Przekąski na andrzejki
Andrzejki, czyli wieczór wróżb, podczas którego możesz uchylić nieco rąbka tajemnicy i poznać swoją przyszłość to tradycja sięgająca co najmniej XVI wieku! Warto dalej ją kultywować. Zaproś więc przyjaciół, zbierz dzieciaki i razem wylewajcie wosk albo za pomocą skórki od jabłka sprawdźcie imię swojego ukochanego. Oczywiście to wszystko przy stole pełnym pysznych przekąsek!
Dlaczego andrzejki są tak ważnym świętem w Polsce? Informacje wstępne
Andrzejki to tradycyjne święto przypadające w wigilię imienin świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Pierwotnie były świętem wszystkich panien – dziewczyny zyskiwały wówczas okazję, aby sprawdzić, czy i kiedy wyjdą za mąż. Niektóre wróżby pozwalały nawet poznać imię przyszłego małżonka! Bardzo ważne było przygotowywane z tej okazji jedzenie na andrzejki – wiele wróżb wiązało się z przyrządzonymi wcześniej kulkami ciasta, plackami albo obierkami z owoców.
Dziś andrzejki to głównie czas zabawy dla dzieci, a dla starszych – okazja do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Ty również wykorzystaj ją i zaproś znajomych na niezapomniane andrzejki – przekąski, ciepłe dania oraz napoje z pewnością pomogą Ci w stworzeniu odpowiedniej atmosfery!
Jakie tradycyjne przekąski serwuje się podczas tej nocy? Nasze inspiracje
Czy istnieją tradycyjne przekąski na andrzejki? W zasadzie – nie. Tej nocy możesz podać gościom to, na co tylko macie ochotę! Niegdyś zapewne, podczas tej wyjątkowej nocy serwowane były ciepłe i zimne dania typowe dla kuchni polskiej. Jako przekąski na ciepło na andrzejki mogły więc na stołach pojawiać się nadziewane pierożki albo kawałki pieczonego mięsa. Do zimnych przekąsek na andrzejki zaliczano galarety, faszerowane jaja, sałatki oraz różnego typu ciasta. Czasem też na stołach pojawiały się miseczki pełne musów owocowych (salaterka mogła też być wypełniona np. kremem na bazie masła).
Najważniejsze były jednak pierożki, placki albo kulki ciasta, które panny szykowały dla… psa. Układano je na ławie albo w kole i wprowadzano zwierzaka. Dziewczyna, której przysmak pies pochłonął jako pierwszy, najwcześniej miała wyjść za mąż.
Czy są pomysłowe wersje tradycyjnych przekąsek na andrzejki? Recepta na udaną imprezę
Zastanawiasz się, jak dziś podejmować gości? Co na andrzejki? Przekąski znane od lat przygotuj w nowoczesnej wersji! Twoi goście na pewno chętnie spróbują np. faszerowanych jajek czy domowych sałatek.
Pomysł na andrzejki - przekąski w kilka minut
Sałatki na andrzejkowy wieczór przygotujesz bardzo szybko! Możesz przyrządzić je na bazie warzyw albo połączyć warzywa i owoce. Bardzo dobrze smakuje np. rukola podawana z gruszką, granatem oraz sosem miodowo-musztardowym. Do mieszania składników najlepiej wykorzystać duży rondel albo pojemny garnek. Przydają się też długie łyżki, dzięki którym łatwiej dotrzeć do składników znajdujących się na dnie naczynia.
Równie pomysłowymi przekąskami na andrzejki okazują się zwykle faszerowane jaja. Wyjmij żółtka i połącz je dowolnie: z drobno pokrojoną szynką, ogórkiem, papryką, tuńczykiem albo pieczarkami. Faszerowane jaja możesz też na koniec obtoczyć w bułce tartej i podsmażyć – podane w tej wersji na pewno zaskoczą gości!
Czy można przygotować zdrowsze wersje typowych andrzejkowych dań? Dobra zabawa i mniejsza liczba kalorii
Wspomniane przekąski na andrzejkowy wieczór przygotujesz także w zdrowszej wersji. Wystarczy, że majonez w sałatce zamienisz na jogurt naturalny. Możesz też wykorzystać jedynie świeże warzywa i owoce – taka sałatka na pewno ucieszy zwłaszcza tych gości, którzy dbają o linię.
Inne przekąski na imprezę andrzejkową (np. farsze do jaj) również przygotuj na bazie warzyw. Pamiętaj także o napojach. Dania na przyjęcie andrzejkowe w wersji fit serwuj w towarzystwie wody, świeżo wyciskanych soków albo domowych koktajli warzywno-owocowych.
Jakie przekąski andrzejkowe sprawdzą się na większych imprezach? Szybkie i smaczne dania
A może planujesz dużą imprezę, w której udział weźmie co najmniej kilkunastu gości? W takim razie poza sałatkami przygotuj słodkie przekąski andrzejkowe! Idealnie sprawdzą się wszelkiego typu babeczki i muffinki – robi się je szybko i zawsze się udają! Do ich przyrządzenia potrzebujesz zwykle kilku składników: mąki, mleka, masła lub oleju, cukru i jajek.
Nie zapomnij też o kuchennych akcesoriach! Przesiewacz do mąki sprawi, że Twoje wypieki będą bardziej puszyste, a trzepaczka ułatwi łączenie składników. Do przygotowania babeczek warto też wykorzystać blachy do pieczenia z otworami – najlepiej w dopasowanych do okazji kształtach.
Jeśli z kolei jako przekąski andrzejkowe chcesz przyrządzić klasyczne ciasta, zaopatrz się w papier do pieczenia – gotowy wypiek o wiele łatwiej będzie wyjąć z foremki i przełożyć na dekoracyjny talerz.
Szybkie przekąski na andrzejki – kilka pomysłów
Jak przygotować szybkie przekąski na andrzejki? Świetnie sprawdzą się np. rogaliki z ciasta francuskiego! Płat ciasta pokrój na trójkąty (wielkość dostosuj do swoich potrzeb). Na każdym kawałku kładź odrobinę dżemu, kremu czekoladowego albo małe kawałki owoców. Zwijaj w kształt rogalików. Gotowe przekąski przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i zapiekaj do zrumienienia. Imprezowe przekąski na andrzejki gotowe!
Inny przepis na przekąski? Andrzejki, jak i wiele innych imprez, nie powinny odbywać się bez roladek z tortilli.
Placki tortilli posmaruj serkiem śmietankowym. Układaj na nim ser i szynkę albo sałatę, kawałki wędzonego łososia i papryki. Zwiń w ciasny rulon. Przed podaniem pokrój na 2-3 cm kawałki.
Andrzejki to tradycyjne święto wróżb, które niestety powoli ustępuje miejsca nowym okazjom. Spróbuj jednak zmienić ten trend! Wystarczy zebrać przyjaciół i przyrządzić kilka smacznych przekąsek. A potem wykorzystać okazję do spotkania oraz wesołej zabawy!
Czytaj także:
Jedzenie na Halloween – 8 najlepszych pomysłów
Faworki – przepis, który zachwyci gości!
Grzaniec galicyjski – jak zrobić go dobrze?
Jak skomponować idealny zestaw talerzy
Rogaliki drożdżowe – sprawdź najlepsze przepisy!
Rogaliki z ciasta francuskiego – jak zrobić najlepsze?
Rogaliki z czekoladą – pyszna przekąska!
Rogaliki z marmoladą – jak je zrobić?
Rogaliki z serem, orzechami – i czym jeszcze?
Ciasteczka dyniowe – jak je zrobić? 5 pomysłów
Przepis na babeczki dyniowe – na Halloween i nie tylko!