Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Makaron orzo – do czego pasuje najlepiej?

2024-02-29
Makaron orzo – do czego pasuje najlepiej?

Niewielkich rozmiarów makaron orzo do Polski przywędrował z Włoch, gdzie znany był już w czasach starożytnych. Początkowo prawdopodobnie stanowił jeden z podstawowych produktów spożywczych przeznaczonych dla rzymskich legionistów. Z czasem makaron orzo, głównie z uwagi na swój unikalny kształt, zyskał o wiele większą popularność.

makaron orzo

Czym właściwie jest makaron orzo i jak go rozpoznać?

Jak wygląda makaron orzo? Co to jest i do czego go stosować? Najprościej można powiedzieć, że makaron orzo to ten typ makaronu, który kształtem przypomina ziarnka ryżu. Najczęściej wykonywany jest z mąki pszennej albo semoliny. Warto stawiać zwłaszcza na tę drugą wersję orzo. Makaron z semoliny ma nieco więcej wartości odżywczych, a co za tym idzie – jest zdrowszy.
Ciekawostką jest też fakt, że pierwotnie nazwa makaronu wcale nie pochodziła od ryżu! Czym wobec tego jest włoskie orzo? Co to oznacza? Orzo to po włosku „jęczmień”. Właśnie z tego zboża, jeszcze w czasach rzymskich, wykonywano pierwsze partie makaronu. Wierzono wówczas m.in., że jęczmień daje o wiele więcej sił niż inne typy zboża.

Jakie składniki są potrzebne do przygotowania idealnego makaronu orzo?

Czy można samodzielnie przygotować makaron orzo? Skład jest prosty. Do przyrządzenia orzo potrzebne są:

  • 500 g mąki pszennej lub semoliny;
  • 1 jajko;
  • 40 ml wody;
  • szczypta soli.

Wszystkie składniki połącz na stolnicy i ugniataj do uzyskania elastycznego, jednolitego ciasta. Kiedy będzie gotowe, podsyp stolnicę mąką i rozwałkuj ciasto cienko. Pokrój na malutkie prostokąty i lekko oprósz mąką.
Tak przygotowany makaron przełóż do garnka. Zakryj pokrywką i potrząsaj przytrzymując garnek za uchwyty. Dzięki temu prostokątny makaron lekko zroluje się i przybierze odpowiedni kształt. Domowy makaron orzo jest gotowy!

Jakie są najlepsze metody gotowania makaronu orzo?

Jak ugotować makaron orzo? Niektórzy obawiają się, że z uwagi na specyficzny kształt makaron orzo łatwo poskleja się albo będzie wymagał długiego gotowania – inaczej pozostanie twardy. Na szczęście, żadna z tych obaw nie ma wiele wspólnego z prawdą.

Makaron orzo – jak gotować?

Zacznij od odmierzenia odpowiedniej dla Ciebie porcji makaronu. W tym celu warto wykorzystać wagi kuchenne – dzięki temu makaronu na pewno Ci nie zabraknie ani nie będzie za dużo.
Następnie sięgnij po odpowiednich rozmiarów garnek (może to być garnek emaliowany, z powłoką ceramiczną albo garnek ze stali nierdzewnej). Zalej makaron wodą, dodaj szczyptę soli i ustaw na kuchence. Zagotuj, a potem zmniejsz moc palnika i przykryj makaron orzo. Ile gotować dla uzyskania idealnej konsystencji makaronu? Ok. 12-15 minut. Po tym czasie odcedź makaron i dodaj do przyrządzanego właśnie dania.

Do jakich potraw najlepiej pasuje makaron orzo?

Makaron orzo możesz podawać do każdego dania, do którego wykorzystałbyś inny typ makaronu albo ryż. Najbardziej popularne połączenia to:

  • makaron orzo z kurczakiem i warzywami;
  • makaron orzo jako dodatek do rzadkich zup, np. pomidorowej albo ogórkowej;
  • zapiekanka z makaronem orzo;
  • podwieczorek lub przystawka z makaronem orzo – sałatka ze świeżych warzyw.

Niezależnie od tego, które z dań zdecydujesz się przyrządzić, pamiętaj, by właściwie przechowywać w domu makaron orzo. Dzięki temu długo pozostanie świeży i idealnie nada się do użycia, gdy tylko przyjdzie Ci na to ochota.
Tak jak inne produkty sypkie, orzo warto od razu po przyniesieniu ze sklepu przełożyć do szczelnych pojemników. Świetnie sprawdzą się pojemniki plastikowe albo przeznaczone do tego słoiki.
Domowy makaron, po uprzednim podgotowaniu i ostudzeniu, przechowuj z kolei w zamrażarce. Rozsyp go na blaszkach lub tackach, a gdy będzie zamrożony, przełóż do woreczków.

Czy makaron orzo jest dobrym wyborem dla zdrowej diety?

Czy makaron orzo jest zdrowy? Tak, choć istnieją pewne przeciwwskazania do wprowadzania go do swojej diety.
Przede wszystkim makaron orzo tak jak inne makarony produkowane na bazie pszenicy, zawiera gluten. Ma też średni indeks glikemiczny. Jeśli wybierzesz makaron na bazie semoliny będzie to 60. IG makaronu pszennego wynosi z kolei 67.
Dużą zaletą makaronu orzo jest jednak fakt, że należy do produktów lekkostrawnych. Warto też sięgać po niego na diecie odchudzającej. Wbrew powszechnym mitom, podczas redukcji można jeść makarony – np. makaron orzo. Kcal w 100 g nieugotowanego makaronu to 350. Do przyrządzenia dobrze zbilansowanego posiłku zazwyczaj wykorzystuje się ok. 70 g makaronu, co dostarczy Ci ok. 230 kcal. Dodaj do tego warzywa, kawałek chudego mięsa lub ryby i pyszne, zdrowe danie gotowe!

Jakie są proste i kreatywne przepisy z użyciem makaronu orzo?

Co poza zupami i sałatką możesz przygotować na bazie makaronu orzo? Przepisy, po które warto sięgać to np. makaron orzo z sosem pomidorowym albo wariacja na temat risotto, gdzie makaronem zastępujesz ryż.
Świetnym pomysłem będzie też postawienie na dania kuchni śródziemnomorskiej, z której wywodzi się orzo makaron. Przepisy włoskie i greckie to np. pilaw czy zapiekanka z owocami morza.

Szukasz sposobu na urozmaicenie dań z makaronem? Wprowadź do swojej kuchni makaron orzo! Jest równie smaczny, jak inne typy makaronu, ale zdecydowanie odmieni wygląd wielu dań. I z pewnością zainspiruje Cię do większej kreatywności w kuchni!

Czytaj także:

Makaron konjac - to musisz o nim wiedzieć!
Makaron ryżowy - zobacz, jak wykorzystać go w swojej kuchni!
Makaron z tuńczykiem - proste, szybkie i pyszne danie!
Makaron sojowy - czy warto go spróbować?
Makaron ze szparagami - błyskawiczna kulinarna uczta!
Makaron tagliatelle - sprawdź 8 doskonałych przepisów!
Makaron z łososiem - pyszne danie w 5 odsłonach
Makaron z suszonymi pomidorami - pyszny obiad dla Ciebie!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel