Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ryż brązowy – jak go wykorzystać?

2024-01-24
Ryż brązowy – jak go wykorzystać?

Dlaczego do swojej diety warto wprowadzić ryż brązowy? Ten typ ryżu zawiera o wiele więcej witamin, błonnika oraz innych składników mineralnych, niż ryż biały. A ponadto zapewni ciekawy, bardzo apetyczny wygląd serwowanym przez Ciebie potrawom!

ryż brązowy

Ryż brązowy: co go wyróżnia od innych rodzajów ryżu?

Dlaczego ryż brązowy zawiera większą ilość składników odżywczych niż popularny ryż biały? Co ciekawe, nie wynika to z faktu, że ryż brązowy stanowi szczególny, odmienny rodzaj ryżu. Sekret tkwi w metodzie zbioru i obróbki ziaren.
Podczas gdy ryż biały poddawany jest dokładnemu oczyszczaniu i tzw. „polerowaniu”, z ryżu brązowego zdejmowana jest jedynie wierzchnia, niejadalna warstwa. Wciąż jednak pokrywają go otręby, czyli najcenniejsza, najbardziej bogata w witaminy i minerały część.
To właśnie ta warstwa otrąb wpływa na kolor ryżu, jego właściwości oraz zwyczajowe nazwy. Ryż brązowy często nazywany jest pełnoziarnistym albo naturalnym.

Sekrety gotowania ryżu brązowego – osiąganie idealnej tekstury

Jak powstaje idealnie sypki, smaczny ryż brązowy? Gotowanie ziaren (oraz ich wcześniejsze przygotowanie) ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. By cieszyć się pełnią smaku, nie wystarczy po prostu umieścić odmierzonej porcji ryżu w garnku i zagotować.

Ryż brązowy – jak gotować

Ryż brązowy będzie pysznie smakował, a ugotowane ziarna z łatwością od siebie oddzielisz, jeśli zachowasz odpowiednie zasady przygotowania ryżu. Zacznij więc od wypłukania i namoczenia odmierzonej wcześniej porcji (w celu jej precyzyjnego określenia najlepiej sprawdzą się wagi kuchenne).
Przełóż ryż do durszlaka i dokładnie przepłucz pod bieżącą wodą. Następnie przesyp go do miseczki i namocz. Zaleca się moczenie ryżu przez ok. 30 minut, ale jeśli nie masz czasu – pomiń ten krok i ogranicz się do dokładnego płukania ziaren.
Tak przygotowany ryż odcedź z wody i przełóż do garnka. Najlepiej, jeśli będzie to garnek z grubszym dnem – wówczas szybko i równomiernie nagrzeje się, a Ty zyskasz pewność, że wszystkie ziarenka ryżu są tak samo dobrze przygotowane do zjedzenia. Nie ma z kolei większego znaczenia, czy wybierzesz garnek emaliowany, czy garnek ze stali nierdzewnej – każdy z nich sprawdzi się tak samo dobrze.

Ryż brązowy – ile gotować

Kolejną ważną kwestią podczas przygotowywania ryżu pełnoziarnistego jest czas gotowania. Taki ryż, z uwagi na zawartość otrębów, gotuje się dłużej niż oczyszczony ryż biały. Ile gotować ryż brązowy? Zazwyczaj czas przyrządzania ryżu to 30-40 minut. Ryż gotuj w dużej ilości wody – najlepiej sprawdzają się proporcje 4:1, czyli 400 ml wody na 100 g ryżu brązowego.

Przechowywanie ryżu brązowego – jak zachować jego świeżość i wartości odżywcze?

Czy wiesz, że ryż brązowy psuje się szybciej, niż biały? Wynika to właśnie z zawartych w nim składników odżywczych, a przede wszystkim tłuszczów. W ziarnach ryżu brązowego jest ich więcej niż w ziarnach ryżu białego – brązowe ziarna szybciej więc jełczeją.
Z tego powodu ważne jest właściwe przechowywanie ryżu brązowego. Dzięki temu na dłużej zachowa on świeżość.
Ryż najlepiej umieścić w suchym, szczelnym pojemniku. Świetnie sprawdzą się specjalne pojemniki plastikowe przeznaczone do przechowywania produktów sypkich. Jeśli ich nie masz, równie dobrze możesz wykorzystać zwykłe słoiki. W ten sposób zabezpieczysz ryż przed wilgocią oraz owadami, które czasem zalęgają się w kuchni (a więc np. molami spożywczymi).
Ryż brązowy najbezpieczniej jest przechowywać w kuchennych szafkach oddalonych od źródeł ciepła – grzejników, piekarnika czy zmywarki.

Ryż brązowy – wartości odżywcze

Dobrze przechowywany ryż brązowy to gwarancja dostarczenia do organizmu wraz z każdym posiłkiem cennych wartości odżywczych. Ryż brązowy zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę E, tiaminy, niacyny, błonnik, magnez, fosfor, sód, żelazo czy potas. Obecne są w nim także ryboflawiny i foliany. Wszystko to powoduje, że korzyści wynikające z regularnego dodawania do posiłków porcji brązowego ryżu odczujesz w każdym układzie ciała.

Zdrowotne korzyści ryżu brązowego – co warto wiedzieć?

Czy ryż brązowy jest zdrowy? Na to pytanie właściwie nie trzeba odpowiadać. Niewiele łatwo dostępnych produktów spożywczych jest równie bogatych w wartości odżywcze co właśnie ryż brązowy. Właściwości brązowego ryżu to m.in.: wspieranie regulacji poziomu cukru we krwi, wsparcie działania mózgu, układu sercowo–naczyniowego oraz immunologicznego.
Ryż brązowy wspiera też działanie układu pokarmowego – wysoka zawartość błonnika w ryżu pełnoziarnistym usprawnia perystaltykę jelit, a co za tym idzie: regularne wypróżnienia.
Po pełnoziarnisty ryż mogą też swobodnie sięgać osoby na diecie odchudzającej. Ryż brązowy szybko i na długo zapewnia uczucie sytości – a to chroni przed podjadaniem! Nie musisz przy tym obawiać się kaloryczności produktu – w 100 g nieugotowanego ryżu jest ich ok. 110 (ugotowany ryż brązowy: kcal na 100 g ok. 118).

Ryż brązowy – kiedy po niego sięgać?

Brązowy ryż może stanowić składnik diety nie tylko osób zdrowych. Jeśli ograniczasz w diecie gluten albo chorujesz na celiakię, także możesz dodawać go do swoich posiłków – tak jak inne rodzaje ryżu, ryż brązowy również nie zawiera glutenu.
A czy diabetycy i osoby z insulinoopornością mogą spożywać ryż brązowy? Indeks glikemiczny naturalnego ryżu wynosi ok. 50. Oznacza to, że będzie on dobrym składnikiem potraw na diecie cukrzycowej.
Szczególnie gdy właściwie skomponujesz swój posiłek i do ryżu dodasz też źródło białka (nabiał, mięso, ryby, jaja) oraz tłuszczu (orzechy, pestki, oliwa).
Pełnoziarnisty ryż nie jest jednak polecany osobom na diecie lekkostrawnej. Jeśli więc cierpisz np. na refluks żołądka lub zgagę, lepiej sięgnij po mocniej oczyszczony biały ryż.

Kreatywne przepisy z wykorzystaniem ryżu brązowego

Jak podawać brązowy ryż? Tak naprawdę: dowolnie! W tym przypadku kieruj się po prostu swoją kulinarną intuicją – ryż brązowy będzie odpowiedni do wszystkich dań, które tradycyjnie przygotowujesz z ryżem białym.
Na śniadanie możesz więc podać ryż brązowy na mleku – pamiętaj jedynie, by gotować go nieco dłużej i odrobinę mocniej dosłodzić niż tradycyjną wersję.
Jako obiad na słodko dobrze sprawdzi się z kolei ryż brązowy z jabłkami. Danie będzie jeszcze bardziej sycące niż klasyczne, do którego zwykle dodajesz ryż biały.
Czy można przyrządzić również wytrawne obiady z naturalnym ryżem, np. risotto na bazie ryżu brązowego? Przepis raczej nie uda się perfekcyjnie. Ryż brązowy, niezależnie od odmiany, pozostaje mniej kleisty. Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza albo planujesz dodać do potrawy naprawdę sporą porcję parmezanu, możesz spróbować!
Dobrym pomysłem będzie jednak ugotowanie ryżu brązowego z warzywami.
Ryż ugotuj w wodzie, a na patelni podsmaż ulubione warzywa. Połącz składniki, dopraw do smaku i gotowe. Takie danie warto wzbogacić także o podsmażone mięso drobiowe, grillowany ser halloumi albo kawałki upieczonej ryby.

Ryż brązowy – przepisy na oryginalne dania

Szukasz oryginalnego sposobu na wykorzystanie w kuchni brązowego ryżu? Przepisy, które warto wypróbować to np. zapiekanka z ryżem i grzybami albo słodki deser na bazie ryżu pełnoziarnistego, owoców i gorzkiej czekolady.
Deser przygotujesz, gotując ryż w wodzie lub mleku z dodatkiem cukru, cynamonu i kardamonu. Następnie przestudź go i wymieszaj z łyżką waniliowego serka homogenizowanego. Przełóż do miseczki, udekoruj ulubionymi owocami oraz bitą śmietaną albo konfiturą.
Wytrawny, aromatyczny obiad powstanie z kolei, jeśli ryż ugotujesz w wodzie, a grzyby podsmażysz na patelni z dodatkiem cebuli, soli i pieprzu. Potem wystarczy w naczyniu żaroodpornym ułożyć warstwę grzybów pomiędzy dwiema warstwami ryżu, a całość zalać sosem ze śmietany, startego sera żółtego, jajka i przypraw. Danie zapiekaj do zrumienienia się sera i gotowe!

Ryż brązowy jako baza do zdrowych i szybkich posiłków

Jak przyrządzić ryż brązowy dla cukrzyka? Dokładnie tak samo, jak inne dozwolone ryże i kasze! Potraktuj ryż jako składnik zupy albo dodatek do ulubionego sosu.
To oczywiście nie wszystkie sposoby na wykorzystanie ryżu brązowego! Przepisy dietetyczne to także desery na bazie ryżu i jogurtów albo… pyszne, lekkie ciasta z ryżem brązowym.

Brązowy ryż to dobre źródło cennych wartości odżywczych. Warto więc wprowadzić go do swojej diety – na pewno tylko na tym zyskasz!

Czytaj także:
Ryż do sushi - jak go przygotować?
Ryż jaśminowy - co musisz o nim wiedzieć?
Ryż basmati w Twojej kuchni
Ryż czarny - właściwości i potrawy
Ryż arborio - co musisz o nim wiedzieć?
Ryż paraboiled - niezbędny w każdej kuchni!


 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel