Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Makaron włoski – co musisz o nim wiedzieć?

2024-03-25
Makaron włoski – co musisz o nim wiedzieć?

Włochy kulinarnie najczęściej kojarzą się jednoznacznie: z makaronami, serwowanymi na wiele różnych, przepysznych sposobów! Chciałbyś odtworzyć te smaki również w swoim domu? Nic prostszego! Poświęć chwilę na dobranie makaronu odpowiedniego typu i działaj!

włoski makaron

Jakie są włoskie makarony?

Prawdziwy włoski makaron, niezależnie od jego rodzaju, rozpoznasz po wyjątkowym smaku i aromacie. Dlaczego? Kuchnia włoska słynie z prostoty – dania na pierwszy rzut oka nie wydają się wyszukane, często do ich przygotowania wystarczy kilkanaście minut i ogólnodostępne składniki. A jednak włoskiego makaronu nie pomylisz z żadnym innym! Wszystko dlatego, że Włosi stawiają na jakość. Produkty stosowane w kuchni muszą być świeże i aromatyczne – zasada ta dotyczy także makaronu. Stąd też jego charakterystyczny smak!

Makaron włoski - rodzaje

Makarony, które najbardziej kojarzą się z włoską kuchnią to oczywiście lasagne oraz gotowany al dente włoski makaron spaghetti. Długie nitki mogą powstawać z mąki durum, klasycznej mąki pszennej albo jako makaron bezglutenowy. Z łatwością znajdziesz więc wśród nich swój ulubiony rodzaj!
Lasagne i spaghetti to oczywiście nie wszystkie włoskie propozycje! Tradycyjny makaron włoski to także:

  • Tagliatelle, pappardelle i fettuccine, czyli makarony określane wspólnym mianem "wstążki". Są to płaskie, długie makarony, serwowane najczęściej z dodatkiem sosu (serowego, pomidorowego albo śmietanowego). Czym się różnią? Przede wszystkim kształtem! Fettuccine jest najwęższym, a pappardelle najszerszym z wymienionych makaronów. Tagliatelle, czyli średniej szerokości wstążki, to najczęściej typowy makaron jajeczny.
  • Penne i tortiglioni, czyli różne rodzaje makaronów rurki. Penne to popularne rurki o skośnie ściętych krawędziach. Krawędzie tortiglioni są równe. Makaron ma też charakterystyczną, chropowatą strukturę z zakręconymi, skośnymi rowkami. Dzięki temu idealnie nadaje się do podawania z dowolnym sosem – rowki ułatwiają dobre połączenie się składników.
  • Fusilli – makaron w Polsce znany pod nazwą świderki. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów makaronu o wszechstronnym zastosowaniu. W sklepach znajdziesz go w wielu wersjach: jako makarony pełnoziarniste (np. wykonane z pszenicy durum), klasyczne włoskie makarony pszenne albo bezglutenowe.
  • Farfalle – makaron kokardki. Świetnie smakuje jako dodatek do sosów i zapiekanek.
  • Makarony do nadziewania, czyli cannelloni (duże rurki) oraz conchiglie (muszle). Oryginalny makaron włoski o takich kształtach nadziewanym bywa najczęściej mięsem mielonym i sosem pomidorowym lub beszamelowym. Przygotujesz je jednak także w wersjach wegetariańskich.

Jak wybrać włoski makaron i z czym go podać?

Czym kierować się, kiedy wybierasz włoski makaron? Zwróć przede wszystkim uwagę na jego kolor i skład. Prawdziwy makaron to głównie mąka, odrobina soli i wody. Jeśli stawiasz na wersję jajeczną, w składzie pojawią się także jajka, a makaron zyska piękny, żółty kolor. I to wszystko! Jeśli więc na opakowaniu makaronu znajdujesz o wiele więcej składników, lepiej sięgnij po kolejne!
Pamiętaj też, że duże znaczenie ma również kształt makaronu i jego rozmiar. Do sosów świetnie pasują większe makarony (penne, farfalle czy tagliatelle). Lepszym wyborem do zup będą z kolei makarony mniejszych kształtów – cienkie nitki albo conchigliette piccolo, czyli małe muszelki.
Kiedy już w Twojej kuchni pojawią się włoskie makarony, zadbaj o ich właściwe przechowywanie. Dzięki temu długo będą nawały się do spożycia – nawet przez kilka kolejnych miesięcy! Wybierz chłodne, ciemne miejsce – może to być spiżarnia albo wnętrze szafki kuchennej oddalonej od okien, piekarnika, grzejników i zmywarki.
Makarony, najlepiej zaraz po przyniesieniu ze sklepu, przełożyć w szczelnie zamykane pojemniki. Idealne będą większe słoiki albo pojemniki plastikowe. W ten sposób zabezpieczysz makaron przed wilgocią oraz atakiem moli spożywczych.

Makarony włoskie – odkryj najlepsze smaki słonecznej Italii!

Czy wiesz, że włoskie makarony to nie tylko popularne wersje przyrządzone z mąki, wody i dodatku jajek? Włosi do makaronów dodają czasem także inne składniki, dzięki czemu nawet proste dania smakują naprawdę wyjątkowo! Przykład? Włoski makaron cytrynowy, czyli fettuccine albo tagliolini al limone. W trakcie wyrabiania makaronu dodawany jest do niego sok z cytryny, co zmienia aromat i smak gotowego makaronu.
Równie popularne jest przygotowywanie makaronów z dodatkiem szpinaku, marchwi albo buraków. Dodatki te wpływają nie tylko na smak makaronu, ale i jego kolor. Serwowane dania nabierają więc oryginalnego charakteru! O wiele łatwiej też zaskoczyć nimi domowników i zaproszonych gości.

Makarony włoskie – nie tylko w klasycznym wydaniu

Jak serwować włoskie makarony? Tak naprawdę świetnie sprawdzą się one nie tylko jako dania obiadowe! We Włoszech makarony podawane są także jako składnik deseru albo smakowitej kolacji.
Najważniejsze jest jednak odpowiednie ich przygotowanie! Na początek dobrze dobierz garnek do gotowania makaronu. Nie ma znaczenia, czy postawisz na garnek ze stali nierdzewnej, ceramiczny, czy też garnek emaliowany – o wiele ważniejszy jest jego rozmiar. Dobierz go tak, by móc swobodnie mieszać makaron. Zwróć też uwagę na fakt, że włoskie makarony zawsze nieco zwiększają objętość w czasie gotowania.
Dobrym pomysłem w przypadku gotowania spaghetti będzie też postawienie na wysoki garnek do szparagów. Ile makaronu ugotować? Prawdopodobnie żadna ilość się nie zmarnuje, bo makarony włoskie można jeść bez przerwy! Jeśli jednak jesteś na diecie odchudzającej, pozostań przy ilości ok. 70-80 g suchego makaronu na osobę. Właściwą porcję szybko odmierzysz, jeśli sięgniesz po wagi kuchenne.
Jak podawać makarony? Poza klasycznymi daniami, warto zaserwować bliskim na obiad zapiekanki – np. z sosem grzybowym lub śmietanowym. Mniejsze makarony włoskie świetnie sprawdzą się też jako dodatki do sałatek albo dań na słodko. Podawaj je wówczas z owocami i bitą śmietaną.

Jaki jest najlepszy włoski makaron?

Szukasz najlepszego, najsmaczniejszego włoskiego makaronu? Przygotuj go samodzielnie! Potrzebujesz jedynie kilku składników.

Makaron włoski - przepis

Przygotuj szklankę mąki (może to być mąka pełnoziarnista żytnia, semolina albo klasyczna mąka pszenna), 2 jajka, 1/2 łyżeczki soli oraz odrobinę wody.
Przesiej mąkę na stolnicę i zrób wgłębienie na środku. Wbij jajka, dodaj sól i zagniataj ciasto. Makaron powinien być sprężysty i jednolity – jeśli ciasto jest zbyt twarde, porcjami dolewaj wodę. Gotowe ciasto rozwałkuj i pokrój w dowolne kształty. Oprósz mąką i susz na bawełnianych ściereczkach albo od razu ugotuj.

Włoski makaron bez jajek - przepis

Makaron przygotujesz także bez dodatku jaj. Potrzebujesz ok. 200 g mąki, 1/2 łyżeczki soli i ok. 100 ml gorącej wody. Przesiej mąkę na stolnicę, zrób pośrodku wgłębienie i porcjami dodawaj wodę. Zagniataj ciasto, aż będzie jednolite i dość elastyczne. Następnie rozwałkuj i pokrój lub nadaj kształt za pomocą maszynki do makaronu.
Włoski makaron nie ma sobie równych! Jego kolor, konsystencja i smak sprawiają, że pysznie smakuje z dowolnymi dodatkami. Przekonasz się o tym również we własnej kuchni – sięgnij więc po prawdziwe, włoskie makarony i w kilka minut wyczaruj pyszny obiad dla bliskich.

Czytaj także:
Makaron z pesto - pyszny klasyk!
Makaron domowy - poznaj najlepsze przepisy!
Makaron pełnoziarnisty - czy warto na niego stawiać?
Cannelloni - pyszna potrawa dla całej rodziny!
Makaron łazanki - jak go wykorzystać w swojej kuchni?
Makaron Rigatoni - poznaj 4 najlepsze przepisy!
Zapiekanka makaronowa - jak zrobić idealną?
Z czym zrobić makaron na szybko - 6 propozycji!

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel