Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiszone śledzie – jak je zrobić?

2023-10-27
Kiszone śledzie – jak je zrobić?

Kiszone śledzie to szwedzki sposób na wytrawną przekąskę dla amatorów mocnych smaków i intensywnych aromatów! Być może jeszcze nigdy ich nie próbowałeś. Jeśli jednak nie należysz do osób, które obawiają się kulinarnych eksperymentów, mamy dla Ciebie prawdziwą gratkę – przepis na oryginalne kiszone śledzie. Sprawdź, jak smakują!

kiszone śledzie

Przepis na kiszone śledzie - co powinieneś wiedzieć?

Kiszone śledzie szwedzkie (znane też jako celtyckie śledzie kiszone) nie są przekąską dla każdego. Wiele osób rezygnuje z próby poznania ich smaku – wszystko przez to, że kiszone śledzie wydzielają niezwykle intensywny aromat. Jeśli jednak Ty i Twoi znajomi należycie do miłośników nietypowych potraw, warto wypróbować także przepis na tego typu kiszonki!

Kiszone śledzie - przepis

Od czego zacząć przyrządzanie śledzi kiszonych? Przepis nie jest trudny w wykonaniu – zwłaszcza jeśli postawisz na odpowiednie akcesoria. Przydatne będą deski do krojenia oraz noże kuchenne – podzielisz nimi śledzie na mniejsze części.
Następnie przygotuj beczkę do kiszenia ryb, ceramiczny garnek albo dowolne słoiki (mogą to być zakręcane słoiki na przetwory albo słoiki typu wek).

Jak zrobić kiszone śledzie krok po kroku? Składniki i wykonanie

Jak zrobić kiszone śledzie? Potrzebne będą następujące składniki:

  • 1 kg filetów śledziowych;
  • 50 g soli;
  • 2 litry wody.

Jak kisić śledzie? Podziel filety rybne na mniejsze kawałki i umieść w słoikach. Równe porcje odmierzysz, wykorzystując wagi kuchenne.
Następnie weź dowolny garnek (może to być garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany) i zagotuj w nim wodę z solą. Gorącą zalewą napełniaj słoiki ze śledziami tak, by w pełni przykryć ryby. Zakręć słoje i odstaw na ok. 30 dni. Po tym czasie ryby zyskają konsystencję podobną do serka topionego i intensywny aromat – oznacza to, że są gotowe do jedzenia.

Czy kiszenie śledzi różni się od kiszenia innych ryb? Sugerowane gatunki ryb i przyprawy

Czy śledzie to jedyne ryby, jakie nadają się do kiszenia? Oczywiście, że nie! Kiszonki przyrządzisz także z wielu innych gatunków, np. łososia. Na Islandii jednym z bardziej znanych przysmaków jest kiszony rekin!
Większość przepisów na rybne kiszonki jest do siebie podobna – zmieniają się jedynie gatunki ryb oraz stosowane do kiszenia jako dodatek przyprawy. Poza solą może to być tymianek, pieprz, koper, czosnek albo czerwona papryka.
Wszystkie ryby kiszone najchętniej jadane są w Skandynawii. W innych rejonach świata takie przekąski nie cieszą się już tak dużą popularnością.

Jakie są korzyści zdrowotne z jedzenia kiszonych śledzi? Dlaczego warto uzupełnić dietę kiszonymi śledziami?

Wiadomo, że kiszonki to źródło zdrowia i cennych składników odżywczych. A kiszone śledzie? Czy są zdrowe tak samo, jak ukiszone warzywa? Tak – choć zawierają nieco inne składniki odżywcze. Kiszone śledzie są głównie źródłem kwasów omega-3 i potasu.
Kwasy omega-3 obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwzakrzepowo oraz ułatwiają obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. Korzystnie wpływają na pracę mózgu oraz Twój nastrój. Potas z kolei odpowiada za właściwą gospodarkę wodną organizmu. Reguluje też skurcze mięśniowe – w tym skurcze serca.
Co ważne, kiszone śledzie, tak jak inne kiszonki, mają bardzo mało kalorii – możesz spożywać je także, będąc na diecie.

Jak podawać i wykorzystać kiszone śledzie w kuchni? Kilka naszych propozycji

Jedzenie śledzi kiszonych, o ile się na nie odważysz, jest bardzo zdrowe. Jak podawać te ryby? Z czym i jak jeść kiszone śledzie? W Szwecji śledzie kiszone podaje się przede wszystkim jako przystawkę. Są składnikiem małych kanapeczek, na których układa się także czerwoną cebulę, żółty ser i… gotowane ziemniaki. Jeśli chcesz, możesz podać ryby w takiej właśnie formie.
Amatorzy jedzenia śledzia kiszonego spożywają go także jako standardowy dodatek do kanapek. Wystarczy ulubione świeże pieczywo i ukiszona ryba – uczta gotowa!
Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w Szwecji czasem śledzie kiszone są w całości. Wówczas przed zjedzeniem oddziela się na talerzu ości od rybiego mięsa – do jedzenia przeznaczone jest oczywiście samo mięso, zwykle właśnie w towarzystwie pieczywa.

Kiszone śledzie uchodzą za wyjątkową przekąskę dla wytrwałych. Jeśli więc lubisz kulinarne eksperymenty, śmiało wypróbuj także ryby przyrządzone w tej formie. Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie!

Czytaj także:
Kiszone buraki – jak je zrobić?
Kiszone pomidory – jak je zrobić?
Kiszenie kapusty – jak to zrobić?
Kiszenie ogórków – jak to zrobić?
Kiszonki – 5 nieoczywistych propozycji!
Kiszona cukinia – jak ją zrobić?
Kiszona rzodkiewka – jak ją zrobić?
Kiszona marchewka – jak ją zrobić?
Kiszona papryka – jak ją zrobić?
Jak powinna wyglądać pasteryzacja ogórków?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel