Nalewka z malin – sposób na sezonowy urodzaj!
Maliny to niezwykle wdzięczne owoce, z których da się przygotować wiele wspaniałych wypieków, napojów, sosów, konfitur i dżemów. Można również wyprodukować własne nalewki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić nalewkę z malin, koniecznie sprawdź nasz artykuł. Gwarantujemy, że najdziesz w nim wiele ciekawych przepisów na pyszną malinówkę!
Nalewka z malin – właściwości
Domowa nalewka z malin to nie tylko doskonały sposób na rozgrzanie się, ma również wiele innych właściwości. W malinach kryje się wiele witamin (C, E, B1, B2, B6) oraz minerałów (kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo), a część z nich jesteś w stanie „przemycić” do swojej malinówki. Dodając nalewkę malinówkę do swojej herbaty, wspomagasz swój układ odpornościowy w walce z przeziębieniem. Zawarte w malinach antyoksydanty chronią Twoje komórki przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie – blokują rozwój komórek rakowych.
Najlepsza malinówka, taka zrobiona ze świeżych malin, pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wzmacnia układ naczyniowo-sercowy, zapobiega również anemii. Tradycyjna nalewka z malin pita regularnie w małych ilościach reguluje procesy trawienne i termogeniczne, dlatego jest doskonałym sprzymierzeńcem w trakcie odchudzania.
Ze źródeł wczesnych i podań ludowych można dowiedzieć się, że przez wiele lat malinówka stosowana była w celu uśmierzenia bólu menstruacyjnego, ponieważ pozwalała ona nieco się rozluźnić i zredukować napięcie mięśni. Malinówkę można również stosować w celu złagodzenia stresu i wyciszenia się. Gdy wzbogacimy ją o dodatkowe składniki, może pomóc również na kaszel i ból gardła (na te dolegliwości polecamy przygotowanie leczniczej nalewki z malin z miodem). Jak zrobić tradycyjną malinówkę? Przepisu szukaj w kolejnym akapicie.
Staropolska nalewka z malin – smakuje jak u babci
Staropolska nalewka z malin na spirytusie z dodatkiem miodu z pewnością jest wam znana z czasów dzieciństwa – babcie najczęściej chowały ją w swoim barku czy w innej tajemnej skrytce i częstowały nią gości na swoich imieninach. Jej piękny, głęboki kolor oraz wyjątkowy smak zatrzyma w butelce nieco lata i uprzyjemni zimowe wieczory. Jak zrobić pyszną nalewkę z malin na spirytusie z miodową nutą? Robi się ją niezwykle prosto, ale niezbyt szybko. Poniżej podajemy przepis na nalewkę z malin na spirytusie!
Potrzebne składniki:
· 1 kg świeżych malin
· 0,5 l spirytusu (najlepiej 95%)
· 0,25 l przefiltrowanej i przegotowanej wody
· 0,2 kg dobrej jakości miodu
· Dwa duże słoiki o pojemności 2,5 l
· Durszlak
Przygotowanie:
Umyj dokładnie słoiki oraz nakrętkę. Usuń z malin szypułki i wypłucz je, a następnie dokładnie odcedź na durszlaku. Do słoika wlej 0,5 l spirytusu oraz 0,25 l wody i dokładnie wymieszaj (w ten sposób zmniejszysz moc alkoholu). Kolejnym krokiem jest wrzucenie do słoika malin i zakręcenie go. Tak przygotowane maliny odstawiamy na 4 tygodnie, każdego dnia starając się potrząsać delikatnie słoikiem, aby owoce puściły sok i dobrze się zmacerowały. Po upływie 4 tygodni odcedzamy maliny z nalewki (można przełożyć je do jakiegoś naczynia i zachować na później), a sam płyn przecedzamy na gazie i wlewamy do drugiego słoika. Do maceratu dolewamy miód i mieszamy, aż do jego rozpuszczenia. Ponownie zakręcamy i odstawiamy na kilka godzin. I gotowe – możesz już częstować malinówką na spirytusie swoich gości.
Nalewka z malin na wódce – przepis
Nalewka z malin zasypanych cukrem na wódce jest łagodniejsza w smaku (jak i w stężeniu procentów) od wersji na spirytusie. Przepis na malinówkę robioną na wódce jest również znacznie szybszy i prostszy w przygotowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić najlepszą malinówkę, koniecznie sprawdź nasz przepis!
Składniki:
· 4 szklanki świeżych malin
· 0,7 l wódki (najlepsza będzie kukurydziana, gdyż ma ona najbardziej neutralny smak)
· 2,5 szklanki białego cukru
· Durszlak
· 2 słoiki o pojemności 2 l
· Szklanka do napojów o pojemności 250 ml do odmierzania
· Butelki
Przygotowanie:
Maliny obierz z szypułek, umyj i odcedź na durszlaku. Słoiki dokładnie umyj i wyparz wraz z zakrętką. Gdy wystygnie, wsyp do niego maliny i wlej 0,5 l wódki. Następnie zakołysz słojem, tak aby pozbyć się pęcherzyków powietrza z wnętrza słoika i zakręć. Słój z nalewką z malin postaw w słonecznym miejscu na około siedem dni. Każdego dnia powtarzaj kołysanie słojem, aby wydobyć z malin jeszcze więcej soku i przeprowadzić poprawną macerację.
Po upływie tygodnia przelej nalewkę do drugiego słoja, odcedzając ją z owoców. Do słoika wlej pozostawione 0,2 l wódki i wsyp cukier ze szklanki. Całość zamieszaj kilkukrotnie i zakręć słoik. Taki słoik pozostaw w ciepłym, słonecznym miejscu na 2-3 dni. Po tym czasie przelej malinówkę do wyparzonych butelek i opatrz etykietą. Pozostałość drugiego słoja możesz użyć do wypieków, przygotowując z nich pyszny sos malinowy. Taki sos idealnie sprawdza się w wersji na ciepło. Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze można zrobić z malin z nalewki? Odpowiedzi szukaj w kolejnym akapicie.
Co zrobić z malin z nalewki?
Maliny zalicza się do kategorii owoców miękkich, które można zjadać na surowo, nie potrzebują obierania ani obróbki termicznej i można ich użyć w świeżej wersji do przygotowywania alkoholi. Z tego też powodu maliny z nalewki można ponownie użyć do wielu wypieków, sosów, a także do ponownego przygotowywania nalewki (taki trunek będzie bardziej owocowy i mniej alkoholowy). Maliny z nalewki można również użyć do zrobienia innego alkoholu, np. wina o owocowym profilu. Wystarczy dodać maliny do butelki z winem (najlepiej wytrawnym) i odstawić na ok. 2 tygodnie.
Maliny, które użyliśmy do stworzenia nalewki, można również ususzyć i stworzyć z nich chrupiące, owocowe chipsy. Przetarte na sicie lub w prasce owoce można użyć jako sos do wypieków lub innych deserów. Z takich malin można również przygotować pyszne owoce w czekoladzie – wystarczy, że wsadzi się je na kilka godzin do zamrażarki, a po wyciągnięciu zanurzy się w rozpuszczonej czekoladzie. Maliny z nalewki można również dodawać do herbaty, grzańca czy innego napoju, do którego chciałoby się dodać nieco „prądu”.
Nalewka z malin na rumie – przepis
Tradycyjne, jak i szybkie nalewki z malin robi się zwykle na spirytusie lub wódce – z uwagi na ogólną dostępność, cenę oraz neutralny smak tych alkoholi. A co, jeśli podmienić alkohol na inny? Maliny to niezwykle wdzięczne owoce, które sprawdzą się w duecie z innymi rodzajami alkoholu – whisky, rum, a nawet tequila. Przeszukaliśmy książki barmańskie i kucharskie w poszukiwaniu domowej malinówki bazującej na odmiennym od wódki rodzaju alkoholu. Udało nam się znaleźć przepis na malinówkę na bazie rumu, która zwala z nóg swoim smakiem!
Składniki:
· 1 kg świeżych malin
· 0,5 kg cukru
· 0,25 l przegotowanej i przefiltrowanej wody
· 30 ml soku z cytryny
· 0,5 l jasnego rumu
· Garnek
· Durszlak
· Gaza lub bibułka filtracyjna
· Duży słoik (najlepiej 2,5 l)
· Butelki
Przygotowanie:
Do sporego garnka wrzuć wypłukane i odcedzone na durszlaku maliny, a następnie dodaj cukier, wodę oraz sok z cytryny i odstaw na kilka godzin w ciemne miejsce. Po upływie wyznaczonego czasu postaw garnek na kuchence i zagotuj ją, cały czas mieszając. Pozostaw garnek na noc pod przykryciem i ponownie zagotuj. Przestudź maliny pod przykryciem. Przelej powstałą miksturę przez gazę do kolejnego garnka i ponownie podgotuj. Gdy zacznie się gotować, dodaj do garnka rum i wymieszaj energicznie, aby składniki połączyły się w jednorodną ciecz. Ponownie przecedź miksturę i rozlej do butelek. Szczelnie zakręcone butelki odstaw w chłodne miejsce. Po upływie około miesiąca nalewka z malin z rumową nutą jest gotowa do spożycia.
Czytaj także:
Jak się robi kompot z truskawek?
Jak zrobić kompot z rabarbaru?
Najlepszy przepis na kompot z czereśni
Przetwory owocowe we własnym domu – czyli wszystko o sokownikach
Nalewka z truskawek. Poznaj nasz przepis!
Syrop z czarnego bzu. Jak go zrobić i dlaczego warto?
Jakie właściwości ma dżem z czarnego bzu?
Czas na przetwory Słoiki – czyli w czym przechowywać przetwory?