Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiszona marchewka – jak zrobić?

2023-09-25
Kiszona marchewka – jak zrobić?

Czy kiszonki mogą być delikatne w smaku, a nawet lekko słodkie? Jeśli do tej pory jadałeś tylko kiszone ogórki albo kapustę, zapewne sądzisz, że nie. Szybko jednak zmienisz zdanie, gdy spróbujesz kiszonej marchewki! To zupełnie inny rodzaj kiszonki – polubią ją nawet Twoje dzieci! Nie zwlekaj więc i wypróbuj przepis na wyjątkowe przetwory: słoiki kiszonej marchewki.

kiszona marchewka

Dlaczego kiszona marchewka jest zdrowa?

Kiszona marchewka, jak każde inne zakiszone warzywo, w okresie jesienno-zimowym staje się Twoim sprzymierzeńcem w walce z wirusami. To oczywiście nie wszystko! Marchewka kiszona pomaga także regulować procesy trawienne i dostarcza organizmowi spore ilości błonnika.
Kiszone marchewki pomogą Ci też zadbać o piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Są niskokaloryczne, więc możesz zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia, nawet w trakcie diety redukcyjnej!

Jakie składniki są potrzebne do kiszenia marchewki?

Kiszona marchew swój smak zawdzięcza przede wszystkim procesowi fermentacji. Ale nie tylko! Ważne są także przyprawy, na jakie postawisz. Najlepszą marchew kiszoną uzyskasz, gdy do słoików dodasz także czosnek, liście laurowe, koper, imbir, chrzan, cebulę oraz kilka łyżek wody z kiszonych ogórków.
Liczbę wskazanych dodatków możesz oczywiście zmniejszyć. Najważniejsze z nich, które powinny pojawiać się zawsze to koper, korzeń chrzanu oraz czosnek. Pozostałe elementy dodawaj (lub nie) zależnie od Twoich upodobań kulinarnych.

Jakie narzędzia przydadzą się podczas procesu kiszenia?

Kiszenia marchewki nie przeprowadzisz bez słoików. Przydaje się też garnek do przyrządzenia zalewy. Nie ma znaczenia czy będzie to garnek ze stali nierdzewnej, czy też np. garnek emaliowany. Wybierz po prostu taki o odpowiedniej pojemności. Zadbaj też o to, by łatwo przelewało się z niego wrzątek do słoików (w przeciwnym wypadku posłuż się chochelką).
Zwróć też uwagę na to, jak dobierasz słoiki. Do przygotowania kiszonej marchewki sprawdzą się zarówno tradycyjne słoiki na przetwory, jak i słoiki typu wek. Najważniejsze jest to, aby były szczelne i dobrze wyparzone. Zanim więc zabierzesz się za przygotowywanie marchwi do kiszenia, umyj słoiki, a potem zalej je wrzątkiem i odczekaj 5 minut. Inna, równie dobra metoda, to wstawienie otwartych słoików na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 100°C.
Jak przyrządzić marchewkę kiszoną w słoiku? Dokładny przepis znajdziesz poniżej.

Przepis na kiszoną marchewkę krok po kroku

Od czego zacząć, jeśli chcesz przyrządzić najlepszą kiszoną marchewkę? Przepis nie jest skomplikowany. Pracę rozpocznij od dokładnego umycia marchwi. Następnie przydadzą Ci się ostre noże kuchenne oraz deski do krojenia. Na jednej pokrój w plastry obraną ze skóry marchew, na drugiej – cebulę. Przygotuj też ząbki czosnku (jeśli ich używasz).
Teraz układaj w słoiku warstwami plastry marchewki – niech ściśle przylegają do ścianek naczynia oraz siebie nawzajem. Marchew przekładaj warstwami czosnku i cebuli. Zapełnij w ten sposób słoje do ok. ⅘ ich wysokości.
W garnku połącz wodę z solą (na 1,5 litra wody powinieneś wsypać 1 czubatą łyżkę soli) i zagotuj. Wrzącą solanką zalewaj marchewkę. Zwróć uwagę, by żaden plaster marchewki nie unosił się na powierzchni – jeśli tak będzie, zbierz go od razu, bo inaczej spleśnieje! Zakręć słoiki i pozostaw na ok. tydzień w ciepłym miejscu. Po tym czasie możesz już rozkoszować się gotową kiszoną marchwią. Przepis, zależnie od Twoich upodobań kulinarnych, urozmaicaj też dodatkami – może to być curry, ziele angielskie albo dowolne inne przyprawy.

Czy istnieją różne warianty kiszenia marchewki?

Jeśli znudzi Ci się klasyczna marchewka kiszona z czosnkiem, sięgnij po inne pomysły, które pozwolą Ci zmienić smak kiszonki i sprawić, że nigdy nie będziesz miał jej dosyć!
Jedną z opcji jest przyrządzenie kiszonej marchwi po ukraińsku. Taka marchewka nie różni się znacząco od klasycznej ilością i typem stosowanych przypraw. Cała zmiana polega na tym, że marchewkę po ukraińsku przed włożeniem do słoików ściera się na tarce! Na dno słoika wsypujesz następnie pół łyżki soli i dodajesz marchew, ciasno ją układając. Wierzch kiszonki zalej wodą i odstaw słoik na 2-3 dni. Po tym czasie możesz już zajadać się marchewką po ukraińsku – pamiętaj, że im dłużej słoik będzie czekał na otwarcie, tym bardziej wyrazisty i kwaśny smak zyska marchew. Taka kiszonka może stać się podstawą sałatki albo stanowić samodzielną surówkę do obiadu.
W Twoim domu może zagościć też kiszona marchewka na ostro, czyli kiszona marchewka po koreańsku. Do marchewki w tej wersji dodajesz takie przyprawy jak: słodka i ostra papryka, pieprz, czosnek i kolendra.
A może zechcesz spróbować kiszonej marchewki z imbirem? To idealna propozycja dla osób, które myślą o tym, aby szczególnie zadbać o odporność. Kiszona marchewka z czosnkiem i imbirem stanowi prawdziwą bombę witamin i mikroelementów! Przy przygotowywaniu marchewki w ten sposób ważne jest jednak, aby dobrze dobrać proporcje składników i nie użyć zbyt dużej ilości przypraw. W przeciwnym razie marchew nie będzie tak smaczna. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przyjdą Ci wagi kuchenne, na których skrupulatnie wszystko odmierzysz!

Jakie właściwości odżywcze ma kiszona marchewka?

Dlaczego warto sięgać po kiszoną marchewkę? Właściwości tego warzywa wynikają z ogromnych ilości dobroczynnych dla zdrowia składników, które zawiera. W marchewce przyrządzonej w ten sposób znajdziesz witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminy E, K i C. W kiszonej marchwi znajduje się także cynk, fosfor, magnez, żelazo, potas oraz kwas foliowy.
Wszystko to sprawia, że łatwiej będzie Ci zadbać o zdrowy wygląd i smukłą sylwetkę – o ile w Twojej diecie na stałe zagości kiszona marchew. Właściwości tego warzywa to najlepsze potwierdzenie tego faktu!

Kiszona marchew to w wielu domach nowość, która zwłaszcza za pierwszym razem może zaskoczyć domowników. Kiedy jednak już jej spróbują, na ogół nie chcą więcej rezygnować z ciekawego smaku marchewki podawanej w ten sposób. Czy w Twoim domu również kiszona marchewka stanie się hitem? Warto sprawdzić – zwłaszcza jeśli rzadko sięgacie po inne rodzaje kiszonych warzyw!


Czytaj także:
Kiszenie ogórków - jak zrobić?
Kiszenie kapusty - jak zrobić?
Kiszonki - 5 nieoczywistych propozycji!
Kiszona cukinia - jak zrobić?
Kiszona rzodkiewka - jak zrobić?
Kiszona papryka - jak zrobić?
Kiszone buraki - jak zrobić?
Słoiki - czyli w czym przechowywać przetwory?
Jak pasteryzować słoiki?
Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?
Jak powinna wyglądać pasteryzacja ogórków?
Jak przebiega pasteryzacja w zmywarce?

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel