Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rogaliki z ciasta francuskiego – jak zrobić najlepsze?

2023-11-16
Rogaliki z ciasta francuskiego – jak zrobić najlepsze?

Lekkie, chrupiące rogaliki z ciasta francuskiego to pomysł na idealny wręcz podwieczorek! Ich przygotowanie zajmie Ci dokładnie tyle czasu, ile możesz poświęcić – to od Ciebie zależy, czy samodzielnie przyrządzisz ciasto francuskie, czy sięgniesz po gotowy płat. Z naszymi poradami w obu przypadkach będzie pysznie!

rogaliki francuskie

Przepis na rogaliki z ciasta francuskiego - składniki i wykonanie

Rogaliki z ciasta francuskiego przygotujesz w dwóch wersjach. Jako podwieczorek świetnie sprawdzą się rogaliki z ciasta francuskiego na słodko. Jeśli jednak planujesz wyjątkowe śniadanie albo kolację, przygotuj rogaliki z ciasta francuskiego na słono. Przepis na ciasto w obydwu przypadkach jest niemal identyczny.
Przygotuj składniki:

  • 300 g mąki pszennej;
  • 300 g masła;
  • ⅓ szklanki zimnej wody;
  • 1 łyżeczkę soli (jeśli przygotowujesz rogaliki z ciasta francuskiego na słono);
  • 5 łyżek cukru i szczypta soli (do wersji na słodko).

Przyda Ci się także duża miska oraz klasyczne akcesoria do pieczenia jak blaszka i papier do pieczenia.
Realizację przepisu na rogaliki z ciasta francuskiego zacznij od przesiania mąki do miski (w tym celu warto wykorzystać przesiewacz do mąki). Dodaj pokrojone w drobną kostkę masło, cukier i sól (albo tylko sól, zależnie od wybranej wersji ciasta). Posiekaj wszystko nożem, a potem rozcieraj palcami.
Łyżką dodawaj wodę (po 1 łyżce), aż ciasto będzie sprężyste i możliwe stanie się formowanie go. Gotowe ciasto uformuj w kulę, owiń folią spożywczą i przełóż do lodówki na ok. 45 minut.
Schłodzone ciasto wyjmij z lodówki i wyłóż na oprószoną mąką stolnicę. Rozwałkuj, a potem złóż 2 razy i ponownie rozwałkuj. Złóż, owiń folią i odłóż do lodówki na 30 minut. Całą procedurę (rozwałkowanie, składanie, schładzanie) powtarzaj 2-3 razy.

Czy można kupić gotowe ciasto francuskie i czy jest równie dobre? Co robić, gdy brakuje czasu?

Nie masz czasu, by samodzielnie przygotować ciasto francuskie? Nic nie szkodzi – sięgnij po prostu po gotowe. Rogaliki z gotowego ciasta francuskiego również będą bardzo smaczne. Przed zakupem sprawdź tylko dokładnie skład ciasta – im krótszy i bardziej naturalny, tym lepiej.
Rogaliki z ciasta francuskiego gotowego, tak jak te z samodzielnie przyrządzonego, możesz podawać zarówno ze słodkim, jak i wytrawnym nadzieniem.= Wszystko zależy od Twoich upodobań.

Jak zrobić rogaliki z ciasta francuskiego? Kilka podstawowych zasad

Zastanawiasz się, jak zrobić rogaliki z gotowego ciasta francuskiego? To bardzo proste! Prostokątny płat ciasta lekko rozwałkuj. Następnie potnij go na trójkąty. Na każdym umieść wybrane nadzienie (po szerszej stronie) i zwiń rogalik.
Blachy do pieczenia wyłóż papierem i ułóż na nim rogaliki. Zapiekaj kilka minut, do zrumienienia ciasta. Jeśli chciałeś przyrządzić mini rogaliki z ciasta francuskiego, płat ciasta przekrój najpierw wzdłuż na pół. Dopiero potem dziel go na trójkąty.
A jak zrobić rogaliki z ciasta francuskiego przygotowanego w domu? Niemal dokładnie tak samo! Przygotowane wcześniej, schłodzone w lodówce ciasto rozwałkuj na kształt prostokąta lub koła. Wycinaj trójkąty, zawijaj i piecz do zrumienienia się ciasta.

Jakie nadzienia pasują do rogalików z ciasta francuskiego? Wybierz swój ulubiony wariant!

Rogaliki z ciasta francuskiego możesz podawać jako śniadanie, kolację, podwieczorek albo przystawkę na przyjęciu. Tylko od Ciebie zależy, co znajdzie się w środku – możliwości są w zasadzie nieograniczone!
Na słodko świetnie smakują:

  • rogaliki z ciasta francuskiego z nutellą lub innym kremem kakaowym;
  • rogaliki z ciasta francuskiego z czekoladą (sprawdzi się każda, pokrojona na mniejsze kawałki);
  • wersje ze świeżymi owocami, a zwłaszcza rogaliki z ciasta francuskiego z jabłkiem;
  • rogaliki z ciasta francuskiego z budyniem albo masą budyniowo-serową;
  • rogaliki z ciasta francuskiego z jabłkami przesmażonymi z cynamonem albo zamienionymi w gęsty mus.

Popularne jest także pieczenie rogalików wytrawnych. W takiej wersji świetnie smakują rogaliki z ciasta francuskiego z serem i szynką, pieczarkami albo salami. Możesz też przyrządzić je z dodatkiem pomidorów albo papryki.

Czy jest jakaś specjalna technika zawijania rogalików? Nasze kuchenne triki

Wiele osób dopiero rozpoczynających swą przygodę w kuchni zastanawia się, jak zawijać rogaliki z ciasta francuskiego. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne – wymaga jednak odrobiny precyzji i… treningu.
Jak więc przygotować idealne rogaliki z ciasta francuskiego? Jak zawijać ich końce? Zawsze zaczynaj od pokrojenia ciasta w trójkąty. Potem zwijaj je od najszerszej części (podstawy). Wierzchołek trójkąta staraj się schować pod spód, aby nie sterczał na szczycie rogalika – odegnie się do góry w czasie pieczenia. Końce rogalików zakrzywiaj z kolei tak, by wypiek przypominał półksiężyc. Rób to delikatnie, by nie przerwać ciasta!

Jakie są odpowiednie temperatury i czasy pieczenia? Jak upiec idealnie rumiane rogaliki?

Kolejną istotną kwestią jest samo pieczenie rogalików. Zawsze w tym celu warto sięgać po artykuły jednorazowe do pieczenia, a zwłaszcza papier do pieczenia. Dzięki niemu rogaliki nie przylgną do powierzchni blachy i łatwiej będzie wyjąć je z piekarnika. Jak długo i w jakiej temperaturze piec rogaliki z ciasta francuskiego? Wszystko zależy od rozmiarów rogalików i… rodzaju nadzienia!

Rogaliki z ciasta francuskiego - ile piec

Słodkie rogaliki z ciasta francuskiego zwykle są gotowe po ok. 15-18 minutach pieczenia. Piekarnik ustaw na 200°C i umieść blachę z rogalikami na środkowej półce. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy używasz domowego, czy gotowego ciasta.
Nieco dłużej przyrządza się słone wersje wypieków. Ile piec rogaliki z ciasta francuskiego na słono? Najlepiej ok. 20 minut. Wówczas zyskasz pewność, że nadzienie będzie ciepłe i uzyska odpowiednią konsystencję (zwłaszcza dotyczy to żółtego sera).
Pamiętaj jednak, by zawsze kontrolować stopień zrumienienia rogalików – może się okazać, że będą gotowe wcześniej.

Jak serwować i przechowywać gotowe wypieki? Zachowaj ich smak na dłużej!

Jak przechowywać rogaliki z ciasta francuskiego, by długo były świeże? Najlepiej włożyć je do szczelnie zamkniętego pojemnika, którego dno wyłożysz ręcznikiem papierowym – wchłonie on wilgoć, a rogaliki dłużej pozostaną chrupiące.
Gotowe słodkie wypieki przed podaniem możesz obsypać cukrem pudrem albo polać lukrem.

Ciasto francuskie ma wielu zwolenników – jest lekkie i cudownie rozpływa się w ustach! Ty też do nich należysz? W takim razie przygotuj domowe rogaliki z ciasta francuskiego i ciesz się pyszną przekąską, gdy tylko przyjdzie Ci na to ochota!

Czytaj także:
Rogale świętomarcińskie – jak zrobić je w domu?
Rogaliki z czekoladą – pyszna przekąska!
Rogaliki z marmoladą – jak je zrobić!
Rogaliki z serem, orzechami – i czym jeszcze?!
Ciasteczka dyniowe – jak je zrobić? 5 pomysłów
Przepis na babeczki dyniowe – na Halloween i nie tylko!
Rogaliki drożdżowe – sprawdź najlepsze przepisy!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel