Jak zrobić naleśniki z warzywami?
Naleśniki z warzywami to dobra alternatywa dla piątkowej ryby. Jednak nie warto się ograniczać – to danie sprawdzi się jako posiłek dla dzieci czy też lunch do pracy. Można spakować je na piknik i zajadać się nimi podczas niedzielnego obiadu. Pysznie zrobione naleśniki to danie idealne na wiele okazji. Tylko jak je zrobić?
Jak zrobić naleśniki z warzywami? Zacznij od dobrego ciasta
Jak przygotować naleśniki z warzywami? Zanim pomyślisz o idealnym farszu, który zasmakuje wszystkim domownikom, musisz zrobić perfekcyjne naleśniki. Jędrne, ale niezbyt grube. Delikatne, ale nie rozpadające się. Cieniutkie, chrupiące i dosłownie z kapką tłuszczu. Takie naleśniki można zawijać na wszystkie sposoby a nawet zapiekać. Naleśniki z warzywami wymagają zatem doskonałego ciasta. Jak je zrobić? Proporcje składników na ciasto naleśnikowe są banalnie proste do zapamiętania:
- dwie szklanki mąki,
- szklanka mleka,
- szklanka wody,
- dwa jajka.
To wszystko. Oczywiście możesz zrezygnować z jajek, jeśli robisz danie wegańskie. Dodaj tylko odrobinę sody oczyszczonej do masy. A zamiast mleka, użyj mleka roślinnego. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą rózgi lub trzepaczki bądź miksera czy blendera. Nieważne czego użyjesz – ważne, by w cieście nie znalazły się żadne grudki. Teraz czas na smażenie. Jakie patelnie nadają się do przygotowywania naleśników?
Wszelkie patelnie do naleśników, a zatem te o specyficznym wyglądzie, z bardzo niskimi ściankami, które umożliwiają smażenie idealnych, okrągłych naleśników. Spójrz chociażby na patelnię do naleśników Florina Bono, którą poleca Mateusz Gessler. Usmażysz na niej doskonałe placuszki.
- Patelnie teflonowe, które umożliwiają smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu. Możesz tylko posmarować powierzchnię olejem, dzięki czemu placuszki nie będą tłuste.
- Patelnie aluminiowe z odpowiednią powłoką, na przykład granitową czy tytanową. Również umożliwiają smażenie beztłuszczowe.
- Wszystkie patelnie nieprzywierające idealnie sprawdzą się do tego zadania. Jeśli chcesz wykorzystać patelnie stalowe, postaw na takie, które pokryte są nieprzywierającą powłoką.
Gdy masz już ciasto i patelnię, czas zacząć smażyć naleśniki. Wylej niewielką ilość ciasta na patelnię i poczekaj, aż boki zaczną się rumienić i odchodzić od patelni. Przerzuć naleśnik za pomocą łopatki i przysmaż placek z drugiej strony. Skoro masz już idealne naleśniki, przyszedł czas na farsz.
Czytaj także:
- Jakie patelnie są niezbędne w kuchni?
- Naleśniki na słono - 6 przepisów
- Ciasto na naleśniki - podstawowy przepis
Naleśniki z warzywami na patelnię
Jak przyrządzić naleśniki z warzywami w kilka minut? Sięgnij po warzywa na patelnię. Naleśnik z warzywami w takim wydaniu będzie gotowy już po kilku minutach. Wystarczy wrzucić mrożone warzywa na patelnię, a następnie przysmażać je tak długo, jak zaleca producent mieszanki. Warzywa musisz następnie zawinąć w naleśnik. Możesz dodać także odrobinę startego sera, który doskonale podbije smak warzyw. I to wszystko. Jeśli masz mało czasu, by zrobić obiad, zawsze możesz sięgnąć po taką mieszankę mrożonek. Naleśniki z warzywami mrożonymi są równie zdrowe, co te ze świeżymi warzywami.
Czytaj także:
- Naleśniki ze szpinakiem? Sprawdź 5 wariacji na ich temat!
- Cienkie naleśniki - na krokiety i nie tylko!
- Naleśniki amerykańskie - sprawdzony przepis
Naleśniki z warzywami po meksykańsku
Czas na meksykańską fiestę! Przygotuj farsz warzywny, który będzie kojarzyć się z upalnym latem w Meksyku. Nie musisz dodawać do niego mięsa. Będzie pyszny bez niego. Na patelni podsmaż cebulę pokrojoną w kostkę z odrobiną czosnku. Dodaj puszkę fasoli i małą puszkę kukurydzy. Przysmażaj przez chwilę. Dodaj pokrojoną czerwoną paprykę i papryczkę chili. Całość zalej pomidorkami z puszki. Pozwól, by warzywa gotowały się w pomidorowej pulpie, a następnie dodaj przyprawy – ostrą paprykę i posiekaną kolendrę. Taki farsz nałóż na naleśniki i podawaj z kwaśną śmietaną. Pyszności!
Czytaj także:
- Dutch baby - jak zrobić ten nietypowy naleśnik?
- Naleśniki kokosowe. Przepis na naleśniki z mlekiem kokosowym
- Przepis na kolorowe naleśniki, które wygonią nudę z Twojego domu!
Naleśniki z warzywami – zapiekane
Jak się robi naleśniki z warzywami, które sprawią, że nawet niejadkom pocieknie ślinka? Proste – trzeba je zapiec! Tak, naleśniki zapiekane z warzywami to prawdziwe niebo w gębie, także dla tych, którzy wcale nie są zwolennikami naleśników. Jak je zrobić? Zacznij od usmażenia naleśników i wybrania farszu. Tu doskonale sprawdzi się prosty farsz z pieczarkami, ale także farsz meksykański, o którym pisaliśmy powyżej. Nałóż farsz na naleśnik i zawiń placek tak, by powstał z niego kwadrat. Najpierw zwiń lewą i prawą stronę naleśnika do środka, później to samo zrób z górą i dołem. Tak przygotowany placek przełóż do naczynia żaroodpornego. Zalej go ulubionym sosem – na przykład pomidorowym lub beszamelowym. Posyp całość startym żółtym serem i włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Naleśnikowi wystarczy 10 minut w piekarniku – tyle, by ser zdążył się pięknie rozpuścić. Takie naleśniki to idealne danie dla głodomorów. Jest bardzo sycące.
Naleśniki z warzywami i serem
Każdy farsz warzywny będzie jeszcze lepszy, jeśli dodasz do niego starty ser. Aby pięknie się rozpuścił, warto dodać go jeszcze na patelni, gdy naleśnik będzie już gotowy. Jak to zrobić? Na rozgrzanej patelni połóż placek, a na nim ułóż warzywny farsz. Może to być naleśnik z warzywami i pieczarkami czy też cukinią i papryką. Posyp całość serem i zawiń naleśnik tak, jak w powyższym przepisie. Najpierw boki, później góra i dół do środka. Smaż przez chwilę, a następnie przerzuć naleśnik, by mógł przysmażyć się również z drugiej strony. Pod wpływem ciepła ser rozpuści się i będzie pięknie się ciągnąć. Tak przygotujesz chociażby naleśniki z warzywami i mozzarellą – ten ser świetnie sprawdzi się w towarzystwie pomidorów oraz grillowanej cukinii.
Jak przygotować naleśniki z warzywami? Przepis, jak widzisz, jest banalnie prosty. Wystarczy dobrze usmażony naleśnik i ulubione warzywa oraz przyprawy. Tak szybki i pyszny obiad warto przygotowywać nie tylko w piątek zamiast ryby.