Ryż arborio – co musisz o nim wiedzieć?
Lubisz dania z ryżem w roli głównej, a dodatkowo jesteś miłośnikiem włoskiej kuchni? W takim razie koniecznie wypróbuj ryż arborio! Dzięki niemu przyrządzenie idealnego risotto wreszcie przestanie być wyzwaniem. Ryż arborio wykorzystasz także do wielu innych dań.
Ryż arborio: podstawowe informacje i charakterystyka
Czym ryż arborio odróżnia się od innych rodzajów ryżu? Przede wszystkim pochodzeniem, kształtem i konsystencją.
Ryż arborio pochodzi z Włoch, a nie (jak większość gatunków ryżu) z Chin. To właśnie tam w XX w. po raz pierwszy wyodrębniono tę odmianę. Od początku polubili go włoscy kucharze, którzy również dzisiaj bardzo chętnie sięgają właśnie po arborio. Ryż ma średniej długości ziarna o zaokrąglonym, dość pękatym kształcie. Po ugotowaniu staje się kleisty, ale jego ziarna długo zachowują swój kształt (pozostają zwarte) i się nie rozpadają.
Dlaczego ryż arborio jest kluczowy w kuchni włoskiej?
Za co ryż arborio tak bardzo polubili Włosi? Jest to przede wszystkim idealny ryż do risotto! Arborio nadaje potrawie odpowiedniej konsystencji, która utrzymuje się nawet po kilku godzinach od ugotowania.
Risotto nie jest jednak jedyną potrawą, jaką warto przyrządzić na bazie ryżu arborio. Do czego jeszcze go użyjesz? Arborio świetnie smakuje podany z dowolnym sosem – zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Pyszną potrawą we włoskim stylu będzie więc np. ryż arborio podany w towarzystwie sosu pomidorowego!
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić ten typ ryżu do swojej kuchni, pamiętaj o jego właściwym przechowywaniu. Tak jak w przypadku innych gatunków ryżu, także do przechowywania arborio najlepiej sprawdzają się suche, czyste słoiki lub pojemniki plastikowe. Umieszczony w nich ryż długo utrzyma świeżość i będzie zabezpieczony przed atakiem moli spożywczych lub innych szkodników.
Sekrety doskonałego gotowania ryżu arborio
Jak ugotować ryż arborio? Dokładnie tak, jak wiele innych gatunków ryżu. Sięgnij po garnek w rozmiarze dobranym do ilości ryżu. Wlej do niego wodę, a potem wsyp ryż (1,5 szklanki wody na 1 szklankę ryżu). Dodaj szczyptę soli i gotuj pod przykryciem ok. 17 minut. W ten sposób uzyskasz kleisty, zwarty ryż arborio. Gotowanie na sypko wymaga już zastosowania nieco innych proporcji i czasu.
Ryż arborio – jak gotować na sypko
Jak ugotować ryż arborio na sypko? W tym przypadku najlepiej wybrać garnek z grubszym dnem, w którym ciepło rozchodzi się równomiernie (świetnie sprawdzi się zarówno garnek emaliowany, jak i garnek ze stali nierdzewnej). Umieść w nim ryż i zalej wodą – tym razem zastosuj proporcje 2:1, czyli 2 szklanki wody na 1 szklankę ryżu. Gotuj 15 minut pod przykryciem na małym ogniu.
Zdrowotne aspekty ryżu arborio – co warto wiedzieć?
Czy każdy może spożywać ryż arborio? IG tego rodzaju ryżu wynosi tylko 50. W związku z tym śmiało, poza osobami zdrowymi, mogą wybierać go także diabetycy i osoby z insulinoopornością.
Ryż arborio będzie też odpowiedni dla chorych na celiakię oraz tych, którzy unikają w diecie glutenu – tak jak inne rodzaje ryżu, arborio w ogóle go nie zawiera.
Ryż arborio – właściwości
Dlaczego warto przyrządzać dania na bazie ryżu arborio? Nie tylko dlatego, że są smaczne, a arborio – tak jak każdy inny ryż – stanowi dobre źródło węglowodanów.
W ryżu arborio znajdziesz także spore ilości witaminy E wpływającej na piękny wygląd włosów, skóry i paznokci. Arborio jest też źródłem minerałów takich jak: żelazo, cynk, magnez, fosfor czy wapń. Ich zestawienie, w połączeniu z obecnymi w ryżu witaminami z grupy B sprawia, że ryż arborio pozytywnie wpływa m.in. na pracę mózgu, układu krwionośnego i układu pokarmowego.
Przepisy wykorzystujące ryż arborio poza risotto
Ryż arborio do risotto to absolutny klasyk i podstawa włoskiej kuchni. Jednakże arborio wykorzystasz także do przyrządzenia wielu innych potraw – i to nie tylko włoskich! Zaopatrz się więc w wagi kuchenne przydatne do odmierzania składników, a potem przejdź do działania.
Ryż arborio – przepisy, które warto przetestować
W jakich daniach sprawdzi się ryż arborio? Przede wszystkim będzie on idealnym dodatkiem do każdego rodzaju farszu! Jeśli więc planujesz przygotować gołąbki albo pierogi z ryżem i pieczarkami wybierz właśnie arborio! Będzie on także odpowiednim dodatkiem do wielu zup i sosów.
Warto też wykorzystać ryż arborio do sushi. Jego kleista konsystencja ułatwi Ci przyrządzenie dania i sprawi, że gotowe nigiri i futomaki nie będą się rozpadać.
Alternatywy dla ryżu arborio – czy są równie dobre?
A co jeśli planowałeś przyrządzenie sushi albo idealnego risotto, ale nie znalazłeś w sklepie ryżu arborio? Zamiennik może stanowić tzw. ryż perłowy, czyli carnaroli. Wykazuje on podobne właściwości, co arborio: jest zwarty i kleisty.
Czym więc się różnią? I na co lepiej postawić: ryż carnaroli czy arborio? W tym przypadku kieruj się głównie swoimi upodobaniami. Carnaroli ma dłuższe ziarna i szklisty, perłowy kolor. Jego właściwości odżywcze są jednak podobne do właściwości arborio. Jedyna ważna różnica to indeks glikemiczny ryżu. IG carnaroli jest wyższe niż arborio i wynosi ok. 55.
Ryże, tak jak kasze i makarony, znacząco różnią się między sobą. Bądź więc kreatywny w kuchni i poznawaj różne ich odmiany – np. arborio! Dzięki temu przyrządzane przez Ciebie potrawy będą jeszcze smaczniejsze, a ich konsystencja, idealnie wyważona.
Czytaj także:
Ryż do sushi - jak go przygotować?
Ryż jaśminowy - co musisz o nim wiedzieć?
Ryż basmati w Twojej kuchni
Ryż brązowy - jak go wykorzystać?
Ryż czarny - właściwości i potrawy
Ryż paraboiled - niezbędny w każdej kuchni!