Makaron konjac – to musisz o nim wiedzieć!
Wywodzący się z kuchni azjatyckiej makaron konjac od niedawna staje się kulinarnym hitem także w Polsce. Coraz chętniej sięgają po niego nie tylko entuzjaści potraw wywodzących się prosto z Dalekiego Wschodu, ale też miłośnicy zdrowego odżywiania. I choć dla wielu osób makaron konjac wciąż stanowi zagadkę, warto przyjrzeć mu się bliżej. Jest on świetnym sposobem na urozmaicenie diety, a przede wszystkim – dostarczenie sobie sporych ilości błonnika!
Czym jest makaron konjac i dlaczego zyskuje na popularności?
Makaron konjac powstaje z bulw rośliny konjac. Co to takiego?
Roślina konjac (nazywana też Dziwidłem Riviera) niegdyś występowała jedynie na terenie chińskiej prowincji Junnan. Z czasem jednak jej uprawy podjęto się także na terenie Japonii i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Wszędzie zaczęto doceniać jadalne bulwy i możliwość przetwarzania ich na mąkę konjac. Makaron, który z niej powstaje, jest wyjątkowy: nie tylko z uwagi na smak, ale też właściwości.
Skład makaronu konjac: co warto wiedzieć?
Co zawiera tradycyjny makaron konjac? Skład jest prosty: mąka konjac oraz woda. To właśnie dzięki prostocie makaron konjac zachowuje swoje cechy: specyficzną, nieco żelową konsystencję oraz neutralny smak.
Warto wiedzieć także, że po makaron konjac mogą sięgać w zasadzie wszyscy. Ten typ makaronu jest niskokaloryczny (zawiera jedynie 6 kcal w 100 g!) i bezglutenowy. Makaron konjac jest też lekkostrawny i idealnie sprawdzi się w diecie diabetyków. Dlaczego? Jego indeks glikemiczny wynosi 0!
Jedynymi, którzy powinni zachować ostrożność przy wprowadzaniu do diety makaronu konjac są osoby z chorobami żołądka i jelit. W ich przypadku, z uwagi na dużą zawartość błonnika w makaronie konjac, warto początkowo decydować się na niewielkie porcje i sprawdzać reakcję organizmu.
Kolejną zaletą makaronu konjac jest jego neutralny smak. Niektórzy uważają wręcz, że jest on całkowicie pozbawiony walorów smakowych albo, że smakiem najbardziej przypomina… wodę! Dzięki temu po makaron konjac możesz sięgać zawsze: niezależnie od tego, czy planujesz przygotowanie dania wytrawnego, czy też zdrowej, słodkiej przekąski.
Jakie są korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania makaronu konjac?
Jeśli zastanawiałeś się, czy konjac jest zdrowy, zapewne znasz już odpowiedź – możesz stosować go w zasadzie w każdego typu diecie, nawet medycznej. Jakie jednak dokładnie właściwości ma makaron konjac? Wartości odżywcze tego makaronu, poza zawartością błonnika, nie są znaczące. Jeśli jednak makaron konjac potraktujesz jako składnik dobrze zbilansowanego posiłku i dodasz do niego warzywa oraz ulubione źródło białka (może to być np. mięso, ser albo ryba), całość na pewno wyjdzie Ci na zdrowie!
Makaron konjac – właściwości
Wiesz już, że błonnik to najcenniejsze, co zawiera konjac. Właściwości tej substancji to przede wszystkim: zwiększenie uczucia sytości po posiłku, obniżenie ciśnienia krwi oraz poprawa rytmu wypróżnień. Błonnik zmniejsza też wchłanianie „złego” cholesterolu i obniża stężenie glukozy we krwi.
Pamiętaj jednak, że aby skorzystać z dobroczynnego działania błonnika, konieczne jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości płynów. Błonnik pęcznieje w jelitach i działa jak „miotełka”. Jeśli jednak nie zadbasz o odpowiednie nawodnienie, może on podrażnić jelita, a w konsekwencji doprowadzić do wzdęć i zaparć.
Przygotowanie makaronu konjac krok po kroku – jak to zrobić?
Jak przyrządzić i przechowywać makaron konjac? Czy jak w przypadku innych typów makaronów, do jego przechowywania również sprawdzą się słoiki i pojemniki plastikowe?
Po przyniesieniu do domu makaron konjac pozostaw w zamkniętym, oryginalnym opakowaniu. Inaczej niż pozostałe makarony nie jest on suchy – jego żelowa konsystencja wymaga przechowywania makaronu w wodzie. W oryginalnym opakowaniu może być przechowywany nawet ok. 1 roku. Kiedy jednak otworzysz paczkę, niewykorzystaną porcję makaronu przełóż do słoika lub miseczki i zalej wodą. Przechowuj w lodówce do 5 dni.
Makaron konjac – jak przyrządzić pyszne danie?
Jak ugotować makaron z mąki konjac? Przepisy, które znajdziesz w internecie mogą nieco różnić się od siebie. My polecamy najprostsze rozwiązanie!
Otwórz paczkę makaronu i przełóż porcję do durszlaka. Jeśli poczułeś specyficzny zapach, nie martw się! Makaron wystarczy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą, by stał się w pełni neutralny. Kiedy to zrobisz, przełóż odcedzony makaron do garnka.
Do gotowania makaronu konjac możesz użyć dowolnego naczynia – równie dobrze sprawdzi się garnek emaliowany, ceramiczny, czy garnek ze stali nierdzewnej.
Makaron zalej wodą, lekko posól i zagotuj. Następnie gotuj pod przykryciem 2-3 minuty. Po tym czasie ponownie przełóż go do durszlaka i przelej zimną wodą. Makaron konjac jest gotowy do jedzenia lub dodania do przygotowywanej właśnie potrawy.
Z czym łączyć konjac (makaron)? Przepis, który warto wypróbować na samym początku przygody z tym makaronem to stir fry z dodatkiem kurczaka. Do przyrządzenia potrawy przydadzą Ci się wagi kuchenne, aby idealnie dobrać proporcje składników. Gdy ten etap będziesz już miał za sobą, przyrządzenie dania rodem z azjatyckiej kuchni zajmie Ci ledwie kilkanaście minut!
Stir fry to oczywiście niejedyna potrawa z wykorzystaniem makaronu konjac, którą warto przetestować!
Idealne połączenia: z jakimi potrawami najlepiej komponuje się makaron konjac?
Wypróbowałeś już pierwsze potrawy z makaronem konjac? Z czym jeść go poza daniami inspirowanymi kuchnią azjatycką? Możliwości jest naprawdę dużo!
Makaron konjac możesz wykorzystać np. jako dodatek do zup. Sprawdzi się zarówno dodany do zup o konsystencji kremu, zup azjatyckich, jak i klasycznych zup polskiej kuchni. W tej ostatniej wersji możesz podać go nawet dzieciom! Najpierw jednak sprawdź, jak zareagują na konsystencję makaronu konjac – nie wszystkie maluchy będą nią zachwycone.
Azjatycki makaron potraktuj także jako składnik sałatek. Możesz dodać go do warzyw albo sałatki na bazie innego typu makaronu. W ten sposób zwiększy się jej objętość, a goście i domownicy, którzy nie znają makaronu konjac będą mniej zaskoczeni.
Makaron konjac świetnie sprawdzi się wreszcie jako dodatek do niskokalorycznego spaghetti albo warzywnej potrawki. Jeśli tylko odpowiada Ci jego konsystencja, swobodnie zastępuj nim inne rodzaje makaronu, po które zazwyczaj sięgasz w kuchni!
Najpopularniejsze przepisy z makaronem konjac – co musisz spróbować?
Bez wątpienia swoją przygodę z makaronem konjac powinieneś zacząć od przyrządzenia stir fry! Jak zrobić pyszny makaron konjac z kurczakiem? Przyda Ci się garnek do gotowania makaronu oraz głęboka patelnia lub wok. Przygotuj też oczywiście makaron konjac. Przepisy na stir fry mogą nieco różnić się od siebie, ale najczęściej do przyrządzenia dania potrzebujesz:
- 1 papryki;
- 1 cukinii (możesz użyć także bakłażana);
- ½ cebuli;
- 1 marchewki;
- 2 ząbki czosnku;
- 2-3 łyżki oleju;
- 3 łyżki sosu chilli;
- 250 g piersi z kurczaka;
- 2 łyżki sosu sojowego;
- 1 łyżkę ketchupu.
Warzywa pokrój w słupki, a czosnek przeciśnij przez praskę. Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mięso z kurczaka pokrój w dość drobną kostkę.
Rozgrzej olej na patelni i dodaj mięso. Smaż do zrumienienia. Odsuń na bok (lub przełóż na talerzyk). Dodaj cebulę i zaczekaj, aż się zeszkli. Następnie dołóż na patelnię marchewkę i podsmażaj z cebulą ok. 4-5 minut.
Po tym czasie dodaj czosnek i pozostałe warzywa. Smaż kolejnych 5-6 minut. Dodaj do warzyw podsmażone wcześniej mięso oraz makaron i wymieszaj. Na osobną, mniejszą patelnię wlej 5-6 łyżek wody, sos chilli, sos sojowy i ketchup. Podgrzej i wymieszaj do połączenia się składników. Wlej do warzyw i makaronu, dobrze wymieszaj i podsmażaj jeszcze chwilę. Podawaj na ciepło.
Gotowe danie możesz posypać szczypiorkiem, posiekaną natką pietruszki albo sezamem.
Stri fry to tylko jeden ze sposobów wykorzystania makaronu konjac. Przepis warto modyfikować – np. zamieniając mięso na krewetki albo pomijając je i przyrządzając danie w wersji wegetariańskiej.
Makaron konjac – modna nowość czy stały element zdrowej diety?
Czy warto na dłużej wprowadzić do swojej kuchni makaron konjac? Dieta, którą stosujesz (niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, zachować aktualną sylwetkę, czy też poprawić stan zdrowia) powinna być różnorodna. A to oznacza dodawanie do posiłków różnych składników – także tych mniej znanych, takich jak makaron konjac.
Na pewno też wprowadzenie go na stałe do swojego menu powinny rozważyć osoby na dietach eliminacyjnych. Konjac na keto będzie idealnym wyborem! Makaron nie zawiera przecież węglowodanów.
Makaron konjac to ciekawy produkt kuchni azjatyckiej, który na pewno warto wypróbować także w swoim domu. Być może stanie się hitem także Twojej kuchni!
Czytaj także:
Makaron ryżowy - zobacz, jak wykorzystać go w swojej kuchni!
Makaron z tuńczykiem - proste, szybkie i pyszne danie!
Makaron sojowy - czy warto go spróbować?
Makaron ze szparagami - błyskawiczna kulinarna uczta!
Makaron tagliatelle - sprawdź 8 doskonałych przepisów!
Makaron orzo - do czego pasuje najlepiej?
Makaron z łososiem - pyszne danie w 5 odsłonach
Makaron z suszonymi pomidorami - pyszny obiad dla Ciebie!