Marchewka gotowana – dodatek idealny?
Pierwsze skojarzenia z hasłem marchewka gotowana? Dla wielu osób to wspomnienie znienawidzonego dodatku do obiadu z czasów przedszkolnych. Tymczasem gotowana marchewka może smakować o wiele lepiej niż w zamierzchłej przeszłości. Warto więc dać jej ponownie szansę i wprowadzić ten dodatek również do swojej kuchni! Tym bardziej że jest bardzo zdrowy!
Marchewka gotowana do obiadu - dlaczego warto i do jakich dań pasuje?
Marchew gotowana do obiadu może być przyrządzona na wiele różnych sposobów. To nie tylko pokrojone w kostkę kawałki warzywa polanego masłem! Bardzo dobrze smakuje marchewka gotowana na parze, marchew z groszkiem albo marchewka gotowana z zasmażką. Taki dodatek będzie idealnym dopełnieniem tradycyjnych dań. Sprawdzi się jako zastępstwo dla surówki do kopytek, dobrze smakuje też w towarzystwie ziemniaków i kotletów.
Dlaczego warto jeść gotowaną marchewkę? Warzywo to jest przede wszystkim cennym źródłem witaminy A i beta-karotenu. Marchewka zawiera również witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, magnez, potas i fosfor. Najwięcej składników odżywczych będzie miała marchewka ugotowana na parze. Jeśli jednak wolisz przyrządzić klasyczną wersję na słodko, również skorzystasz z dobrodziejstw pysznego warzywa.
Gotowana marchewka w całości - z wody czy na parze?
Marchewka gotowana z masłem nie musi w Twojej kuchni pojawiać się w formie znanej z dzieciństwa kostki! Zamiast tego możesz przygotować marchewkę w całości. Jak to zrobić? Ugotuj np. marchewkę z ziołami! Zacznij od przygotowania składników i kuchennych akcesoriów, takich jak obieraczka do warzyw oraz głęboka patelnia. Potrzebne będzie także:
- 300 g marchewki (najlepiej sprawdzi się młoda, bo jest najbardziej słodka i aromatyczna);
- 0,7 szklanki wody;
- 40 g masła;
- 1 ząbek czosnku;
- po 0,5 łyżeczki tymianku, oregano i majeranku;
- sól;
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki.
Marchewki obierz i opłucz. Przełóż do patelni (sprawdzi się też duży rondel), zalej wodą. Dodaj przyprawy, masło oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotuj do miękkości marchewek (ok. 10 minut). Posyp pietruszką i podawaj.
Najzdrowsza marchewka gotowana? Przepis na właśnie taką, przyrządzoną w całości wymaga wykorzystania garnka do gotowania na parze. Marchewkę obierz, oprósz oregano, tymiankiem i solą. Ułóż w garnku do gotowania na parze i gotuj ok. 20 minut. Co jakiś czas sprawdzaj miękkość warzyw. Do tego przepisu najlepiej wykorzystać mniejsze, wąskie marchewki.
Krojona marchewka gotowana do obiadu na ciepło – klasyka w Twojej kuchni
Jak może smakować klasyczna, pokrojona gotowana marchewka? Przepis na jeden z takich dodatków do obiadu zakłada wersję wytrawną (inną niż ta, którą pamiętasz!). Przygotuj garnek i deskę do krojenia oraz:
- 0,5 kg marchewki;
- 0,5 szklanki wody;
- 2 łyżki masła;
- 0,5 łyżki mąki ziemniaczanej;
- łyżeczkę soli.
Marchewkę pokrój w kostkę i przełóż do garnka. Zalej wodą, dodaj masło i duś na małym ogniu ok. 30 minut. Zdejmij pokrywkę garnka, dodaj sól i gotuj kolejne 20 minut. Dodaj mąkę, wymieszaj dokładnie i podawaj.
Jeśli nie masz czasu, w podobny sposób przygotujesz także dostępną w sklepach mrożoną marchewkę w kostkach. W takim przypadku na początek weź durszlaki przepłucz marchewkę. Dodaj warzywo do garnka i postępuj zgodnie z wcześniej podanym przepisem. Skróć jednak minimum o połowę czas gotowania (a najlepiej dostosuj się do czasu podanego na opakowaniu marchewki)!
Inna propozycja to marchewka gotowana na słodko. Taką marchewkę przygotujesz podobnie jak wersję wytrawną. Różnica polega tylko na tym, że wraz z solą do garnka z marchewkę dodajesz również 2 łyżeczki cukru. Choć marchewka sama w sobie jest słodka, dodatek cukru jeszcze bardziej wzmocni i podkręci jej smak. Możesz użyć cukru białego albo trzcinowego.
Pyszna marchew gotowana? Przepis na taki dodatek do obiadu naprawdę istnieje! Dorośli rozsmakują się w marchewce z dodatkiem aromatycznych ziół. Dzieciom zapewne bardziej do gustu przypadnie marchewka na słodko. Obydwie wersje mają jedną cechę wspólną: dostarczą wielu witamin i wartości odżywczych. Wybierz więc tę, która wydaje Ci się smaczniejsza i wypróbuj w swojej kuchni!
Czytaj także:
Jak gotować warzywa na sałatkę?
Szparagi na patelni – jak je przygotować?
Sałatka wiosenna – 9 przepisów na lekkie sałatki z warzywami
Pieczarki do obiadu – poznaj najciekawsze pomysły!
Jak przyrządzić jarmuż do obiadu?
Nowalijki – co to jest?