Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Indyk gotowany czy smażony?

2023-03-13
Indyk gotowany czy smażony?

Nie od dziś wiadomo, że dania gotowane są bardziej dietetyczne niż smażone – mają mniej kalorii i są lekkostrawne. Kiedy jednak przychodzi do przyrządzania obiadu, wcale nie tak łatwo podjąć ostateczną decyzję, jak podać np. drób: lepszy będzie indyk gotowany czy smażony? A może wcale nie ma to aż tak dużego znaczenia?

indyk gotowany czy smażony

Smażenie czy gotowanie - na co się zdecydować?

Mięso indyka jest o wiele bogatsze w białko niż popularne mięso z kurczaka. Indyk ma też mniej kalorii, a dodatkowo zawiera takie składniki odżywcze jak witaminy z grupy B, żelazo, cynk, selen czy potas. Co więcej, jego przyrządzanie trwa równie krótko i jest tak samo łatwe, jak gotowanie lub smażenie kurczaka! Dlatego też warto wprowadzić do swojej diety właśnie indyki.
Jak podawać mięso? Zarówno gotowanie, jak i smażenie drobiu ma spore grono zwolenników. Gotowane sznycle z indyka z całą pewnością będą daniem lekkostrawnym - odpowiednim dla osób na diecie redukcyjnej, małych dzieci oraz tych, którzy borykają się z kłopotami trawiennymi. Ponadto do przygotowania potrawy wystarczy jeden garnek, nóż i deska do krojenia - nie czeka Cię więc zbyt wiele zmywania! Często podkreślanym minusem gotowania jest jednak wypłukiwanie się i pozostawanie w wodzie cennych składników odżywczych! Sposobem na to może być zmiana metody – wystarczy przyrządzić mięso na parze albo indyka gotowanego w sosie.
Smażone kawałki indyka wielu uznaje za dużo smaczniejsze niż gotowane. Są przede wszystkim o wiele bardziej soczyste! Tak przyrządzone mięso, zwłaszcza jeśli jest to filet z indyka smażony w panierce, może być jednak daniem wysokokalorycznym! Jak sobie z tym poradzić? Smaż krótko - najlepiej bez panierki - i wykorzystaj odpowiednią patelnię (świetna będzie dowolna patelnia nieprzywierająca). Dzięki temu, co jakiś czas będziesz mógł pozwolić sobie również na smażony filet lub udziec z indyka. W każdej diecie powinno być miejsce na różnorodność!

Indyk smażony w chrupiącej panierce - pyszne danie na obiad

Jak przyrządzić smażony sznycel z indyka, który zachwyci domowników? Przygotuj mięso, jajko, bułkę tartą oraz mieszankę ulubionych przypraw (sprawdzi się też gotowa mieszanka). Na początek delikatnie rozbij mięso - smażony indyk będzie dzięki temu delikatniejszy i bardziej kruchy. Obsyp każdy plaster mięsa przyprawami, a następnie maczaj kolejno w rozkłóconym jajku i bułce tartej. Tak przygotowane kawałki indyka przenoś na patelnię z rozgrzanym olejem lub oliwą z oliwek. Pamiętaj, że do smażenia najlepiej wybierać patelnie z nieprzywierającą powłoką – wówczas mięso się nie przypali. Smaż indyka ok. 2-3 minuty z jednej strony, a potem przewróć mięso na drugą (przydatna będzie łopatka kuchenna). Po upływie kolejnych 2-3 minut znów obróć sznycle. Lepiej przewracać je kilka razy, niż zbyt długo trzymać na jednej stronie i przypalić!
Smażony filet z indyka podawaj z kaszą jaglaną oraz sałatką ze świeżych warzyw – całe danie będzie wówczas o wiele lepiej zbilansowane!

Indyk gotowany na parze - zdrowiej już się nie da!

Indyk gotowany w wodzie nie każdemu będzie smakował. Jednak mięso można przyrządzić też inaczej - spróbuj zrobić gotowany sznycel z indyka na parze! Delikatnie rozbij mięso i posyp je przyprawami. Może to być np. sól, pieprz, bazylia, oregano, słodka i ostra papryka. Odstaw mięso na minimum 30 minut do lodówki. Po tym przenieś je do garnka do gotowania na parę (może to być np. garnek ze stali nierdzewnej). Mięso paruj od razu razem z warzywami - sprawdzą się brokuły, kalafior albo brukselka.
Indyk gotowany z warzywami najlepiej smakuje podany z kaszą albo pieczonymi ziemniaczkami.

Indyk w mleku - na obiad i na kanapki

Dobre zastępstwo dla wędlin albo gotowanego indyka? Samodzielnie upieczone mięso, które można kroić na plastry dowolnej grubości! Taki właśnie jest indyk pieczony w mleku (zwany też indykiem gotowanym w mleku). Jak go przyrządzić?
Mięso natrzyj przyprawami np. solą, pieprzem, czosnkiem, słodką i ostrą papryką, bazylią, tymiankiem i wstaw na 1-2 dni do lodówki (do tego celu świetnie sprawdzi się garnek emaliowany, który nie przechodzi zapachami jedzenia). Po tym czasie wyjmij mięso i lekko obsmaż. Pamiętaj, że filet z indyka smażony bez panierki szybko się rumieni, więc cały czas kontroluj stopień jego przygotowania!
Następnie do żaroodpornego naczynia wlej mleko (0,5 litra na 1 kg mięsa), ułóż indyka i piecz ok. 40 minut pod przykryciem w temperaturze 180°C. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i dopiekaj jeszcze kolejne 30 minut. Tak przyrządzone mięso możesz na zimno układać na kanapki, a od razu po upieczeniu - wykorzystać do obiadu, zastępując w ten sposób indyka smażonego na patelni!

Zarówno smażony, jak i gotowany indyk to sposób na pyszny obiad, który przygotujesz łatwo i szybko. Do gotowania mięsa wystarczy garnek pojedynczy, a jego usmażenie w zasadzie wymaga jedynie przygotowania dobrej patelni. I choć na co dzień warto odżywiać się zdrowo i częściej wybierać mięsa gotowane, duszone lub pieczone, od czasu do czasu usmażony kotlet z indyka nie wpłynie znacząco na Twoją dietę!

Czytaj także:
Szaszłyki z indyka – idealne na grilla i nie tylko
Karkówka pieczona z warzywami – danie, które robi się samo
Kurczak z warzywami na patelni. 3 sprawdzone przepisy
Schab w słoiku – jak go przyrządzić?
Przepis na żeberka duszone w garnku
Jak zrobić karkówkę pieczoną w rękawie?
Karkówka pieczona w plastrach z cebulą – przepis na aromatyczne i miękkie mięso
Pyszny przepis na karkówkę duszoną w garnku
Pieczonki – co to za danie i jak się je robi?
Schab gotowany – czy wiesz, jak go przyrządzić?

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel