Makaron sojowy – czy warto go spróbować?
Makaron sojowy znany jest przede wszystkim jako składnik dań azjatyckich. Chętnie też wybierany jest przez osoby aktywne, dbające o zdrowy styl życia. Czy rzeczywiście warto wprowadzić go do swojej diety? Jakie wartości odżywcze zawiera i do jakich dań można go zastosować? Sprawdziliśmy!
Co sprawia, że makaron sojowy jest wyjątkowy?
Makaron sojowy spośród wielu innych wyróżnia się pod każdym względem! Rozpoznasz go po specyficznym składzie, smaku i wyglądzie.
Po pierwsze, warto wiedzieć, że sojowy makaron niekoniecznie będzie wykonany z soi! Równie dobrze jako główny składnik znajdziesz w nim bataty, fasolę mung, a nawet… skrobię ziemniaczaną! Zawsze więc uważnie czytaj etykietę, aby mieć pewność, że wybrałeś dokładnie ten produkt, na którym Ci zależało.
Druga kwestia to wygląd i smak makaronu. Długie nitki makaronu sojowego są zawsze półprzezroczyste. Jego smak z kolei pozostaje bardzo neutralny. Dzięki temu w daniu, do którego został dodany wyczujesz głównie smak pozostałych składników.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić sojowy makaron do swojej diety, pamiętaj o jego właściwym przechowywaniu. Najlepiej trzymać go w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu. Po otwarciu makaron sojowy przełóż jednak do innego, szczelnego opakowania – dobrze sprawdzą się np. pojemniki plastikowe lub słoiki. Ważne jest to, aby zabezpieczyć makaron przed dostępem wilgoci – inaczej nie będzie nadawał się już do użytku.
Jakie składniki znajdziesz w makaronie sojowym?
Jakie substancje odżywcze zawiera makaron sojowy? Skład jest tutaj czynnikiem decydującym! Najlepiej stawiaj więc na wersje makaronu zawierające soję lub fasolę mung. Wówczas dostarczysz sobie najwięcej wartości odżywczych! Jakich?
Zarówno soja, jak i fasola mung to przede wszystkim dobre źródła łatwo przyswajalnego białka roślinnego. Obydwa typy strączków zawierają także spore ilości potasu i błonnika.
Czy makaron sojowy jest zdrowym wyborem w diecie?
Czy każdy może sięgać po makaron sojowy? Właściwości tego makaronu oraz ilość i jakość substancji odżywczych, których dostarcza sprawiają, że makaron sojowy polecany jest niemal wszystkim. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby z chorobami wynikającymi z niedoczynności tarczycy – soja w ich diecie nie jest zalecana.
Po makaron sojowy spokojnie mogą za to sięgać osoby chorujące na celiakię – nie zawiera on glutenu. Zadowoleni będą także diabetycy oraz chorzy z insulinoopornością – każda z tych grup może włączyć do swojej diety makaron sojowy. Indeks glikemiczny wynosi w jego przypadku zaledwie 30!
Wyjątkiem będzie tu jednak skrobiowy makaron sojowy. IG skrobi ziemniaczanej (tak jak mąki) wynosi aż 90!
Zależnie od tego, z czego powstał makaron sojowy, różna będzie też jego kaloryczność. Najlepiej pod tym względem znów wypada klasyczny, wykonany z fasoli mung lub soi, makaron sojowy. Kcal na 100 g to w tym przypadku zaledwie 157. Taki makaron będzie więc świetnym wyborem na każdej diecie – nawet odchudzającej!
Jakie są najlepsze metody przygotowania makaronu sojowego?
Jak ugotować makaron sojowy? W tym przypadku jest to o wiele łatwiejsze, niż Ci się wydaje!
Makaron sojowy – jak gotować i smażyć
Tak naprawdę makaron sojowy w ogóle nie wymaga gotowania! Wystarczy, że dobierzesz odpowiednich rozmiarów garnek (może to być garnek ze stali nierdzewnej, ceramiczny, żeliwny albo garnek emaliowany) i włożysz do niego porcję makaronu. Następnie zalej makaron wrzątkiem, przykryj i odstaw na ok. 10 minut. I to wszystko! Pod wpływem ciepła makaron napęcznieje, zwiększy swoją objętość i stanie się w pełni przezroczysty.
Możesz też usmażyć makaron sojowy. Przygotowanie zacznij od zalania go wrzątkiem na ok. 5 minut. Po tym czasie odcedź makaron i przełóż na rozgrzaną patelnię z dodatkiem oliwy. Smaż ok. 2-3 minuty.
Z czym najlepiej łączyć makaron sojowy w kuchni?
Jak wykorzystać w kuchni makaron sojowy? Z czym podawać? Najprościej będzie zastosować go jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej. Odmierzoną porcję makaronu (wykorzystaj wagi kuchenne!) dodaj np. do podsmażonych warzyw i tofu lub kurczaka. Posyp sezamem i gotowe!
To oczywiście niejedyna możliwość zastosowania w kuchni makaronu sojowego. Z czym podać go pod inną postacią? Użyj makaronu jako dodatku do zup (nie tylko azjatyckich!), sosów albo potraw typu curry.
Jakie proste potrawy możesz przygotować z makaronem sojowym?
Najbardziej znaną, a do tego szybką do przygotowania, potrawą jest makaron sojowy z kurczakiem. Wystarczy podsmażyć mięso, dodać mieszankę mrożonych warzyw chińskich i smażyć jeszcze kilka minut. Na koniec na patelnię dorzuć makaron (uprzednio namocz go we wrzątku 5 minut) i dopraw całość przyprawą curry, solą, pieprzem i imbirem.
Jeśli masz więcej czasu, zamiast mrożonych, wykorzystaj świeże warzywa. Dobrze sprawdzi się marchew, papryka, kapusta pekińska, pieczarki albo grzybki mun. W tym daniu kurczaka swobodnie wymienisz np. na krewetki lub tofu.
Makaron sojowy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych typów makaronu. Warto więc wprowadzić ją do swojej kuchni i traktować jako dodatek nie tylko do dań azjatyckich, ale też zupełnie klasycznych. Na pewno wyjdzie Ci to tylko na zdrowie!
Czytaj także:
Makaron konjac - to musisz o nim wiedzieć!
Makaron ryżowy - zobacz, jak wykorzystać go w swojej kuchni!
Makaron z tuńczykiem - proste, szybkie i pyszne danie!
Makaron ze szparagami - błyskawiczna kulinarna uczta!
Makaron tagliatelle - sprawdź X doskonałych przepisów!
Makaron orzo - do czego pasuje najlepiej?
Makaron z łososiem - pyszne danie w 5 odsłonach
Makaron z suszonymi pomidorami - pyszny obiad dla Ciebie!