Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przypalona patelnia - jak ją wyczyścić

2022-11-28
Przypalona patelnia - jak ją wyczyścić

Przypalona patelnia - jak ją wyczyścić

Dzisiejszy artykuł poświęcimy tematowi przypalonej patelni. Nawet najbardziej doświadczonym kucharzom zdarza się doprowadzić do przypalenia na patelni. Na szczęście - większość takich wypadków udaje się bez większych problemów naprawić. Zanim więc wyrzucisz drogi kuchenny sprzęt, sprawdź, jak wyczyścić przypaloną patelnię.

Przypalona patelnia, czyli kilka słów o nieuniknionych kuchennych wypadkach

Błędów w kuchni nie popełniają tylko ci, którzy nie gotują. Na palnikach kuchenki miałaś 5 garnków i patelni na raz? Zapomniałaś na chwilę wymieszać potrawę i czujesz charakterystyczny swąd dochodzący z kuchni? Przypalone patelnie nie są oznaką kulinarnej porażki, a jedynie zabiegania. Weź głęboki oddech i poznaj bezpieczne sposoby, jak czyścić przypaloną patelnię tak, by ta służyła Ci jeszcze przez wiele lat!

Czym wyczyścić przypaloną patelnię?

Nie ma uniwersalnego sposobu na to, czym wyczyścić przypaloną patelnię. Aby proces pozbywania się uciążliwych zabrudzeń przebiegł bez szkody na naszym sprzęcie kuchennym, musisz wiedzieć, z czego wykonana jest patelnia i jaką ma powłokę. To od materiału patelni zależy to, jak będziesz postępować, chcąc ją doczyścić. Poniżej znajdziesz odpowiedź na to, jak wyczyścić przypaloną patelnię teflonową, ceramiczną i żeliwną. Piszemy także o tym, jak umyć przypaloną patelnię od spodu, a także co zrobić, gdy zdarzy Ci się przypalenie patelni na indukcji.

Przypalona patelnia teflonowa

Patelnie teflonowe to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Dlaczego? Teflon jest odporny na bardzo wysokie temperatury i mechaniczne uszkodzenia. Teflonowe patelnie nieprzywierające to produkty do zadań specjalnych, które umożliwią Ci gotowanie bez używania nadmiernej ilości tłuszczu. Mimo wielu zalet patelnie teflonowe, jak wszystkie inne modele nie są niezniszczalne. Co zrobić, gdy przypalona patelnia teflonowa wraz ze swądem spalenizny wkradła się do Twojego życia?

Czyszczenie przypalonej patelni teflonowej nie jest trudne, jednak aby zrobić to bezpiecznie - musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim przypalonej patelni teflonowej nie można czyścić przy pomocy mocnych chemikaliów. Odrzuć także wszelkie kuchenne drapaki i gąbki przeznaczone do szorowania mocnych zabrudzeń. Czyszczenie przypalonej patelni teflonowej powinno być możliwie delikatne - nie chcemy w końcu naruszyć powłoki. Jak więc doczyścić przypaloną patelnię?

Zacznij od namoczenia patelni w gorącej wodzie. W ten sposób najtwardsze resztki jedzenia powinny zmięknąć. Podważ je delikatnie drewnianą lub silikonową łyżką i wyrzuć. Czym wyczyścić przypaloną patelnię teflonową? Użyj do tego miękkiej gąbki i łagodnego płynu do mycia naczyń. Co, jeśli ten okazuje się za słaby? W sytuacji przypalonej patelni od spodu, jak i wewnątrz pomoże domowa pasta z sody oczyszczonej i odrobiny wody utlenionej. Taką mieszanką nałóż na przypaloną patelnię od spodu lub wewnątrz i zostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie opłucz teflonową patelnię gorącą wodą. Korzystasz z patelni teflonowej? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Patelnia teflonowa - jak o nią dbać?.

Przypalona patelnia ceramiczna

Powłoki ceramiczne występują zarówno na patelniach aluminiowych, jak i patelniach stalowych. Patelnie ceramiczne są często wybierane przez panie i panów domu, ponieważ stanowią bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych patelni. Dlaczego? Powłoka ceramiczna jest niereaktywna, dlatego jej kontakt z żywnością jest w pełni bezpieczny. Ponadto wysokiej jakości patelnie ceramiczne pozwalają na smażenie potraw z użyciem małej ilości tłuszczu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ceramicznych patelni do naleśników.

Zostając przy temacie naleśników - to danie niestety dość często nie wychodzi ze względu na za długie trzymanie ciasta naleśnikowego na kuchence. Efekt? Przypalona patelnia ceramiczna. W jaki sposób ją doczyścić?

Do przypalonej patelni ceramicznej musimy podejść z dużą cierpliwością. Co na przypaloną patelnię sprawdzi się najlepiej? Zanim zaczniesz czyścić model pokryty powłoką ceramiczną, koniecznie poczekaj, aż patelnia ostygnie. To bardzo ważne.

Do czyszczenia przypalonej patelni ceramicznej używamy ciepłej wody, ale nie wrzątku. A prócz wody, czym wyczyścić przypaloną patelnię? Tu pomocny okaże się łagodny płyn do naczyń oraz miękka gąbka lub ścierka. Podobnie jak w przypadku przypalonej patelni teflonowej, warto w pierwszej fazie czyszczenia zalać patelnię ceramiczną gorącą wodą i zostawić resztki jedzenia do namoczenia przez około pół godziny. Po tym czasie, używając drewnianych lub silikonowych sztućców, pozbądź się największych resztek.

Pozostałe zabrudzenia powinny bez problemu zejść podczas opłukiwania i delikatnego mycia gąbką. Zarówno przypaloną patelnię od spodu, jak i wewnątrz myjemy przy użyciu miękkich materiałów. Drapiące i mocno szorujące gąbki, a także inne ścierne środki czyszczące mogą uszkodzić powłokę ceramiczną. W ten sposób zarysowana patelnia będzie jeszcze częściej przypalała nasze jedzenie, a problem czyszczenia przypalonej patelni będzie się tylko wzmacniał.

Jak usunąć przypalenia z patelni ceramicznej, jeśli ta metoda nie przyniosła skutku? Sprawdzonym sposobem na przypaloną patelnię jest wsypanie do jej środka dwóch lub trzech łyżek sody oraz zalanie jej gorącą wodą. W kolejnym kroku doprowadź mieszankę do wrzenia i gotuj przez 15 minut. Po takiej kąpieli sodowej przypalenia na patelni powinny bardzo szybko zniknąć przy pomocy kilku ruchów gąbki do naczyń.

A co jeśli przypalenia na patelni wciąż nie chcą zejść? Alternatywą do dwóch pierwszych sposobów jest zalanie patelni octem winnym i pozostawienie jej w ten sposób na minimum 24 godziny. Po tym czasie resztki jedzenia odejdą bez problemu. Natomiast jeśli to przypalona patelnia od spodu stanowi kłopot - włóż ją do dużej miski i wlej butelkę octu tak, by przykryła cały spód. Ocet jest bezpiecznym, domowym sposobem, który skutecznie pomoże wyczyścić przypaloną patelnię ceramiczną. Wystarczy jeden dzień, a naczynie będzie jak nowe!

Jeśli chcesz korzystać z patelni ceramicznych, sprawdź nasz artykuł Patelnia ceramiczna. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak jej używać?

Przypalona patelnia żeliwna

Patelnie żeliwne cieszą się także dużą popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, długotrwałe utrzymywanie temperatury oraz równomierne nagrzewanie. Niestety - równie często z ich udziałem możesz doprowadzić do niezbyt pożądanych sytuacji. Jak czyścić przypaloną patelnię żeliwną?

Z odpowiedzią na pytanie, jak usunąć przypalenia z patelni, przyjdzie piekarnik. Przypaloną patelnię żeliwną włóż na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 200℃. Następnie na przypalone dno patelni wsyp sól i szoruj przy pomocy… połówki ziemniaka. Kolejny etap tego domowego sposobu na to, czym wyczyścić przypaloną patelnię to spłukanie zabrudzeń letnią wodą i osuszenie patelni przy pomocy ręcznika bawełnianego lub papierowego. O czym warto jeszcze pamiętać w kontekście czyszczenia przypalonej patelni? Po pierwsze, żeliwnych modeli nie myjemy w zmywarce. Po drugie, zanim zaczniemy usuwać zanieczyszczenia, poczekajmy, aż przypalona patelnia ostygnie. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że na powierzchni naczynia powstaną pęknięcia.

Przypalona patelnia na indukcji

Płyty indukcyjne są świetną alternatywą dla domowych kucharzy. Są bezpieczne w użyciu, bardzo wygodne, a do tego łatwo się je czyści. Co jednak, jeśli musimy zmierzyć się z przypaloną patelnią na indukcji? Samo naczynie myjemy zgodnie ze wcześniejszymi wskazówkami, wiele zależy od tego, z czego jest wykonana patelnia.

Wyzwaniem jest natomiast bezpieczne i skuteczne umycie mocno zabrudzonej indukcji. Płyta jest dużo delikatniejsza od tradycyjnych kuchenek. Do mycia indukcji używaj specjalnych środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia delikatnych powierzchni.

Do czyszczenia płyty używamy niewielkiej ilości środka czyszczącego. Rozprowadzamy go po całej powierzchni i pozostawiamy przez około 10 minut. Po tym czasie czyścimy płytę miękką gąbką lub ściereczką. Płyty indukcyjnej, podobnie jak przypalonych patelni, nigdy nie szorujemy ostrymi gąbkami lub druciakami.


Czytaj także:

Patelnia granitowa - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem!
Patelnia - jaką wybrać?
Patelnia aluminiowa - czy jest zdrowa?
Patelnia - rodzaje i zastosowania

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel