Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Garnek rzymski – co to takiego?

2023-02-24
Garnek rzymski – co to takiego?

Garnek rzymski to gliniane naczynie, które ułatwia przygotowywanie zdrowych, a jednocześnie pysznych potraw. Jeśli do tej pory Twoja pieczeń nigdy nie była dostatecznie soczysta, kurczak kruchy, a domowy chleb – odpowiednio wysoki, wypróbuj właśnie garnek rzymski! Efekty zachęcą Cię do dalszych eksperymentów z tym niesamowitym, choć nieco zapomnianym naczyniem.

garnek rzymski

Garnek rzymski - co to jest?

Choć znany w zasadzie od czasów starożytnych, garnek rzymski przez lata był naczyniem wykorzystywanym niezbyt często. Chętniej niż po ten typ garnka w domowych kuchniach sięgano po garnek emaliowany lub bardzo popularny garnek ze stali nierdzewnej. Obydwa te rodzaje naczyń są wielofunkcyjne i przydają się do przyrządzania wielu potraw. Warto jednak do swojej kuchni wprowadzić również garnek rzymski!
Co to jest garnek rzymski? To naczynie, które wyglądem i sposobem wykonania nawiązuje do tych stosowanych jeszcze w starożytnym Rzymie (stąd też jego nazwa). Garnek rzymski składa się z 2 części: podstawy, w której umieścisz składniki przygotowywanego dania oraz pokrywki. Obydwie wykonane są ze specjalnie wypalonej gliny o porowatej powłoce. To dzięki temu do gotowania w tym niesamowitym naczyniu w ogóle nie trzeba używać tłuszczu (gliniana powłoka pochłania ciecze)! Przygotowane dania są więc lekkostrawne, zachowują też więcej składników odżywczych. Co więcej, gotowane w sosie własnym stają się bardziej aromatyczne i soczyste!

Garnek rzymski - jaki wybrać

Na rynku znajdziesz garnki rzymskie różniące się między sobą pojemnością, kształtem, a nawet sposobem przygotowania wewnętrznej powłoki! Na co więc warto zwrócić uwagę, by zakup na pewno okazał się trafiony? Jak garnek rzymski wybrać? Na początek przeanalizuj kilka ważnych kwestii:

  • Pojemność garnka. Dla ilu osób zwykle gotujesz? Jeśli dla 1-2, wybierz mniejszy garnek rzymski. Jeśli z kolei posiłki przygotowujesz dla minimum 4-osobowej rodziny, powinieneś postawić na większe naczynie – niech Twój garnek rzymski ma pojemność co najmniej 4 litry! Wówczas bez najmniejszego problemu przygotujesz dla wszystkich jednogarnkowy obiad.
  • Kształt garnka. Garnki rzymskie najczęściej mają podłużny albo okrągły kształt. Czasem też spotkać można naczynia, które wyglądem przypominają tradycyjny garnek. Które sprawdzi się najlepiej? Jeśli planujesz zakup tylko jednego naczynia, wybierz wersję podłużną. Zmieścisz w nim zarówno chleb, ciasto, jak i całą kaczkę czy kurczaka. Okrągłe naczynia dają nieco mniej możliwości.
  • Powłoka. Poza tradycyjnymi garnkami rzymskimi występują także garnki rzymskie szkliwione (zwane inaczej glazurowanymi). Takie garnki są w środku pokryte dodatkową warstwą szkliwa. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwiejsze czyszczenie garnka oraz fakt, że zapachy mniej przenikają do jego ścianek. Jeśli więc zastanawiasz się, czy postawić na garnek rzymski glazurowany, czy nie, a w naczyniu zamierzasz przygotowywać wiele różnych potraw (od ryb po słodkie wypieki), wybierz właśnie garnek szkliwiony. Jakie są wady takiego garnka? Warstwa szkliwa zaburza odpowiednią cyrkulację pary! Dlatego też wiele osób na pytanie „garnek rzymski szkliwiony czy nie” odpowiada: obydwa! W naczyniu szkliwionym przygotujesz te bardziej aromatyczne dania (jak np. ryby i mięsa), a w tradycyjnym - słodkości oraz zapiekanki.

Jak stosować garnek rzymski? Instrukcja przed pierwszym użyciem

Niezależnie od tego, czy wybierzesz garnek rzymski szkliwiony, czy tradycyjny, przed pierwszym użyciem wymaga on specjalnego potraktowania. Spokojnie, nie jest to nic skomplikowanego! Po prostu przed pierwszym użyciem garnek rzymski trzeba porządnie namoczyć - nawet kilkadziesiąt minut! Później ten sam proces trzeba powtarzać każdorazowo przed umieszczeniem w garnku składników przygotowywanego dania i przełożeniem go do piekarnika. Jeśli tego nie zrobisz, garnek rzymski może popękać!
Jak moczyć garnek rzymski? Najprościej wstawić naczynie do większej miski albo zlewu napełnionego wodą i upewnić się, że jest całe zanurzone.

Jak wyczyścić garnek rzymski?

Jak myć garnek rzymski? Wystarczy czysta, zimna woda! Do powierzchni garnka praktycznie nie przywiera jedzenie, więc nie trzeba jej szorować ani mocno pocierać tradycyjną gąbką do naczyń! Jeśli w garnku pozostaną resztki potraw, wyjmij je drewnianą łyżką. Potem wypłucz garnek zimną wodą. I to wszystko! Nie stosuj płynu do naczyń, mydła ani innych detergentów. Gliniany garnek rzymski świetnie chłonie wodę i wszystko, co się w niej znajduje. Jeśli więc umyjesz go wodą z płynem do naczyń, również detergent przeniknie w jego ścianki. Następnie, podczas pieczenia, zawarte w detergentach związki będą wydzielane do Twojego obiadu!
Pamiętaj też, aby nie umieszczać w kuchennej szafce dopiero co umytego garnka rzymskiego! Czyszczenie zakończ pozostawieniem naczynia do samodzielnego wyschnięcia na blacie kuchni. Jeśli je schowasz i utrudnisz dostęp powietrza, Twój garnek zacznie pleśnieć!
Niektórzy zastanawiają się, czy garnek rzymski można myć w zmywarce. Zapewne znasz już odpowiedź - nie! Właśnie z uwagi na zawartość detergentów w płynach i tabletkach do zmywarek.
Jak umyć garnek rzymski po dłuższym czasie użytkowania? Z czasem Twój garnek rzymski może przejść aromatami pieczonych potraw. Pozbędziesz się ich w tzw. procesie wygrzewania garnka rzymskiego. Wlej do namoczonego uprzednio naczynia wodę (mniej więcej do połowy jego wysokości) i wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę 100-120°C tak, aby doprowadzić stopniowo wodę do wrzenia. Trzymaj garnek w piekarniku ok. 30 minut. Taki zabieg powtarzaj raz na kilkadziesiąt - sto użyć garnka rzymskiego.

Garnek rzymski - jak używać? Jakie potrawy można przygotować w tym naczyniu?

Garnek rzymski służy do użytku w piekarniku. Nie można stosować go na kuchence gazowej ani płycie indukcyjnej - grozi to zniszczeniem garnka. Czy oznacza to, że w naczyniu przygotujesz tylko chleb, ciasto i zapiekanki? Oczywiście, że nie! Co więc jeszcze przyrządzisz? Do czego służy garnek rzymski? Np. do zrobienia najłatwiejszego, a przy tym najsmaczniejszego bigosu i gulaszu, jakie jadłeś! Tego typu potrawy w garnku rzymskim przygotowuje się dziecinnie prosto! Składniki na gulasz po prostu włóż do naczynia, zamknij garnek i wsuń do piekarnika. Piecz ok. 2 godziny w temperaturze 160°C.
Bigos z garnka rzymskiego wymaga już dłuższego pieczenia – warto jednak wypróbować również przepis na to danie! Taki bigos będzie bardzo aromatyczny!

Jak używać garnka rzymskiego w piekarniku - garść porad

Jak stosować w piekarniku garnek rzymski? W namoczonym garnku umieść składniki przygotowywanej potrawy, a potem wsuń garnek rzymski do zimnego piekarnika! Dopiero teraz nastaw temperaturę i rozpocznij proces pieczenia. Taka kolejność prac wynika z faktu, że glina powinna być rozgrzewana wolno i równomiernie. Tylko wówczas zyskujesz pewność, że garnek nie popęka i nie zniszczy się w czasie użytkowania.
Pamiętaj też, że raz włożone do piekarnika danie nie wymaga kontrolowania i sprawdzania stanu przypieczenia. Potrawy duszą się w sosie własnym, dodawanie kolejnych porcji wody (które dokładałbyś podczas tradycyjnego pieczenia) nie jest zwykle konieczne. Jeśli jednak uznasz, że danie jest zbyt suche i naprawdę trzeba dolać wody, wlewaj do naczynia wodę gorącą!
Jak używać garnka rzymskiego? Do czego służy, jakie dania w piekarniku przygotujesz z jego wykorzystaniem? Poza wspomnianymi już gulaszem i bigosem, w garnku rzymskim z powodzeniem upieczesz dowolną zapiekankę, danie mięsne lub rybne! Naczynie świetnie sprawdzi się też do pieczenia chleba, bułek oraz ciasta drożdżowego. Pod koniec pieczenia możesz zdjąć pokrywkę z garnka rzymskiego i dopiekać potrawy już w otwartym naczyniu. Spowoduje to, że mięso lub chleb będą miały pyszną, chrupiącą skórkę!
Kiedy przygotowywane danie będzie gotowe, wyjmij garnek rzymski z piekarnika i połóż na drewnianej desce albo kuchennej ścierce. Nigdy nie stawiaj go bezpośrednio na zimnym kuchennym blacie czy stole! Różnica temperatur może sprawić, że glina pęknie!

Jak wykorzystać garnek rzymski do pieczenia chleba?

Jak upiec pyszny chleb w garnku rzymskim? Przygotuj swoje ulubione ciasto na chleb (najlepiej z dodatkiem drożdży). Garnek posmaruj masłem lub olejem i posyp mąką pszenną, płatkami owsianymi albo otrębami. Następnie umieść w nim ciasto chlebowe i przykryj. Piecz ok. 30 minut w temperaturze 220°C. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i piecz następne 15 minut w temperaturze 200°C. Jeśli uznasz, że chleb nie jest jeszcze gotowy, dopiecz go kolejne 15 minut - zmniejsz jednak temperaturę do 180°C. Garnek z wypiekiem wyjmij na ściereczkę albo deskę kuchenną i pozostaw do ostygnięcia. Dopiero przestudzony chleb wyjmij z naczynia.

Garnek rzymski sprawia, że pieczenie staje się jeszcze zdrowsze, a przygotowane przez Ciebie potrawy bardziej aromatyczne i smaczne. Zachwycisz nimi nawet domowych niejadków! Spróbuj więc wykorzystać w swojej kuchni właśnie garnek rzymski! Gdzie kupić to naczynie? Zarówno garnki rzymskie, jak i garnki pojedyncze innego typu znajdziesz w sklepie florina.pl. Sprawdź naszą ofertę i odmień swoją kuchnię!

Czytaj także:
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Przepis na żeberka duszone w garnku
Chleb z garnka – jak go zrobić?
Wszystko, co musisz wiedzieć o garnkach emaliowanych
Chłopski garnek – jak przygotować tę potrawę? 
Garnek na ognisko – który się sprawdzi?
Garnek kamionkowy – wady i zalety
Garnki szklane – co warto o nich wiedzieć?

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel