Kiedy wiesz już, jaki sokownik – elektryczny czy parowy – chciałbyś kupić, pora zastanowić się nad pojemnością urządzenia. W sklepach znajdziesz zarówno niewielkie, litrowe modele, jak i sokowniki o pojemności 15 litrów! Jaki więc wybrać?
Zastanów się, jak często zamierzasz wytwarzać soki i ile osób będzie je piło. Jeśli z sokownika zamierzasz korzystać raz w roku, a soki przeznaczone są jedynie dla Ciebie, wystarczy Ci niewielkie urządzenie.
Kiedy z kolei w sezonie będziesz zamieniać w soki wszystkie świeże owoce i warzywa, aby przetworami obdarowywać rodzinę oraz przyjaciół, z pewnością warto postawić na model o dużej pojemności!
Zwykle do użytku domowego najlepiej nadają się urządzenia o średniej pojemności. Czy lepszy z nich będzie sokownik 5, czy 8 litrów zależy od tego, ile soku zamierzasz zrobić!

Jaki sokownik będzie najlepszy? Funkcje i cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sokownika

Wiesz już, że sokownik nie musi służyć tylko do wypełniania pysznym napojem wypełniać kolejnych butelek na sok. Te urządzenia potrafią o wiele więcej! Jaki sokownik warto więc wybrać?
Jeśli zależy Ci na funkcjonalności urządzenia, zwróć uwagę, co możesz przyrządzić w sokowniku. Pamiętaj, że podczas gdy jedne modele pozwalają tylko na wytwarzanie soków, w innych przygotujesz też dżemy, konfitury, musy owocowe, a nawet galaretki! Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w kuchni, a być może również odkryjesz pasję do robienia przetworów!

Sokownik - jaki wybrać? Najważniejsze kwestie

Koniecznie sprawdź też inne cechy wymarzonego sokownika! Z czego zostały wykonane główne naczynia, lejek i rurka? Jak grube dno ma dolne naczynie i jak ściśle przylegają do siebie wszystkie elementy? Każda z tych kwestii ma ogromne znaczenie – wpływa nie tylko na wygodę korzystania z sokownika, ale też na to, jak długo urządzenie Ci posłuży.

Jaki sokownik do domu - stal nierdzewna, aluminium czy plastik?

Na koniec ostatnia istotna kwestia – materiał, z którego został wykonany sokownik! Wbrew temu, co sądzi wiele osób, to o wiele ważniejsze niż podjęcie decyzji, jakiej firmy sokownik kupić.
Najbardziej popularne wersje to sokowniki aluminiowe oraz wykonane ze stali nierdzewnej. Jaki sokownik do domu lepiej wybrać? Bezpieczniejszą opcją spośród dwóch modeli o podobnych funkcjach będzie sokownik ze stali nierdzewnej – zazwyczaj jest trwalszy i solidniejszy. Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na rodzaj materiału, ale i jego jakość. Zarówno aluminium, jak i stal nierdzewna mogą być materiałami świetnej jakości albo przeciwnie – tanimi, które szybko stracą swoje właściwości.
Wybór dobrego sokownika jest trudniejszy, jeśli nie wiesz, jak często będziesz korzystał z urządzenia. W tego rodzaju sytuacji możesz zdecydować się na nieco inne rozwiązanie. W wielu sklepach znajdziesz zestawy do przygotowywania soków! To po prostu 2-elementowe nakładki na garnek wyposażone w kranik i rurkę taką jak w sokowniku. Tego typu zestaw nakładasz na swój garnek, do którego wcześniej wlewasz wodę. Przykrywasz całość dopasowaną pokrywką i już po kilku minutach możesz cieszyć się pierwszymi sokami. Zestawy do przyrządzania soków znajdziesz w różnych wersjach – ceramicznych, ze stali nierdzewnej albo wykonane z plastiku. Przy wyborze kieruj się jakością wykonania oraz… ceną.

Domowe soki to pyszne i bardzo zdrowe alternatywy dla świeżych owoców i warzyw. Lubią je zwłaszcza dzieci, którym w ten sposób łatwiej włączyć do diety mniej lubiane na surowo produkty. Warto więc spróbować swoich sił w tworzeniu soków! Na początek wystarczy najprostszy sokownik i dobre chęci!

Czytaj także:
Przetwory owocowe we własnym domu – czyli wszystko o sokownikach
Sok z malin z sokownika – 100% zdrowia!
Przepis na sezonowy syrop z rabarbaru
Syrop z czarnego bzu. Jak go zrobić i dlaczego warto?
Nalewka z malin – sposób na sezonowy urodzaj!
Jak zrobić pyszny letni kompot z wiśni?
Kompot z truskawek na zimę – jak go zrobić?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel