Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kasza owsiana – poznaj ją bliżej!

2024-01-10
Kasza owsiana – poznaj ją bliżej!

Znudziła Ci się klasyczna owsianka? W takim razie następnym razem zamiast po płatki, sięgnij po kaszę owsianą! Jej właściwości odżywcze są dokładnie takie same – za to możliwości wykorzystania w kuchni o wiele większe!

kasza owsiana

Kasza owsiana – co to za produkt i dlaczego zyskuje na popularności?

Jeszcze niedawno mało kto słyszał o kaszy owsianej i trudno było znaleźć ją na sklepowych półkach. Dziś jednak jest już inaczej! Kasza owsiana cały czas zyskuje na popularności. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na jej dobroczynne właściwości, uniwersalność oraz różnorodność.
W sklepach kaszę owsianą znajdziesz w przynajmniej dwóch wersjach. Tzw. pęczak owsiany to kasza powstała z całych ziaren owsa. Z kolei kasza łamana tworzona jest z owsa podzielonego na mniejsze części – w tym przypadku stosuje się te same metody produkcji, co przy tradycyjnym pęczaku (kaszy jęczmiennej).

Wartości odżywcze kaszy owsianej – dlaczego jest tak zdrowa?

Kto może jeść kaszę owsianą? Indeks glikemiczny tej kaszy wynosi zaledwie 42 – stąd też nawet jeśli borykasz się z cukrzycą lub insulinoopornością, możesz wprowadzić kaszę owsianą do swojej kuchni. Warto wiedzieć, że będzie ona lepszym wyborem niż płatki owsiane. W ich przypadku indeks glikemiczny wynosi 65.

A co z osobami chorymi na celiakię? Czy w ich przypadku wskazana jest kasza owsiana? Bezglutenowa kasza owsiana to świetny wybór także wówczas, gdy ograniczasz w diecie gluten. Sięgaj więc po owies zawsze, gdy masz na to ochotę.

Kasza owsiana – właściwości

Kasza owsiana to dobre źródło błonnika pokarmowego, fosforu, cynku, witamin z grupy B i żelaza. Oznacza to, że jej spożywanie pozytywnie wpływa na Twój układ trawienia oraz układ krwionośny.
Kasza owsiana zapobiegnie też zaparciom, wzmocni ściany naczyń krwionośnych, obniży ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Włączenie jej do diety będzie także świetnym uzupełnieniem leczenia niedokrwistości i depresji.

Pierwsze kroki z kaszą owsianą – jak ją prawidłowo przyrządzić?

Chciałbyś wypróbować kaszę owsianą w swojej kuchni? Nic prostszego! Sięgnij po ulubiony garnek (świetnie sprawdzi się zarówno garnek emaliowany, jak i np. garnek ze stali nierdzewnej) i do dzieła!

Kasza owsiana – jak gotować?

Jak przygotować kaszę owsianą? Gotowanie przeprowadzaj tak, jak w przypadku wielu innych kasz. Do garnka wlej wodę i porcję kaszy (2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy). Dodaj szczyptę soli i zagotuj. Zmniejsz moc palnika i gotuj ok. 15 minut pod przykryciem.

Kasza owsiana w śniadaniowych przepisach – najlepszy start w dzień

Kasza owsiana na śniadanie to świetny sposób na to, by zdrowo rozpocząć dzień! Jak ją podawać? Kaszę przyrządzaj podobnie jak klasyczną owsiankę. W tej wersji sprawdzi się zarówno podana od razu, na ciepło, jak i przygotowana do zabrania ze sobą do pracy lub szkoły (przydadzą Ci się słoiki albo specjalne pojemniki plastikowe i szklane, w których wygodnie przetransportujesz danie).
Gotowanie kaszy owsianej na mleku jest proste. Do garnka wlej porcję mleka oraz dosyp kaszę (zachowaj te same proporcje jak przy gotowaniu kaszy w wodzie). Gotuj ok. 15 minut, a po tym czasie kaszę zblenduj. Zależnie od Twoich upodobań, możesz pozostawić nieduże grudki albo zblendować kaszę na idealnie gładką masę. Przełóż na talerze, dodaj ulubione owoce i orzechy.
Inne pomysły na śniadaniowe dania, których główny składnik stanowi kasza owsiana? Przepisy warte uwagi to np. wszelkiego typu placuszki z kaszą – zarówno w wersji na słodko, jak i wytrawnej.

Kasza owsiana jako baza do ciepłych obiadów – pomysły na główne dania

Obiad z kaszą owsianą sprawdzi się w niejednej kuchni. Takie danie będzie smaczne, sycące, a jednocześnie bardziej oryginalne niż wówczas, gdy podasz je z dodatkiem innych, częściej wykorzystywanych rodzajów kasz.
Kiedy więc sięgnąć po kaszę owsianą? Przepisy na obiad, które warto wykorzystać to m.in. pomysły na zupy z dodatkiem tej kaszy. Zastąp nią np. tradycyjną kaszę jęczmienną w krupniku!
Możesz też podać kaszę owsianą z ulubionym sosem: pieczarkowym, pomidorowym albo pieczeniowym. Do tego dodaj pulpety, kotleciki albo mięso upieczone w piekarniku i pyszny obiad gotowy!
Chcesz jeszcze inaczej podać kaszę owsianą? Przepis na obiad, który polubią zwłaszcza osoby na diecie odchudzającej to pyszna sałatka! Połącz kaszę owsianą z kawałkami podsmażonego kurczaka, sałatą, papryką, pomidorem i serem feta lub pokrojoną w kosteczkę mozzarellą. Dodaj ulubione przyprawy, dip i gotowe!

Kasza owsiana w wegetariańskiej diecie – jak wprowadzić ją do bezmięsnych posiłków?

A może masz ochotę na obiad bez mięsa albo szukasz pomysłu na podanie posiłku gościom na diecie wegetariańskiej? W takim razie postaw na kaszę owsianą z warzywami, czyli pyszne kaszotto!
Ulubione warzywa (np. paprykę, cukinię, czerwoną cebulę i pieczarki) pokrój w kostkę. Umieść wszystko na patelni i podsmażaj kilka minut. Następnie dodaj kaszę owsianą i smaż przez kolejną minutę. Zalej całość wodą lub bulionem warzywnym i gotuj 15 minut, aż kasza zmięknie. Dopraw do smaku. Jeśli chcesz, dodaj starty parmezan – ser podbije smak dania, a jednocześnie sprawi, że jego konsystencja stanie się ciekawsza.
Kaszotto podawaj na ciepło, posypane posiekaną natką pietruszki i pestkami dyni.

Dania jednogarnkowe z kaszą owsianą – wygoda i smak w jednym

Danie jednogarnkowe z kaszą owsianą to nie tylko różne wersje wspomnianego wyżej kaszotto. Możesz przyrządzić także danie z dodatkiem mięsa. Drób, szynkę wieprzową lub pokrojoną łopatkę podsmaż na samym początku, zanim dodasz na patelnię warzywa.
Inny pomysł to podanie obiadu na słodko. Potrzebujesz jedynie kaszy owsianej, suszonej żurawiny lub rodzynek, jagód Goji, migdałów, orzechów laskowych i ulubionych przypraw. Świetnie będzie pasował np. dodatek kurkumy, kardamonu i cynamonu.
Jak przygotować taki posiłek? Kaszę zalej wodą. Dodaj przyprawy i jagody Goji. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz moc palnika i gotuj ok. 20 minut. Do gorącej kaszy dodaj orzechy i rodzynki albo żurawinę. Dokładnie wymieszaj. Podawaj ze świeżymi owocami, sosami i musami.
Do kaszy podanej później na słodko w czasie gotowania możesz też dodać odrobinę ulubionego słodzika: cukru, erytrytolu albo syropu klonowego. Jeśli chcesz, zamiast w wodzie ugotuj ją w mleku kokosowym.

Kasza owsiana w deserach – nie tylko zdrowa, ale i słodka

Kasza owsiana na słodko pysznie smakuje nie tylko jako śniadanie czy danie obiadowe. Wbrew pozorom, ten typ kaszy bardzo dobrze sprawdza się także jako składnik deserów. Bardzo smaczne będą np. ciasta z dodatkiem kaszy owsianej. W niektórych przepisach zastępuje ona całkowicie mąkę – wypieki są więc nie tylko pyszne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe! Ich przyrządzenie nie jest przy tym bardziej czasochłonne niż przygotowanie klasycznego ciasta. Zaopatrz się jedynie w wagi kuchenne, blaszkę do pieczenia i garnuszek do ugotowania kaszy. Przyda Ci się również miska do połączenia składników.

Kasza owsiana to w wielu kuchniach wciąż nowość. Warto jednak przekonać się i wypróbować ją także w swoim domu. Dzięki temu znane przekąski oraz ulubione potrawy zyskają ciekawszy smak. Odkryjesz też zupełnie nowe potrawy – być może niektóre na stałe wejdą do Twojego menu?

Czytaj także:
Kasza jaglana - 6 potraw na zimę - i nie tylko!
Kasza gryczana - najlepsze potrawy dla całej rodziny!
Kasza bulgur - poznaj najlepsze przepisy!
Kasza jęczmienna - sprawdź, jak wykorzystać ja w swojej kuchni
Kasza pęczak - wprowadź ja do swojej kuchni!
Kasza kuskus - 5 najlepszych sposobów przyrządzenia
Kasza kukurydziana - jak wykorzystać ją w kuchni
Kasza bezglutenowa - co musisz o niej wiedzieć?
Kasza manna - nie tylko dla dzieci!
Kasza orkiszowa - wykorzystaj ją w swojej kuchni!

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel