Wielkanocne śniadanie - jak powinno wyglądać?
Potrawy wielkanocne i ich tradycja stoi na kilku ważnych filarach, a są nimi: żurek wielkanocny, jajka faszerowane, mazurek, sałatka, ćwikła, pasztet i babka wielkanocna. Ale co tak naprawdę jest podstawą? Śniadanie wielkanocne!
Śniadanie wielkanocne - najważniejszy świąteczny posiłek
Co jemy podczas wielkanocnego śniadania? Najczęściej są to produkty i dania, które znajdują się w koszyczku wielkanocnym (o tym, co powinno znaleźć się w świątecznym koszyczku, przeczytasz w artykule Co do koszyczka wielkanocnego? [wstawić link do opublikowanego artykułu]).
Koszyczek wielkanocny to podstawa śniadania wielkanocnego. W zasadzie wypełniony na bogato koszyczek wiklinowy wystarczyłby w zupełności na śniadanie, ale z racji tego, że jesteśmy bardzo gościnnym narodem, to i zjeść lubimy i potrafimy.
Co wkładamy do koszyczka?
● Baranka wielkanocnego – znak ofiary i męki Chrystusa.
● Jajko – symbolizuje nowe życie, narodziny.
● Wędlinę – symbolizuje bogactwo i dostatek.
● Chleb – symbolizuje Chrystusa – chleb życia dla chrześcijan.
● Chrzan – symbolizuje mękę Pańską, jej gorycz.
● Sól – chroni przed duchowym zepsuciem; pieprz – symbolizuje nieśmiertelność. (przyprawy najbezpieczniej umieścić w solniczce i pieprzniczce).
● Babkę – symbol doskonałości.
Koszyczek wielkanocny to nie jedyny punkt programu. Śniadanie wielkanocne w każdym polskim domu jest na bogato – żeby tradycji stało się zadość!
Do śniadania najlepiej pasuje ciepła herbata lub kawa parzone w zaparzaczu i imbryku. Pamiętaj, żeby wcześniej wybrać świąteczne filiżanki i spodki lub kubki ceramiczne.
Śniadanie wielkanocne - potrawy, które muszą znaleźć się na stole
Podczas śniadania wielkanocnego króluje ciasto. Najczęściej to mazurek, a obok niego babka - gotowana lub babka ucierana. W niemal każdym domu mazurek traktowany jest jako najważniejsza potrawa na śniadanie wielkanocne.
Chociaż wśród potraw na wielkanocne śniadanie mazurek przyjmuje rolę deseru, to w końcu Wielkanoc rządzi się swoimi prawami. Kruche ciasto to podstawa tradycyjnego mazurka, nadzienie od kajmaku, po masy orzechowe, chałwowe i wiele innych, ale największą atrakcją tego ciasta są „rysowane” na nich ozdoby.
Ciasto kruche:
● 300 g mąki pszennej
● 150 g masła
● 3 żółtka
● 80 g cukru
Nadzienie:
● słoiczek kwaśnego dżemu, na przykład dżem z czarnej porzeczki,
● puszka masy kajmakowej, gotowa masa kajmakowa przyspieszy wykonanie ciasta,
● do ozdoby: bakalie, orzechy, polewa czekoladowa.
Wykonanie:
1. Z podanych składników (zimnych) zagnieść w misce lub garnku ze stali nierdzewnej ciasto kruche, włożyć je lodówki na przynajmniej 1 godzinę.
2. Po godzinie ciasto rozwałkuj na kształt kwadratu, prostokąta lub jajka, od razu na papierze do pieczenia. Przyda się do tego wałek silikonowy. Boki przytnij, aby powstał ładny kształt. Z resztek ciasta zroluj w wałeczek i ułóż go na brzegach ciasta, kruchy spód nakłuj widelcem.
3. Na spodzie rozsmaruj dżem.
4. Ciasto na mazurek piecz w temperaturze 180 stopni C przez 25 minut.
5. Upieczone i wystudzone ciasto posmaruj lekko podgrzanym kajmakiem. Następnie udekoruj i odstaw do skruszenia.
Jajka faszerowane na Wielkanoc
Jajka faszerowane na wielkanocny stół można robić na wiele sposobów. Można je nadziewać przeróżnymi pastami na bazie żółtek, udekorować majonezem, a także panierować i smażyć na nieprzywierającej patelni w skorupkach. Niezależnie od sposobu wykonania - jajka faszerowane na Wielkanoc są niezbędnym elementem świątecznego okresu.
Jak zrobić jajka faszerowane na Wielkanoc? Poniżej przedstawiam prosty i szybki przepis!
Najlepsze jajka faszerowane na Wielkanoc faszerowane łososiem – składniki:
● 8 jaj ugotowanych w pojedynczym garnku na twardo,
● 200 g wędzonego łososia,
● 2 łyżki majonezu,
● 1 łyżka posiekanego koperku,
● sól i pieprz,
● szczypiorek do dekoracji.
1. Jaja obieramy i kroimy na połówki. Z każdej połówki wyjmujemy żółtko.
2. Łososia drobno siekamy, łączymy z rozgniecionymi żółtkami jaj, majonezem i posiekanym koperkiem. Doprawiamy solą i pieprzem.
3. Białka jaj nadziewamy powstałą pastą i dekorujemy szczypiorkiem. Talerz do jaj będzie doskonałym naczyniem do wyeksponowania naszego kulinarnego dzieła. W ten sposób nasze jajka faszerowane na Święta Wielkanocne będą cieszyć nie tylko podniebienie, ale także zmysł wzroku.
Sałatka gyros wielkanocna
Wielkanocna sałatka gyros to ulubiona sałatka Polaków. Warstwowa sałatka, która zaskarbiła sobie masę serc żądnych doskonałych wrażeń smakowych. Ta pyszna sałatka gyros na Wielkanoc sprawdzi się także przy innych okazjach, nigdy się nie nudzi, a ze stołu znika jako pierwsza.
Jak przygotować smaczną wielkanocną sałatkę gyros?
Składniki:
● podwójna pierś z kurczaka,
● 2 łyżki przyprawy gyros,
● 1 duża czerwona cebula,
● mały słoik ogórków konserwowych,
● puszka kukurydzy,
● 1 czerwona papryka,
● 1/2 kapusty pekińskiej,
● 4 łyżki ketchupu,
● 2/3 szklanki lub kubka majonezu,
● 1/3 szklanki jogurtu greckiego,
● 2 łyżki oleju rzepakowego,
● sól, pieprz.
1. Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy, kroimy w kosteczkę i oprószamy przyprawą gyros. Następnie odstawiamy na minimum 30 minut.
2. Przygotowanie warzyw: cebulę obieramy i kroimy w pióra, paprykę myjemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kosteczkę, ogórki konserwowe również kroimy w kosteczkę, kukurydzę odsączamy z zalewy. Z kapusty pekińskiej wykorzystujemy połowę z zieloną częścią, gdzie liście są cieńsze. Kapustę kroimy w cienkie paseczki.
3. Kurczaka smażymy na rozgrzanej patelni z olejem na złoty kolor, przez około 10 minut. W międzyczasie doprawiamy solą i pieprzem.
Składanie sałatki gyros:
Salaterka, jakiej będziemy używać, musi być przezroczysta, ponieważ z zewnątrz chcemy widzieć warstwy sałatki. Na dno wsypujemy usmażonego kurczaka. Następnie rozsmarowujemy na nim ketchup. Na ketchup kolejno wykładamy czerwoną cebulę, ogórki, kukurydzę oraz paprykę. Całość wielkanocnej sałatki gyros polewamy majonezem wymieszanym z jogurtem greckim. Na wierzch układamy posiekaną kapustę pekińską. Sałatka gyros na Wielkanoc gotowa!
Roladki na Wielkanoc
Roladki na Wielkanoc cieszą się dużym powodzeniem, a zwłaszcza wielkanocne roladki z szynki. W poszukiwaniu bezmięsnych potraw czytaj także: Wegańska Wielkanoc - jak ją zorganizować?
Jak przygotować roladki z szynki, czyli wielkanocne rollsy?
Składniki:
● 8 plastrów szynki gotowanej lub wędzonej,
● 8 ogórków małosolnych,
● 1 czerwona papryka,
● 200 g sałaty,
● 100 g serka śmietankowego,
● sól, pieprz do smaku.
1. Weź deskę do krojenia i paprykę pokrój w paseczki.
2. Sałatę umyj i osusz.
3. Plasterki szynki posmaruj cienką warstwą serka śmietankowego, posyp solą i pieprzem.
4. Na wierzchu ułóż sałatę, paski papryki oraz ogórki.
5. Szynkę zwiń w formę roladki z szynki, czyli wielkanocnego rollsa.
6. Gdyby całość się rozwijała, warto spiąć roladki na Wielkanoc wykałaczkami.
Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne?
Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne? Oprócz pyszności, które zostaną przygotowane, ważne jest aby stworzyć cudowną atmosferę podczas posiłku. Odpowiednia zastawa stołowa i sztućce to zdecydowanie ważny punkt przygotowań. Postaraj się o jak najpiękniejsze i odświętne zaprezentowanie swoich potraw. Bo to, jak wygląda śniadanie wielkanocne, działa na gości! W podkreśleniu piękna potraw świetnie nada się specjalny serwis obiadowy, który będzie używany głównie podczas uroczystości lub świąt.
W sklepie internetowym florina.pl dużą popularnością cieszy się serwis obiadowy Rococo marki Ćmielów. Składa się on z 6 talerzy głębokich, 6 talerzy płytkich oraz 6 talerzy deserowych. Jego przepiękna, dekoracyjna forma idealnie wpasuje się w świąteczny klimat. W temacie tego, jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne, nie możemy zapomnieć o najważniejszym - specjalnym miejscu dla pisanek! Do tego posłuży Ci talerz do jaj Fala Florina. Możesz również wybrać kieliszki do jaj, które będą wyglądać równie pięknie na stole. Pamiętaj także, by w domu mieć sprawny czajnik elektryczny lub klimatyczny czajnik ze stali nierdzewnej. W końcu ciepły napój do śniadania to podstawa!
Jak rozpocząć śniadanie wielkanocne?
Odpowiadając na pytanie, jak rozpocząć śniadanie wielkanocne, podpowiemy, że od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Warto, aby mieć w swojej kuchni odpowiednie akcesoria o różnej wielkości, aby móc ugotować wszystkie dania. Fajnym zamiennikiem do kompletu garnków może być naczynie żaroodporne, w którym upieczesz niektóre z dań w piekarniku. Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup specjalnej brytfanny, która łączy dwie możliwości - gotowanie (na każdej kuchence) i pieczenie.
Czytaj także:
Jak przechowywać żywność w lodówce. Triki i sposoby na przechowywanie jedzenia w twojej lodówce
Baranek wielkanocny - przepis na baranka z ciasta, masła i cukru
Przystawki na Wielkanoc – 4 pomysły!
Jaki dzbanek do herbaty najlepszy?
Jakie ciasto wielkanocne upiec?
Babka wielkanocna - przepis na tradycyjną babkę i nie tylko
Stroiki wielkanocne na stół - jak je zrobić samodzielnie?
Zadbaj o zdrowie w swojej kuchni.