Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiszenie ogórków – jak zrobić?

2023-09-13
Kiszenie ogórków – jak zrobić?

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było wyobrazić sobie dom, w którym późnym latem i jesienią nie kisiłoby się ogórków! Dziś domowe kiszonki coraz częściej zastępowane są produktami ze sklepu. Warto jednak wrócić do podstaw! Ogórki przyrządzone w domu będą o wiele smaczniejsze, a znajdujące się w nich witaminy i minerały pomogą Ci cieszyć się zdrowiem przez całą zimę!

kiszone ogórki

Dlaczego kiszone ogórki są tak cenione?

Ogórki kiszone, dzięki dużej zawartości cennych dla zdrowia składników odżywczych, świetnie wpływają na Twoje zdrowie, ale też wygląd. Od dawna wiadomo, że jeśli w okresie jesienno-zimowym będziesz regularnie sięgał po kiszonki, wzmocnisz swoją odporność. To jednak nie wszystko! Kiszone ogórki opóźniają proces starzenia się skóry, ułatwiają też zachowanie mocnych paznokci i gęstych włosów.
Kiszenie ogórków, a potem delektowanie się domowymi przysmakami, pomoże Ci wreszcie złagodzić pojawiający się w czasie przeziębienia kaszel oraz wyregulować procesy trawienne.

Jakie składniki są niezbędne do kiszenia ogórków?

Przygotowywanie kiszonych ogórków, tak jak i innych przetworów, w każdym domu wygląda nieco inaczej. Większość składników jest jednak powtarzalna. Co potrzeba do kiszenia ogórków? Poza ogórkami, potrzebne będą:

  • czosnek;
  • korzeń chrzanu;
  • koper;
  • sól.

Jeśli chcesz podbić smak kiszonki i zastanawiasz się, co do kiszenia ogórków również można dodać, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Niektórzy słoiki z ogórkami przeznaczonymi do kiszenia uzupełniają także przyprawami oraz liśćmi czarnej porzeczki, winorośli, dębu albo wiśni.

Ile soli do ogórków kiszonych?

Kiedy już słoiki na przetwory będą pełne ogórków i dodatków, trzeba będzie przyrządzić zalewę do kiszonych ogórków. Na pierwszy rzut oka nic prostszego: zalewa to tylko woda z solą. Pamiętaj jednak, że ogromne znaczenie mają szczegóły, a dokładniej – proporcje. Idealna zalewa do ogórków kiszonych powstanie, gdy na każdy litr wody użyjesz jednej kopiastej łyżki soli.

Jakie naczynia i narzędzia przydadzą się w procesie?

Jak kisić ogórki? Zacznij od przygotowania sobie kilku naczyń. Na pewno niezbędne są słoiki – mogą to być tradycyjne słoje albo słoiki typu wek. Konieczny będzie też garnek, w którym przygotujesz zalewę do ogórków. Nie ma znaczenia czy będzie to garnek ze stali nierdzewnej, ceramiczny, czy garnek emaliowany. Zwróć jedynie uwagę na jego pojemność – przyjmuje się, że na każdy litrowy słoik ogórków będziesz potrzebował ok. 0,5 l zalewy.
Pamiętaj też, że kiszenie ogórków w słoiku wymaga uprzedniego dobrego przygotowania słojów i nakrętek! Sprawdź, czy nie są wyszczerbione, dokładnie je wymyj i wyparz. Dzięki temu ogórki kiszone w słoiku nie zepsują się odłożone do spiżarni, a Ty będziesz cieszyć się ich smakiem przez całą zimę!
Do przygotowania kiszonek przydają się też ostre noże kuchenne i duże deski do krojenia chrzanu. Warto wykorzystywać też wagi kuchenne, aby właściwe dobrać proporcje soli i innych przypraw!

Jak poprawnie przeprowadzić kiszenie ogórków?

Przepis na kiszone ogórki wydaje się banalny. Wystarczy umyć ogórki, włożyć do słoików, dodać przyprawy, zalewę i gotowe! Kiedy jednak zabierasz się za przygotowania kiszonek, mogą pojawić się dodatkowe wątpliwości. Przepis na ogórki kiszone będzie Ci łatwiej wcielić w życie, jeśli od razu poznasz rozwiązania najczęstszych z nich!

  • Czy konieczne jest moczenie ogórków przed kiszeniem? Taka praktyka, czyli zalanie ogórków na całą noc lodowatą wodą, ma sprawić, że pozostaną one jędrne. Jeśli jednak opuścisz ten krok, również udadzą Ci się ogórki kiszone. Przepis na nie uzupełnij po prostu o korzeń chrzanu – ten dodatek sprawia, że ogórki pozostają jędrne i chrupiące!
  • Jak układać ogórki w słoiku? Zawsze stawiaj je pionowo, zwracaj też uwagę, by ściśle do siebie przylegały. A co zrobić, gdy przygotowujesz bardzo małe ogórki kiszone? Jak układać w słoiku drobne ogóreczki? Takie ogórki również stawiaj pionowo na dnie słoika. Na górze z kolei ułóż je na płasko, pamiętając, by ściśle przylegały do siebie i do ścianek słoja.
  • Czy ogórki kiszone trzeba pasteryzować? Nie! Trwałość ogórkom zapewnia zalanie ich gorącą solanką.

Kiedy wiesz już, jak się robi ogórki kiszone, poznaj jeszcze najczęściej pojawiające się problemy. Dzięki temu uda Ci się ich uniknąć i od razu przyrządzić ogórki idealne!

Jakie problemy mogą wystąpić podczas kiszenia?

Niektórzy są czasem zaskoczeni gazowaniem ogórków przy ich otwieraniu i zastanawiają się, czy takie ogórki nadają się do jedzenia. Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Dlaczego kiszone ogórki gazują? To normalny efekt procesu fermentacji i wytwarzania się kwasu mlekowego!
Jednym z najczęstszych problemów są też miękkie ogórki kiszone. Przyczyna? Opcji jest co najmniej kilka.

Jak kisić ogórki, żeby były twarde?

Ogórki zmiękną, jeśli zamiast zamknąć je w słoikach od razu po przyniesieniu do domu, przetrzymasz je w ciepłej kuchni kilka dni. Źle wpłynie na nie też zbyt wiele dodatków do kiszenia oraz zbyt luźne ułożenie w słoiku.
Jak temu zaradzić? Dobrze ułożyć w słoju, szczelnie zakręcić oraz pamiętać, aby przechowywać je w niskiej temperaturze (np. w spiżarni albo piwnicy). Zadbaj też o poprawny skład produktów w słoikach!
Co dodać do ogórków kiszonych, żeby były twarde? Korzeń chrzanu oraz liście! Niech będą to liście dębu, winogrona, chrzanu albo porzeczki.

W jakich wariantach można przygotować kiszone ogórki?

Zamiast tradycyjnych ogórków, możesz również przyrządzić bardziej oryginalne wersje przysmaków w słoikach. Wystarczy dodać do nich odrobinę marchewki, ziele angielskie albo liście laurowe. Pamiętaj jednak, że im więcej dodatków, tym większe prawdopodobieństwo, że coś może się nie udać i ogórki się popsują.

Jakie właściwości odżywcze mają kiszone ogórki?

Jakie cenne witaminy znajdują się w ogórkach kiszonych? Właściwości pysznych kiszonek wynikają z obecności w nich witamin C, B, K, E i A. Oprócz tego ogórki to dobre źródło błonnika: przyspieszą Twój metabolizm i ułatwią utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Od jesieni sięgaj więc codziennie po kiszone ogórki. Właściwości, które mają Ci do zaoferowania są tego warte!

Kiszone ogórki należą do dobrze znanych, tradycyjnych przetworów polskiej kuchni. Naucz się przyrządzać je samodzielnie i korzystać z tej wiedzy. Zyskasz o wiele więcej niż pyszny dodatek do obiadów i kanapek!

 


Czytaj także:
Kiszenie kapusty - jak zrobić?
Kiszonki - 5 nieoczywistych propozycji!
Kiszona cukinia - jak zrobić?
Kiszona rzodkiewka - jak zrobić?
Kiszona marchewka - jak zrobić?
Kiszona papryka - jak zrobić?
Kiszone buraki - jak zrobić?
Kiszone pomidory - jak zrobić?
Kiszone śledzie - jak zrobić?
Słoiki - czyli w czym przechowywać przetwory?
Jak pasteryzować słoiki?
Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?
Jak powinna wyglądać pasteryzacja ogórków?
Jak przebiega pasteryzacja w zmywarce?

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel