Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kasza bezglutenowa – co musisz o niej wiedzieć?

2024-01-08
Kasza bezglutenowa – co musisz o niej wiedzieć?

Kasze to produkty, które zdecydowanie warto włączyć do swojego menu. Bardzo dobrze i szybko zaspokajają głód, są też źródłem wielu cennych składników odżywczych. Najlepsze jest jednak to, że kasze możesz jadać nawet wtedy, gdy na co dzień unikasz glutenu.

kasza bezglutenowa

Kasze bezglutenowe – podstawowe informacje dla świadomego konsumenta

Dlaczego warto sięgać po kasze bezglutenowe? Tak jak inne rodzaje kasz, także każda kasza bezglutenowa jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Po ich zjedzeniu szybko więc poczujesz sytość i zyskasz energię do działania!
Spożywanie bezglutenowej kaszy umożliwi Ci też dostarczenie do organizmu codziennej dawki witamin i minerałów. Wszystkie kasze zawierają ich bardzo dużo – proporcje zależą już jednak od konkretnego typu kaszy. Bez względu na wszystko, w kaszy na pewno znajdziesz: witaminy z grupy B, wapń, sód, fosfor, cynk, potas i magnez. Każda kasza to także źródło łatwo przyswajalnego błonnika.
Jaka kasza bez glutenu sprawdza się w diecie najlepiej? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Do wyboru masz wiele rodzajów kasz – decyduj więc głównie na podstawie ich smaku. Warto też co jakiś czas próbować nowych kasz, a dzięki temu dostarczać sobie nieco innych wartości odżywczych.
Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj jedynie, aby dobrze przechowywać wszystkie zebrane w kuchni kasze. Przydadzą Ci się szczelne pojemniki plastikowe albo słoiki. Pozwoli Ci to uchronić się przed ewentualną inwazją moli spożywczych.
Jaka kasza jest bezglutenowa? Do wyboru masz kaszę jaglaną, gryczaną, kukurydzianą, owsianą oraz amarantus i komosę ryżową.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kasz bezglutenowych? Gryczana, jaglana, a może kukurydziana?

Jak wybierać kasze bezglutenowe? Lista, którą przygotowaliśmy, zawiera wszystkie ich rodzaje oraz krótką informację o wartościach odżywczych. Dzięki temu podczas zakupów łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

  • Kasza gryczana bezglutenowa zawiera duże ilości białka i błonnika, a niewielkie – tłuszczu. Wykazuje dobroczynne działanie na naczynia krwionośne, a także ułatwia regulację poziomu insuliny. W kaszy gryczanej znajdziesz także kwas foliowy, potas i żelazo.

Jeśli chcesz wprowadzić ją do swojej diety, wybieraj zwłaszcza wersję nieprażoną (kasza ma wówczas jasny kolor). W procesie prażenia, który sprawia, że smak kaszy gryczanej staje się bardziej wyrazisty, kasza traci spore ilości cennych składników odżywczych – nawet do 50%!

  • Kasza jaglana bezglutenowa nazywana bywa królową wśród kasz. To właśnie w niej znajdziesz największe ilości błonnika, lecytyny, białka, wapnia, potasu czy witaminy E i witamin z grupy B. Kasza jaglana pomaga regulować poziom złego cholesterolu, jej spożywanie wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.
  • Kasza kukurydziana bezglutenowa, z uwagi na delikatny smak będzie świetnym zamiennikiem kaszki manny – polubią ją nawet dzieci! Kasza ta zawiera spore ilości selenu, antyoksydantów oraz witaminy E.
  • Kasza owsiana bezglutenowa to bogactwo błonnika, białka, witamin E i B, wapnia oraz magnezu. Szybko zaspokaja głód, a jej neutralny smak świetnie sprawdza się zarówno w słodkich, jak i słonych daniach. Spokojnie możesz więc od razu ugotować cały garnek kaszy owsianej – na pewno szybko ją zużyjesz!
  • Amarantus to rodzaj kaszy, który najczęściej wybierany jest w postaci ekspandowanej. Świetnie wówczas sprawdza się jako składnik ciasteczek i muffinek. Warto po niego sięgać, bo amarantus dostarczy Ci sporych ilości błonnika, białka, fosforu, magnezu, wapnia i witamin z grupy B.
  • Quinoa, czyli komosa ryżowa. To kasza bogata w antyoksydanty oraz witaminy A, E, C i z grupy B. Komosę ryżową możesz podać jako dodatek do obiadu, albo wykorzystać jako składnik słodkich deserów.

A co z innymi rodzajami kasz? Czy istnieje np. kasza manna bezglutenowa? Niestety nie. Kasza manna, tak jak kasza jęczmienna, orkiszowa, bulgur czy kuskus zawiera gluten. Jeśli więc nie możesz go spożywać, wymień ją na inny rodzaj kaszy – np. wspomnianą kaszę kukurydzianą.

Dlaczego warto włączyć kasze bezglutenowe do diety?

Jeśli gluten w kaszach jest składnikiem, którego (z uwagi na swój stan zdrowia) powinieneś unikać, zdecydowanie warto włączyć do diety kasze bezglutenowe! Wszystkie kasze są pełne wartości odżywczych – witamin i minerałów. Regularnie spożywane pomogą Ci ustabilizować poziom insuliny i cholesterolu. Będą też wspierać Cię w walce z różnymi chorobami – np. cukrzycą.
Niektóre osoby zastanawiają się, czy dieta bezglutenowa odchudza. Jeśli Twoim głównym celem jest utrata kilogramów i tylko z uwagi na nią chcesz przejść na dietę bezglutenową, nie musisz tego robić. W odchudzaniu najważniejszy jest deficyt kaloryczny, czyli dostarczanie do organizmu trochę mniejszej liczby kalorii niż wynika to z wyliczonego wskaźnika CPM (całkowitej przemiany materii). Jeśli więc zaopatrzysz się w wagi kuchenne do odmierzania porcji składników i będziesz dokładnie sprawdzał, ile kalorii codziennie spożywasz, schudniesz niezależnie od spożywania glutenu. Wciąż jednak warto stawiać na kasze bezglutenowe!

Kasze bezglutenowe - tabela

Wybierając kasze bezglutenowe do swojej diety, pomagaj sobie tabelami zawierającymi informacje o ich wartościach odżywczych. Dzięki temu postawisz nie tylko na tę kaszę, która bardzo Ci smakuje, ale także dobierzesz ją idealnie do potrzeb swojego organizmu.
Jeśli więc nie tolerujesz glutenu, a Twoim celem jest odchudzanie, decyduj się na kasze o możliwie niskiej zawartości tłuszczów i węglowodanów. Taką kaszą jest np. kasza jaglana.
Kiedy jednak Twoim głównym celem jest uzupełnienie niedoborów magnezu i żelaza, lepiej sięgać po amarantus. Amarantus ma też najniższy ładunek glikemiczny i indeks glikemiczny – spokojnie mogą więc wybierać go osoby chore na cukrzycę.

Śniadanie bez glutenu – jak zacząć dzień z kaszami bezglutenowymi?

Czy wiesz, że kasz bez glutenu możesz używać nie tylko jako dodatku do obiadu? Świetnie sprawdzają się także podane jako pyszne śniadanie! Najpopularniejszym wyborem jest w tym przypadku kasza jaglana bezglutenowa. Wystarczy garnek emaliowany (lub inny ulubiony, np. garnek ze stali nierdzewnej), mleko, odrobina słodzika oraz owoce, by przyrządzić jaglankę.
To jednak niejedyny sposób na śniadanie bez glutenu! Kiedy Ci się spieszy, szybkie śniadanie bezglutenowe przyrządzisz z dodatkiem amarantusa. Wystarczy jogurt naturalny, bezglutenowa granola, ulubione owoce i ekspandowany amarantus. Wymieszaj wszystko i ciesz się zdrowym, smacznym śniadaniem.
A może masz ochotę na śniadanie bez glutenu na ciepło? Przygotuj sobie placuszki z kaszy kukurydzianej. Do ciasta możesz dodać startą na grubych oczkach gruszkę albo jabłko. Takie danie nie tylko pysznie smakuje, ale też ma piękny, żółty kolor. Placuszki z kaszy kukurydzianej będą tak samo smaczne, jak lepiej znana, częściej stosowana w tego typu przepisach kasza manna (bez glutenu nie występuje).

Kasze bezglutenowe w diecie osób z celiakią – na co zwrócić uwagę?

Głównym medycznym powodem rezygnacji z glutenu w pożywieniu jest celiakia. Dieta bezglutenowa w tym przypadku powinna być przestrzegana bardzo ściśle. Oznacza to wykluczenie wielu popularnych produktów, które dostarczają nie tylko glutenu, ale też innych wartości odżywczych. Dlatego też tak ważny jest w tym przypadku odpowiedni dobór dozwolonych pokarmów.
Jednym z nich może stać się kasza gryczana. Celiakia nie jest przeciwwskazaniem do jej jedzenia, a kasza gryczana (zwłaszcza niepalona) dostarczy Ci nie tylko energii, ale też niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów.
Równie dobrym wyborem będzie kasza jaglana. Celiakia nie oznacza, że powinieneś z niej rezygnować – wręcz przeciwnie! Ta bardzo polecana przez dietetyków kasza będzie idealnym wyborem. Pasuje do wielu dań, jest smaczna – równie dobrze sprawdza się jako składnik posiłków na ciepło i na zimno. Kaszę jaglaną wykorzystasz jako dodatek do sałatek, dań obiadowych, śniadań, a nawet słodkich przekąsek.

Kasze bezglutenowe, tak jak inne produkty pozbawione glutenu, w ostatnich latach zyskują na popularności. Warto sięgać po nie, nawet jeśli należysz do osób zdrowych – brak glutenu w ich przypadku nie jest jedyną zaletą. Kasze bezglutenowe to także bogactwo ważnych dla organizmu wartości odżywczych!

Czytaj także:
Kasza jaglana – 6 potraw na zimę – i nie tylko!
Kasza gryczana – najlepsze potrawy dla całej rodziny!
Kasza bulgur – poznaj najlepsze przepisy!
Kasza jęczmienna – sprawdź, jak wykorzystać ją w swojej kuchni
Kasza pęczak – wprowadź ją do swojej kuchni!
Kasza kuskus – 5 najlepszych sposobów przyrządzenia
Kasza kukurydziana – jak wykorzystać ją w kuchni
Kasza owsiana – poznaj ją bliżej!
Kasza manna – nie tylko dla dzieci!
Kasza orkiszowa – wykorzystaj ją w swojej kuchni!

 



 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel