Jak zrobić sos pieczeniowy?
Aromatyczny sos pieczeniowy to dla wielu osób synonim udanego obiadu! Ty też uwielbiasz ziemniaki lub miękkie kluseczki polane tym wyjątkowym dodatkiem? W takim razie koniecznie naucz się przyrządzać sos pieczeniowy w zaciszu własnego domu! Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się jego smakiem zawsze, gdy najdzie Cię na to ochota.
Jasny sos pieczeniowy - jak zrobić?
Tradycyjny sos do pieczeni powstaje na bazie soków, które wydobywają się w procesie pieczenia mięs. To właśnie one nadają całości dobrze znane, wyjątkowe smak i aromat!
W związku z tym, kiedy przygotowujesz domowy sos pieczeniowy (niezależnie czy w jasnej, czy ciemnej wersji) pamiętaj, aby wykorzystać to, co pozostało Ci po przyrządzeniu pieczeni.
Aby powstał sos pieczeniowy jasny, potrzebne będą także:
- 1,5 łyżki masła;
- 2-3 łyżki mąki pszennej;
- 1-2 łyżki śmietany;
- sól i pieprz do smaku;
- opcjonalnie: 0,5 cebuli oraz ząbek czosnku.
Jak zrobić sos pieczeniowy jasny? Na początek odlej soki i tłuszcz, które pozostały po pieczeniu mięsa. Jeśli jest ich mniej niż szklanka, uzupełnij tę ilość wodą (albo wodą z dodatkiem bulionu).
W przypadku wzbogacenia przepisu o cebulę i czosnek posiekaj drobno warzywa. Na patelni roztop masło i podsmaż cebulę z czosnkiem. Dodaj mąkę i chwilę zasmażaj. W wersji bez dodatku warzyw, po prostu pomiń cebulę i od razu do roztopionego masła dodaj mąkę. Zalewaj stopniowo bulionem, jednocześnie energicznie mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki! Dodaj śmietanę oraz przyprawy i zagotuj sos.
Jak zagęścić sos pieczeniowy? Najlepszy sposób to gotowanie sosu bez przykrycia kilka minut dłużej – do momentu, aż sam się zredukuje. Możesz też dodać więcej mąki – postaraj się jednak, aby nie było jej zbyt dużo, bo sos zmieni smak!
Sos pieczeniowy ciemny - przepis, który zawsze się sprawdza
Jak zrobić sos pieczeniowy ciemny? Przygotuj:
- ½–1 szkl. wywaru z pieczenia mięsa (im go więcej, tym sos będzie miał intensywniejszy smak);
- 1-2 szklanki wody;
- 2 łyżki mąki;
- sól, pieprz.
Jeśli nie masz wywaru z pieczenia mięsa, ale chcesz szybko przyrządzić domowy sos pieczeniowy, zacznij od przyprawienia i przesmażenia dowolnego mięsa. Smaż je na tyle długo, aby ładnie się zrumieniło, ale nie było przypalone! Następnie zdejmij mięso z patelni i wlej na nią szklankę wody. Zebrane w ten sposób resztki tłuszczu i soków mięsnych będą świetną bazą do Twojego sosu.
Jak zrobić sos pieczeniowy? Wywar mięsny i wodę przelej do rondelka i zagotuj. Dodaj rozrobioną w odrobinie wody mąkę. Dopraw do smaku i gotowe!
Jeśli chcesz, aby Twój sos był bardziej aromatyczny, a jego smak bogatszy, przyrządź wersję z czerwonym winem albo ciemnym piwem! Do takiego sosu pieczeniowego ciemnego potrzebujesz:
- 1 szklankę wywaru pozostałego po pieczeniu mięsa;
- 250 ml wody;
- 250 ml czerwonego, wytrawnego wina albo ciemnego piwa;
- 40 g mąki ziemniaczanej;
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie sosu zacznij od przelania do garnka 200 ml wody oraz mięsnego wywaru. Gotuj przez ok. 8-10 minut. Dolej wino lub piwo i gotuj kolejne 15 minut. Po tym czasie wymieszaj mąkę ziemniaczaną z pozostałymi 50 ml wody i dolej do sosu, aby go zagęścić. Spróbuj, a potem dopraw całość do smaku solą i pieprzem.
Sos pieczeniowy - przepis bez dodatku mięsa!
Jak zrobić sos pieczeniowy bez mięsa? Najłatwiejsze rozwiązanie to zastąpienie wywaru z pieczenia mięsa bulionem! Dzięki temu sos zachowa podobny smak i aromat do tradycyjnej wersji, a Ty podasz go nawet do dań jarskich.
Możesz też pójść o krok dalej i przyrządzić wegański sos pieczeniowy na bazie wywaru warzywnego! Taki sos pieczeniowy bez mięsa możesz podać zarówno gościom na diecie wegańskiej, jak i bezglutenowej czy bezlaktozowej. Jak go przyrządzić? Potrzebne będą:
- 2 marchewki;
- 1 pietruszka;
- 3 laski selera naciowego;
- 3 ząbki czosnku;
- 1 cebula;
- 3 liście laurowe;
- 3-4 ziarna ziela angielskiego;
- tymianek, rozmaryn (świeży albo suszony), sól, pieprz;
- 2 łyżki oliwy albo dowolnego oleju;
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego;
- 2 łyżki sosu sojowego;
- 750 ml bulionu warzywnego;
- szczypta cukru.
Przygotuj większą patelnię i rozgrzej na niej oliwę lub olej. W międzyczasie pokrój cebulę w większą kostkę. Wrzuć ją na patelnię, dodaj rozmaryn, tymianek oraz pieprz i podsmażaj, aż cebula lekko zbrązowieje. W czasie gdy cebula się smaży, przygotuj resztę warzyw. Marchew i pietruszkę pokrój w grube plastry, seler w paseczki, a czosnek w drobne plasterki. Dodaj warzywa na patelnię z cebulą, dorzuć ziele angielskie i duś całość na małym ogniu ok. 20 minut. Kiedy warzywa będą miękkie, dodaj do nich cukier, koncentrat pomidorowy oraz sos sojowy i podsmażaj ok. 2 minut. Zalej wszystko bulionem i gotuj na małym ogniu 30 minut. Wyłącz palnik i przelej wywar przez sitko do drugiego garnka. Warzywa wykorzystaj np. do przygotowania pasztetu lub pieczeni z ich dodatkiem.
Wywar ponownie zagotuj i dopraw solą i pieprzem. Jeśli będzie zbyt rzadki, dodaj do niego rozprowadzoną w odrobinie wody 1 łyżkę mąki ziemniaczanej.
Sos pieczeniowy ciemny z mięsem lub bez, czy sos jasny? Każdy z nich ma swoich zwolenników! Jeśli do tej pory obydwa jadałeś jedynie w restauracjach, spróbuj przygotować ich domową wersję. Być może na stałe zagoszczą w Twojej kuchni – i to nie tylko podczas niedzielnych obiadów!
Czytaj także:
Jak zrobić sos czosnkowy?
Jak zrobić sos serowy?
Jak zrobić sos grzybowy?
Jak zrobić sos do spaghetti?
Jak zrobić sos pomidorowy?
Jak zrobić sos winegret?
Jak zrobić sos śmietanowy?
Jak zrobić sos koperkowy?
Jak zrobić sos chrzanowy?
Jak zrobić sos słodko-kwaśny?