Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ryż parboiled – niezbędny w każdej kuchni!

2024-02-05
Ryż parboiled – niezbędny w każdej kuchni!

Ryż to podstawa wielu dań. Składnik ten wykorzystywany jest w kuchniach całego świata. Jest nie tylko smaczny – zawiera też sporo cennych wartości odżywczych. Obecnie na półkach sklepowych znaleźć można różne rodzaje ryżu – w tym tzw. paraboiled. Czym różni się od tradycyjnego białego ryżu i czy warto go używać? Sprawdźmy!

ryż paraboiled

Ryż parboiled: czym jest i jak powstaje?

Co to jest ryż parboiled? Wbrew pierwszemu skojarzeniu nazwa parboiled nie oznacza odmiennego gatunku ryżu, ale odnosi się do sposobu jego przygotowania. Ryż paraboiled to najczęściej biały ryż o długich ziarnach. Od klasycznego odróżnia go jednak to, że został już poddany krótkiej, wstępnej obróbce termicznej za pomocą pary wodnej.
Jaki ma to wpływ na smak i wygląd ryżu parboiled? Co to oznacza? Wstępna obróbka ryżu daje wiele korzyści! Ryż parboiled (nazywany też ryżem parabolicznym) zachowuje o wiele więcej wartości odżywczych niż inne typy ryżu. Szybciej też go ugotujesz, a ziarna pozostaną idealnie sypkie! I to bez konieczności stosowania skomplikowanych technik gotowania – wystarczy Twój ulubiony garnek i woda!
Ryż parboiled na tle innych wyróżnia się też smakiem. Jest tak samo łagodny, jak tradycyjny ryż biały, choć zachowuje słonawy posmak.

Dlaczego ryż parboiled jest wartościowym dodatkiem do diety?

Czy ryż parboiled jest zdrowy? Jak najbardziej! Znajdziesz w nim więcej błonnika oraz witamin z grupy B niż w innych typach ryżu. Ryż paraboliczny jest też lekkostrawny – idealnie więc sprawdzi się jako dodatek do dań przeznaczonych dla dzieci, seniorów lub osób z chorobami trawiennymi. A to wciąż nie wszystkie zalety tego ryżu!

Ryż paraboliczny – indeks glikemiczny i zawartość glutenu

Co jeszcze wyróżnia ryż parboiled? Indeks glikemiczny w jego przypadku wynosi 51. Oznacza to, że ryż paraboliczny w niewielkich ilościach, może pojawić się w diecie diabetyków i osób z insulinoopornością. Ważne jest jednak to, jakie dodatki podasz wraz z nim – staraj się, by stanowiły ono źródło białka lub zdrowych tłuszczów.
Ryż paraboliczny nie zawiera glutenu. Swobodnie więc do swojej diety mogą wprowadzić go osoby chorujące na celiakię.

Ryż parboiled – właściwości

Dlaczego warto sięgać po ryż parboiled? Wartości odżywcze, jakie zawiera to m.in.: witaminy z grupy B, tiamina, niacyna, selen, wapń i potas. Warto wiedzieć, że choć te same mikroskładniki i witaminy występują też w innych typach ryżu, to ryż paraboliczny zawiera ich najwięcej (nawet 3-krotnie więcej niż ryż biały!).
Dzięki temu ryż paraboliczny przyczynia się do zachowania odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi oraz prawidłowego ciśnienia krwi. Przeciwdziała biegunkom, chroni jelita, a także łagodzi objawy zgagi. Regularne spożywanie ryżu parabolicznego jest wreszcie wskazane u osób zagrożonych chorobą wrzodową żołądka.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić ryż parboiled do swojej diety, pamiętaj o jego właściwym przechowywaniu. Surowy ryż umieść w szczelnym pojemniku – świetnie sprawdzą się słoiki albo pojemniki plastikowe o większej pojemności. W ten sposób ochronisz ryż przed zawilgoceniem lub atakiem moli spożywczych. Dłużej zachowa on też świeżość, a co za tym idzie – pełnię wartości odżywczych.

Porównanie ryżu parboiled z innymi typami ryżu

Specyficzna obróbka to nie jedyna cecha, która wyróżnia ryż parboiled. Czym się różni od pozostałych typów ryżu? Kiedy sięgniesz po raz pierwszy po ryż paraboliczny, Twoją uwagę na pewno zwróci jego konsystencja oraz smak. Obydwie te cechy mogą wywołać skojarzenia z białym ryżem albo ryżem basmati. Jest jednak kilka elementów, które odróżniają każdy wspomniany typ ryżu.

Ryż parboiled a biały

Ryż parboiled od ryżu białego odróżnia nieco ciekawszy smak oraz wspomniana już większa zawartość składników odżywczych. Czasem podczas porównywania typów ryżu (zwłaszcza dotyczących kwestii ryż parboiled a zwykły) używa się też stwierdzenia, że ryż paraboliczny jest typem pośrednim między ryżem białym i brązowym. W ten sposób najłatwiej jest wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi typami ryżu.

Ryż parboiled a basmati

Ryż basmati, tak jak paraboliczny jest ryżem o długich ziarnach. Obydwa rodzaje ryżu po ugotowaniu pozostają też sypkie i świetnie sprawdzają się np. jako składnik sałatek. Na czym więc polega różnica? Ryż basmati ma biały, perłowy kolor, podczas, gdy paraboiled pozostaje brązowawy. Basmati jest także o wiele bardziej aromatyczny.

Jak prawidłowo gotować ryż parboiled – krok po kroku

Chcesz przygotować idealny ryż paraboliczny? Jak gotować go, by wydobyć pełnię jego smaku i aromatu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: gotowanie ryżu parabolicznego jest o wiele prostsze, niż myślisz!

Ryż parboiled – jak gotować? Najważniejsze zasady

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że ryż paraboliczny nie wymaga płukania ani namaczania przed gotowaniem! Od razu możesz więc umieścić go w garnku (równie dobrze sprawdzi się garnek ze stali nierdzewnej, ceramiczny czy garnek emaliowany). Następnie zalej porcję ryżu wodą i dodaj szczyptę soli.
Jak długo trzeba czekać na przygotowanie ryżu parboiled? Ile gotować, by był idealny? Tu kolejna dobra wiadomość – gotowanie ryżu parboiled potrwa zaledwie ok. 15 minut!
Po tym czasie odcedź nadmiar wody. Jeśli chcesz, ryż możesz też odstawić na ok. 10 minut w ciepłe miejsce, ale nie jest to konieczne.

Przepisy: innowacyjne sposoby wykorzystania ryżu parboiled

Jak wykorzystać w kuchni ryż parboiled? Do czego sprawdzi się najlepiej? Z uwagi na jego konsystencję, ryż parboiled najlepiej stosować do tych dań, które przyrządza się z dodatkiem sypkiego ryżu. Idealnie komponuje się on ze smakiem warzyw, mięsa i ryb, ale wykorzystasz go także jako składnik deserów.
Ryż parboiled świetnie sprawdza się więc jako składnik leczo oraz jendoporcjowych deserów z dodatkiem owoców (w tym przypadku najlepiej ugotować go w mleku z dodatkiem cukru).
Ryż paraboliczny nie będzie jednak dobrym wyborem wówczas, gdy planujesz przygotowanie dań z farszem ryżowym – w tym przypadku postaw raczej na kleiste po ugotowaniu odmiany ryżu. Ryż parboiled do gołąbków, risotto albo sushi? Niekoniecznie! W przypadku tych dań sięgnij po inne typy ryżu. Ryż parboiled do sushi zastąp ryżem perłowym. Ryż parboiled do risotto lub gołąbków lepiej z kolei zamień np. na ryż arborio.

Wykorzystanie ryżu parboiled w dietach specjalnych i wegetariańskich

Ryż parboiled na diecie? Jak najbardziej! Pamiętaj jedynie o tym, co do niego dodajesz. Ryż parboiled dla cukrzyka przygotuj z dodatkiem mięsa lub ryb i świeżych warzyw.
Jeśli z kolei przyrządzasz posiłek dla osoby na diecie redukcyjnej, do ryżu dodaj np. owoce i jogurt. Taka przekąska będzie pyszna i na długo zaspokoi głód. Odpowiednie proporcje składników dobierzesz, jeśli sięgniesz po poręczne wagi kuchenne. Nie obawiaj się przy tym, że przekroczysz dzienny limit kaloryczny! Ile kalorii liczy ryż parboiled? Kalorie w 100 g ugotowanego ryżu to zaledwie 140.

Ryż parboiled to ciekawa alternatywa dla klasycznego ryżu białego albo brązowego. Warto po nią sięgać – dla odmiany smaku znanych potraw oraz dla zdrowia! Ten typ ryżu zawiera przecież sporą ilość cennych dla zdrowia składników.

Czytaj także:
Ryż do sushi - jak go przygotować?
Ryż jaśminowy - co musisz o nim wiedzieć?
Ryż basmati w Twojej kuchni
Ryż brązowy - jak go wykorzystać?
Ryż czarny - właściwości i potrawy
Ryż arborio - co musisz o nim wiedzieć?

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel