Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić sos chrzanowy?

2023-05-19
Jak zrobić sos chrzanowy?

Czy sos chrzanowy kojarzy Ci się jedynie z Wielkanocą? Jeśli tak, pora na zmiany! Chrzanowy sos możesz serwować również na co dzień – świetnie sprawdzi się jako dodatek do domowych obiadów. Wykorzystasz go również podczas organizowanych w gronie rodziny i przyjaciół spotkań przy stole – i to nie tylko jako dodatek do ugotowanych jajek!

sos chrzanowy

Sos chrzanowy - jak zrobić i do czego go wykorzystać

Tradycyjny sos chrzanowy najczęściej serwowany był w czasie większych przyjęć jako dodatek do ugotowanych na twardo jaj. Wystarczyło wyłożyć go na połówki jajek i posypać drobno posiekaną pietruszką lub koperkiem, by zyskać pięknie prezentującą się i smaczną przekąskę.
Sos chrzanowy sprawdzi się jednak również zaserwowany do innych dań. W wersji na zimno możesz podać go z pasztetami (zarówno mięsnymi, jak i przyrządzonymi w wersji wegetariańskiej) albo pokrojoną w plastry wędliną. Świetnie skomponuje się także ze smakiem łososia lub tuńczyka – warto więc dodać go np. do rollsów z tortilli. Sos chrzanowy na zimno sprawdzi się wreszcie jako dresing do sałatek – zwłaszcza wyrazistych w smaku, których podstawę stanowi rukola albo papryka.
Sos chrzanowy na ciepło to z kolei sposób na urozmaicenie dań obiadowych. Podawaj go z jajkami, pieczonym albo podsmażonym mięsem lub białymi rybami. Sos chrzanowy sprawdzi się też jako dodatek do kotletów jajecznych i ziemniaczanych.

Sos chrzanowy do jajek i mięs podawanych na zimno - idealne rozwiązanie na przyjęcia

Jak zrobić sos chrzanowy do podania na zimno? Przygotuj składniki:

  • 4-5 łyżek śmietany albo gęstego jogurtu (idealnie sprawdzi się jogurt grecki);
  • 1-2 łyżki majonezu;
  • 1 łyżeczkę soku z cytryny albo octu winnego;
  • 1 łyżkę startego chrzanu;
  • przyprawy: sól, pieprz, szczypta cukru.

Wszystkie składniki umieść w misce i wymieszaj. Sos chrzanowy do mięsa i jajek na zimno gotowy!
Jeśli sos przygotowujesz po raz pierwszy, zacznij od mniejszej niż podana ilości każdego składnika. Następnie tak dobieraj proporcje, aby uzyskać swoją ulubioną wersję.
Jeśli dodasz więcej majonezu, śmietany lub jogurtu sos chrzanowy zyska łagodniejszy smak i bardziej kremową konsystencję. Większa ilość chrzanu sprawi z kolei, że stanie się on ostrzejszy.
Sos na zimno podawaj w sosjerce ustawionej obok mięs i pasztetów, które można z nim łączyć. Jeśli zdecydujesz się polać sosem jajka, warto wierzch posypać posiekanym szczypiorkiem lub natką pietruszki. Przekąska zyska atrakcyjniejszy wygląd, będzie też jeszcze lepiej smakować!

Sos chrzanowy - przepis na wersję obiadową

Przepis na sos chrzanowy, który sprawdzi się jako danie obiadowe, również nie jest skomplikowany. Potrzebujesz:

  • 5-6 łyżek startego drobno chrzanu;
  • opakowanie (250 ml) śmietany 12% lub 18%;
  • 2 łyżek masła;
  • 2 łyżek mąki pszennej;
  • 2 szklanek bulionu (domowego lub z koncentratu);
  • soli, pieprzu, cukru.

Jak zrobić sos chrzanowy? W garnku podgrzej bulion. Kiedy będzie gorący, kilka łyżek dolej do szklanki ze śmietaną i zamieszaj. Powtórz czynność kilkukrotnie (to tzw. hartowanie śmietany, dzięki któremu unikniesz jej zważenia), a potem przelej śmietanę do bulionu i zamieszaj. Zdejmij z palnika.
Na patelni roztop masło, dodaj mąkę i energicznie mieszając, przygotuj zasmażkę. Stopniowo dodawaj bulion ze śmietaną. Przez cały czas mieszaj zawartość patelni. Na koniec dodaj przyprawy i stopniowo, po łyżce, dodawaj chrzan. Za każdym razem próbuj sosu, aby stwierdzić, czy jest już dla Ciebie wystarczająco ostry. Gotowy sos chrzanowy na gorąco podawaj z jajkami, pieczenią, kotletami (również jarskimi) albo rybami.
Do sosu chrzanowego możesz na koniec dodać także drobno posiekaną natkę pietruszki albo koperek. W ten sposób dodatkowo wzbogacisz jego smak i sprawisz, że kolor dania będzie o wiele przyjemniejszy!

Sos chrzanowy na zimno to jedna z dobrze znanych propozycji potraw, które często goszczą na wielkanocnym stole. Sos na ciepło, w formie dodatku do obiadu, dziś jest daniem nieco zapomnianym. Warto jednak odświeżyć sobie i ten przepis – choćby jako urozmaicenie często serwowanych dań. Na pewno polubią go zwłaszcza miłośnicy ostrzejszej kuchni!

Czytaj także:
Jak zrobić sos czosnkowy?
Jak zrobić sos serowy?
Jak zrobić sos grzybowy?
Jak zrobić sos do spaghetti?
Jak zrobić sos pomidorowy?
Jak zrobić sos winegret?
Jak zrobić sos śmietanowy?
Jak zrobić sos koperkowy?

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel