Kiszona papryka – jak zrobić?
Kiszona papryka to ciekawa odmiana dla każdego, komu przejadły się już tradycyjne kiszone ogórki czy kapusta. Jeśli więc jesteś miłośnikiem kiszonek, a do tego lubisz kulinarne eksperymenty, wypróbuj i ten przepis. Istnieje spora szansa, że kiszona papryka zagości w Twoim domu już na stałe!
Czym charakteryzuje się kiszona papryka?
Kiszona papryka spośród innych kiszonek wyróżnia się wyjątkowym, lekko pikantnym smakiem. Świetnie komponuje się więc z pasztetami (także warzywnymi), serem, wędliną i innymi dodatkami do kanapek. Papryka kiszona sprawdzi się też jako podstawa jesienno-zimowych sałatek.
Jak przeprowadzić kiszenie papryki? Cały proces nie różni się znacząco od kiszenia ogórków albo kapusty!
Jakie składniki są niezbędne do kiszenia papryki?
Co będzie Ci potrzebne, aby w słoiki zamknąć kiszoną paprykę czerwoną? Kiszonka na pewno się uda, jeśli poza papryką przygotujesz także:
- czosnek;
- liście laurowe;
- ziele angielskie;
- koper;
- sól;
- sok z kiszenia kapusty albo ogórków (ewentualnie starter do kiszonek).
Pamiętaj, że zamiast papryki czerwonej możesz też ukisić paprykę zieloną. Dokładne ilości składników dobierzesz, stosując wagi kuchenne.
Czy uda się przyrządzić kiszoną paprykę bez kopru? Zamiast baldachimów możesz ewentualnie użyć nasion kopru. Nie warto jednak zupełnie z niego rezygnować, bo dodatek kopru chroni Twoje kiszonki przed zepsuciem.
Jakie naczynia i akcesoria są potrzebne do kiszenia?
Jakie słoiki na przetwory powinieneś przygotować, aby na pewno udało Ci się przyrządzić kiszoną paprykę? Mogą to być słoiki zakręcane albo słoiki typu wek – najważniejsze, by były czyste i wyparzone! Jeśli paprykę kiszoną w słoiku przyrządzasz po raz pierwszy, wybierz kilka mniejszych naczyń – np. o pojemności 0,5-1 litra. Dzięki temu przekonasz się, czy odpowiada Ci smak kiszonki, łatwiej będzie Ci też zużyć ją w całości.
Kiedy znasz już i lubisz smak ukiszonej papryki, nastaw od razu większą ilość! Paprykę możesz wówczas kisić w kamionkowym garnku albo dużym słoju!
Przed kiszeniem przygotuj sobie także ulubione noże kuchenne i deski do krojenia – papryka kiszona na zimę do słoików musi najpierw zostać pokrojona na mniejsze kawałki.
Jak przebiega proces kiszenia papryki?
Jak powstaje kiszona papryka? Przepis jest bardzo prosty! Pokrój paprykę na mniejsze kawałki, rozdziel też czosnek na ząbki (jeśli kisisz paprykę w dużym naczyniu, wystarczy przekroić główkę na połowę).
Następnie weź spory garnek do przygotowania zalewy. Może to być garnek emaliowany, szklany albo garnek ze stali nierdzewnej – najważniejsze, aby pomieścił całą solankę. Zagotuj wodę i dosyp sól w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody.
Co zrobić dalej, by udała się papryka kiszona? Przepis zakłada, aby kawałki papryki powkładać do słoików. Układaj je bardzo ściśle, jeden przy drugim. Na wierzch dołóż przyprawy, czosnek oraz kilka gałązek kopru. Całość zalej wrzącą zalewą, zakręć słoik i wstrząśnij nim kilkukrotnie, aby wszystkie składniki się dobrze wymieszały. Następnie odstaw słoiki w ciepłe miejsce i odkręć je – tak właśnie powstaje kiszona papryka bez pasteryzowania (dokładnie tak, jak przy innych kiszonkach, pasteryzacja nie jest konieczna). Pilnuj jedynie, aby papryka nie wypływała na powierzchnię słoika, bo zacznie pleśnieć. Gdyby tak się stało, dociąż ją np. talerzykiem. Codziennie dogniataj też paprykę widelcem lub łyżką – to dobry sposób, aby ją odgazować (dokładnie tak, jak ogórki lub kapustę kiszoną).
Kiedy spróbujesz papryki kiszonej? Przepisy, niezależnie od wariantu są zgodne: Twoje kiszonki będą dobre po ok. 5-7 dniach.
Jakie są popularne warianty kiszenia papryki?
Jeśli polubisz kiszoną paprykę w tradycyjnej wersji, wypróbuj też jej inne warianty. Do najpopularniejszych należy kiszona papryka po węgiersku, czyli z dodatkiem octu jabłkowego i oliwy. Kiszonka będzie dobra po ok. 2-3 tygodniach.
Oprócz papryki kiszonej po węgiersku możesz też wybrać ostrzejszą wersję przysmaku i do kiszenia dodać też strączki ostrej papryki.
Kiedy warto sięgnąć po kiszoną paprykę? Do czego pasuje? Poza kanapkami i sałatkami wykorzystasz ją też jako dodatek do zup i sosów.
Jakie korzyści zdrowotne niesie spożywanie kiszonej papryki?
Kiszenie papryki na zimę tak jak przygotowywanie innych kiszonek to świetny sposób na uzyskanie zdrowych dodatków do dań. Co daje regularne sięganie po nie? Papryka kiszona na zimę pozwala wzmocnić odporność organizmu. Zawiera także całe mnóstwo witamin – m.in. witamin A, C, E. Wraz z nimi zadbasz o zdrowie i piękny wygląd włosów, skóry i paznokci. Kiszona papryka na zimę to także świetny sposób, by zadbać o procesy trawienne i stan jelit.
Kiszona papryka to pyszny i zdrowy dodatek do wielu dań. Warto sięgać po nią zwłaszcza jesienią i zimą, gdy znudzą Ci się popularne ogórki albo kiszona kapusta.
Czytaj także:
Kiszenie ogórków - jak zrobić?
Kiszenie kapusty - jak zrobić?
Kiszonki - 5 nieoczywistych propozycji!
Kiszona cukinia - jak zrobić?
Kiszona rzodkiewka - jak zrobić?
Kiszona marchewka - jak zrobić?
Kiszone buraki - jak zrobić?
Kiszone pomidory - jak zrobić?
Kiszone śledzie - jak zrobić?
Słoiki - czyli w czym przechowywać przetwory?
Jak pasteryzować słoiki?
Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?
Jak powinna wyglądać pasteryzacja ogórków?
Jak przebiega pasteryzacja w zmywarce?