Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rogaliki z marmoladą – jak je zrobić?

2023-11-24
Rogaliki z marmoladą – jak je zrobić?

Najbardziej klasyczna wersja słodkich rogalików – i prawdopodobnie jedna z najsmaczniejszych. Mowa oczywiście o rogalikach z marmoladą! Jak zrobić je w domu, by smakowały, niczym przyniesione z najlepszej cukierni, a do tego zachwycały starannością wykonania? Znamy na to sposoby!

rogaliki z marmoladą

Jaką marmoladę wybrać dla najlepszego smaku rogalików? Zwróć uwagę na konsystencję!

Duże znaczenie dla osiągnięcia najlepszych rezultatów podczas pieczenia ma to, na jaką marmoladę do rogalików się zdecydujesz. I nie chodzi tu tylko o jej smak (ten dobierz wedle własnego uznania)!
Jeśli marmolada będzie zbyt płynna, trudniej będzie Ci złożyć piękne rogaliki. Co więcej, istnieje spore ryzyko, że owocowa masa po prostu wypłynie z rogalików podczas pieczenia! Zapobiegniesz temu, dobierając odpowiednią marmoladę. Jaką? Zasada jest prosta – im twardsza marmolada, tym lepsza!

Czy każde ciasto nadaje się do rogalików z marmoladą? Zdaj się na swój smak!

Jakie ciasto najlepiej smakuje jako podstawa rogalików z marmoladą? Na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi! Wszystko zależy od Twojego gustu i tego, co Ty lubisz najbardziej. Tak naprawdę każdy rodzaj ciasta sprawdzi się, kiedy planujesz pieczenie rogalików. Decyzję podejmij więc na podstawie swoich chęci, umiejętności kulinarnych oraz czasu, jaki możesz przeznaczyć na przyrządzanie pyszności.
Najłatwiej (i najszybciej) przyrządzisz kruche rogaliki z marmoladą. Ciasto przygotujesz na bazie mąki, żółtek jaj i sporej ilości masła. Pamiętaj też, by pracować z nim szybko i znaleźć czas na schłodzenie go przed rozwałkowaniem. Przepis na kruche rogaliki z marmoladą polecamy przede wszystkim początkującym.
W podobny sposób co wersję kruchą przyrządzisz też półkruche rogaliki z marmoladą.
Wiele osób najbardziej lubi mięciutkie rogaliki drożdżowe z marmoladą. Są bardzo aromatyczne, delikatne i puszyste. Ich przyrządzenie wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu. Idealne drożdżowe rogaliki z marmoladą przygotujesz z naszego przepisu!
Czy ciasto francuskie lub półfrancuskie także nadaje się do przyrządzenia rogalików z marmoladą? Pewnie! Przygotowanie domowego wymaga jednak odrobiny wprawy i czasu.

Przepis na rogaliki z marmoladą - składniki i wykonanie

Rogaliki drożdżowe nie powstaną w kilka minut. Warto jednak poświęcić czas na ich przyrządzenie, bo smakują naprawdę wspaniale!
Jeśli jednak bardzo się spieszysz, wybierz inne rozwiązanie. Szybkie rogaliki z marmoladą przygotujesz z wykorzystaniem kupnego ciasta francuskiego. Rozwałkuj je lekko, potnij w trójkąty i ułóż na każdym kawałku marmoladę. Następnie zawiń, zaczynając od najszerszej części (podstawy trójkąta). Przygotuj blachy – wyłóż na nie papier do pieczenia. Piekarnik nagrzej do 190°C i piecz rogaliki, aż będą rumiane.

Drożdżowe rogaliki z marmoladą - przepis

Drożdżowe rogaliki z marmoladą przygotujesz z następujących składników:

  • 25 g świeżych drożdży (albo 7 g drożdży suszonych);
  • 80 g cukru;
  • 350 ml mleka;
  • 600 g mąki;
  • 80 g masła;
  • 2 jajek;
  • marmolady o ulubionym smaku.

Przepis na rogaliki z marmoladą wykonasz sprawniej, gdy najpierw przygotujesz sobie akcesoria do pieczenia. Potrzebna będzie: duża miska do przygotowania ciasta, przesiewacz do mąki, łyżki i waga kuchenna do odmierzania składników oraz blachy do pieczenia.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, masło roztopione i przestudzone, a mleko letnie (temperatura ok. 30-35°C).
Na początek przygotuj rozczyn. Połącz pokruszone drożdże z 1 łyżką cukru, 2 łyżkami mąki oraz 100 ml ciepłego mleka. Wymieszaj wszystko, przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na 15-20 minut do wyrośnięcia. Rozczyn powinien podwoić swoją objętość.
Do dużej miski przełóż wszystkie składniki (na koniec dodaj rozczyn) i wyrabiaj ciasto ręcznie lub za pomocą robota kuchennego z hakiem do ciasta drożdżowego. Na koniec wyrabiania Twoje ciasto powinno być sprężyste, elastyczne i nie kleić się zbytnio do rąk. Uformuj je w kulę i pozostaw w misce na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia (miskę z ciastem przykryj bawełnianą ściereczką).
Wyrośnięte ciasto przełóż na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkuj na kształt koła. Ciasto powinno mieć maksymalnie 5 mm grubości. Potnij w trójkąty. Na każdym ułóż porcję marmolady przy podstawie (po szerszej stronie). Nadzienie przykryj ciastem i dociśnij brzegi wokół tak, aby marmolada nie wypłynęła. Kontynuuj zawijanie, aż dojdziesz do wierzchołka trójkąta (spróbuj wsunąć go pod spód i docisnąć).
Rogaliki przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (ten i inne artykuły jednorazowe do pieczenia znajdziesz w naszym sklepie). Odstaw do wyrośnięcia na ok. 15 minut. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 190°C przez ok. 20 minut.

Jak zawijać rogaliki z marmoladą? Kuchenne triki

Jak zrobić rogaliki z marmoladą w idealnej wersji? Znaczenie ma sposób zwijania ciasta. Staraj się lekko je dociskać – w ten sposób sprawisz, że ciasto lepiej przylgnie do nadzienia i słodka masa nie wypłynie z rogalików.
Jeśli zastanawiasz się, jak zawijać rogaliki z marmoladą, bo robisz to po raz pierwszy, zwróć też uwagę, by dokładnie zlepić końce. Jeśli pozostaną w tych miejscach przerwy, rogaliki będą bardziej suche. Na koniec koniuszki rogalików możesz też delikatnie wyciągnąć, by uformować piękne półksiężyce.

Jakie są właściwe temperatury i czasy pieczenia dla rogalików z marmoladą? Jak zrobić pięknie rumiane rogaliki?

Pachnące, mięciutkie rogaliki z marmoladą powstaną, jeśli będziesz dokładnie przestrzegać nie tylko sposobu wykonania ciasta, ale też przepisu na jego pieczenie. Zawsze więc stosuj się do podanych wskazówek dotyczących czasu i temperatury pieczenia.
Pamiętaj jednak przy tym, by co jakiś czas sprawdzać poziom wypieczenia rogalików. Każdy piekarnik jest inny, więc może okazać się, że Twoje rogaliki będą potrzebowały kilku minut pieczenia więcej lub mniej.
Rogaliki z ciasta francuskiego z marmoladą są gotowe, gdy ciasto jest złociste i lekko przyrumienione.
Rogaliki kruche i drożdżowe prawdopodobnie będą już dobre do jedzenia, gdy po kuchni unosi się piękny aromat, a wierzch ciasta jest rumiany.

Rogaliki z marmoladą to najczęściej spotykana wersja tego typu domowych wypieków. I nie bez powodu! W końcu pyszne rogaliki z marmoladą smakują każdemu. Jeśli więc nie masz pomysłu na niedzielny wypiek albo dodatek do kawy z przyjaciółmi, postaw właśnie na rogaliki. Na pewno szybko znikną ze stołu!

Czytaj także:
Rogale świętomarcińskie – jak zrobić je w domu?
Rogaliki z czekoladą – pyszna przekąska!
Rogaliki z serem, orzechami – i czym jeszcze?
Ciasteczka dyniowe – jak je zrobić? 5 pomysłów
Przepis na babeczki dyniowe – na Halloween i nie tylko!
Rogaliki drożdżowe – sprawdź najlepsze przepisy!
Rogaliki z ciasta francuskiego – jak zrobić najlepsze?

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel